Euroopa Komisjon laiendas seakatku tauditsoonide piire

1092

Kogu Mandri-Eesti on 2. tsoonis, kolmas tsoon on laienenud nii Anija, Kuusalu, Aegviidu, Tapa ja Kadrina valda.

Euroopa Komisjon laiendas reedel, 29. juulil Aafrika seakatku tauditsoone. Juulikuus toimunud seakatku puhangute tõttu koduseafarmides laieneb taudi tõkestamiseks kehtestatud kolmas tsoon Lääne-Virumaal, Jõgevamaal ja Harjumaa valdadele.
Kolmandasse tsooni lisati osa Kuusalu vallast, mis jääb Peterburi maanteest lõuna poole, Aegviidu ja Anija vald ning Kuusalu vallaga piirnevad Tapa ja Kadrina vald Lääne-Virumaalt. II tsooni, mis hõlmab nüüd kogu Mandri-Eestit, jäävad põhjapoolne osa Kuusalu vallast, Loksa linn, Raasiku  ja Jõelähtme vald, mis olid seni puhver­tsoonis.
Harjumaa suurimad seakasvatused asuvad Kuusalu vallas. Allika külas on 12 000 seaga Hinnu Seafarm ja Kolga lähedal Mustametsa külas ligi 7000 seaga Küüni Seafarm, mis olid enne puhver­tsoonis ehk 1. tsoonis ning on nüüd 2. tsoonis.
Küüni Seafarmi juht Toomas Liivik ütles Sõnumitoojale, et 2. tsooni liikumine neile erilisi muudatusi kaasa ei too, kui uuendusena tuleb hakata võtma sigadelt vere­proove: „Uksi veel kinni panema ei hakka, kuid erilist optimismi pole. Iga päev läheb hulk sigu kombinaati.”
Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul toob teise tsooni laienemine kaasa täiendavad piirangud eelkõige elussigade turustajatele ning 3. tsooni laienemisega rakenduvad lisaks piirangud 13 seakasvatajale toodangu turustamisel: „Teise tsooni laienemine metssigade osas palju ei muuda, kuna metssealiha eksport on olnud piiratud ka seni Lääne-Eestis ja Harjumaal kehtinud puhvertsoonis. Kindlasti tuleb aga tsooni laienemisse suhtuda kui olulisse märki sellest, et taudi leviku peatamiseks peab jätkama nii metssigade arvukuse vähendamise kui nakkusohtliku materjali kõrvaldamisega loodusest.”
Kõik 3. tsoonis paiknevad seakasvatusettevõtted on intensiivse veterinaarjärelevalve all. 3. tsoonist on lubatud turustada ja eksportida vaid uuritud sigadelt või karjadest pärinevat kuumtöödeldud sealiha ja -tooteid. Kuumtöötlemata sealiha- ja toodete liikumine on lubatud vaid erimärgistatult ja Eesti piires. Elussigade transportimine on lubatud teatud tingimustel range veterinaarjärelevalve all nii Eestis   kui    teistes    liikmesriikides asuvatesse 2.-3. tsooni farmidesse.  Kõik   2.-3.  tsoonis  kütitud   metssead  peavad  olema  uuritud  sigade Aafrika katku välistamiseks.
Praeguseks on sigade Aafrika katku tuvastatud 5 farmis.

Eelmine artikkelKolga kooli staadioni muru lõhutud
Järgmine artikkelVoose küla juubelit tähistati taas kodukandipäevaga