
„Kuusalu kolhoosi abiettevõtte Estron etiketid olid sügaval nõukaajal sinimustvalged, uskumatu, kas pole,“ ütleb näituse kokkupanija ja korraldaja MAILA TAMM.
Kiiu mõisas, kus aastaid on asunud Kuusalu vallamaja, tegutses aastatel 1969-1977 elektroonikatehas Estron, mille toodang oli kuulus üle Nõukogude Liidu. Tehti mitmesuguseid elektroonikaseadmeid, ka lauakalkulaatoreid, mõõteriistu põllumajanduse jaoks ja sidesüsteeme, üks kuulsamaid tooteid oli telefonisüsteem Estron-1000. Estroni kõrvale loodud Bio-Estronist arenes välja Remedia.
Estron asutati oktoobris 1968, tootmine algas jaanuaris 1969. Ettevõtte endiste töötajate algatusel tähistatakse reedel, 25. septembril 50 aasta möödumist tehase töölehakkamisest.
Peakorraldaja on Kuusalu lasteaia õpetaja Maila Tamm, kes töötas tehases 7 aastat. Ta ütleb, et pool aastat on kulunud fotode, mälestuste ja esemete kogumiseks, aga see on olnud nauditav aeg täis nostalgiat ja leidmisrõõmu.
Maila Tamm: „Algatus tuli Sõnumitooja kaudu – kui mullu novembris ilmus lehes lugu sellest, et perekond Makarov andis vallamajja esemeid Estroni ajast, kommenteeris vallaarhitekt Kadi Raudla samas loos, et võiks korraldada näituse, kutsuda Estroniga seotud inimesed tutvuma vastremonditud Kiiu mõisaga ja meenutama endisi aegu. Suvel panime Sõnumitoojasse ja Facebooki kuulutuse, et palume fotosid ja meenutusi. Sellest oli abi, sain e-kirja ka endiselt kolleegilt, Estroni insener-konstruktorilt Villu Praksilt. Ta saatis tehase kohta koostatud lühiajaloo. Võtsin Villuga ühendust, näituse materjalid valisime ja panime kokku koostöös. Viimasel ajal oleme korduvalt istunud ja arutanud, koostasime koos ka üldkokkuvõtte.“
Näitust aitab kujundada Kolga muuseum. Maila Tamm ja Villu Praks andsid möödunud reedel materjalid üle Kolga muuseumi juhatajale Ulvi Meierile ja varahoidjale Gitta Truusile.
Eksponeeritavate fotode seas on ka Maila Tamme ülesvõetud pilt Kiiu mõisa peasissekäigust aastal 1969. Ta meenutab: „Olin siis 18aastane ja väga kriitiline, Estronis juba töö käis, aga maja ei olnud veel korda tehtud. Tahtsin juhtida tähelepanu, et hakataks korrastama, kuigi tasapisi ju maja remonditi. Kiiu mõis oli 1960ndate aastate lõpus lagunemas, katus katki. Tehase asutaja ja direktor Vladimir Makarov alustas katuse remondist, minu arvates võib öelda, et tema tulek Kuusalu kolhoosi ja Estroni käimapanek päästis Kiiu mõisa ja ka Kiiu torni. Kui tootmine laienes, ehitati töökoja kõrvale uus suur tootmishoone, Estron läks sinna. Mõisa kolis Kuusalu kolhoosi kontor.“
Eelmisel nädalal käisid Maila Tamm ja Villu Praks renoveeritud Kiiu mõisas, vaatasid kunagisi töö- ja eluruume – töötajad elasid maja teisel korrusel.
Maila Tamm kiidab: „Suur rõõm on tõdeda, et Kiiu mõis on aastal 2019 väga ilus ja meie saame nii kaunis majas oma kunagist innovaatilist ja edumeelset ettevõtet Estron meenutada.“
Näituse kohta sõnab ta, et ligi 300 fotost tuli teha valik, 130 pildist tehakse slaidisõu ja albumid ning lähtuvalt teemast trükitakse osa stendidele. Mälestusi on saadud 15 inimeselt. Näha saab ka Estroni tooteid, suveniire, dokumente. Originaalesemeid eksponeeritakse vaid näituse avamise päeval. Osasid esemeid veel otsitakse. Kui kellelgi on alles Estroni embleemiga suveniirmüts või Miki-Hiire pildiga T-särk, võiks näitusele anda. Pole ka teavet esimese osakonnajuhataja Evald Tori kohta.
„Nalja ja viguritegemist oli tol ajal palju, olime ju noored. Räägime kokkusaamisel lisaks töötamisega seotud meenutustele ka väljasõitudest ja pidudest, neistki on toredaid pilte alles,“ lubab peakorraldaja.
Kokkutulekul esinevad Maila Tamm, Villu Praks, endine galvaanikaosakonna juhataja Tiit Alle, peakonstruktor ja hilisem direktor Tõnu Tüksammel ning Bio-Estroni üks rajajaid Galina Borissova. Korraldajad julgustavad, kel veel soovi oma mälestusi laiemalt jagada, on oodatud sõna võtma.