Maestro ERI KLAS kohtus reedel, 16. novembril Kuusalu kunstide kooli ja keskkooli õpilastega.
Maestro ERI KLAS ja RAMi endine dirigent, muusikaloo õpetaja OLEV OJA Kuusalus noortekoori ning orkestri ees. Foto Viive Abel
„Muljed on head, oli südamlik kohtumine. Imestasin, et huvi oli suur. Oli tehtud ettevalmistusi, õpilased lugesid katkendeid mu elulooraamatust. Vastuvõtt soojendas südant,“ kiitis Rahvusooper Estonia nõukogu esimees ja audirigent, maailma üks tuntumaid Eesti muusikuid Eri Klas pärast külaskäiku Kuusallu.
Kohtumise korraldas Kuusalu kunstide kool koostöös keskkooliga. Maestro Eri Klas kõneles reedel kolmanda ning neljanda tunni ajal keskkooli aulas oma elust ja muusikast. Talle esinesid kunstide kooli sümfooniaorkester ja keskkooli noortekoor, näidati ka kolme numbrit tänavu kevadel etendunud operetist „Odüsseus“.
„Eino Tambergi operett oli suur üllatus, ma ei teadnud sellest. Mulle kingiti opereti DVD, ka selle üle on hea meel,“ sõnas Eri Klas.
Kohtumisel osalesid kunstide kooli õpilased ning gümnasistid Kuusalust ja Kolgast. Kooliperes tekitas elevust, kui kuulus külaline sammus vastuvõtjate kutsel aulast koolisööklasse ning sõi makarone hakklihaga nagu kõik teised.
„Armastan lihtsat toitu ja mõnusat seltskonda,“ kommenteeris maestro Sõnumitoojale.
Kuusalu kunstide kooli direktor Kadi Katariina Sarapik ütles, et kokkusaamine sai teoks tänu nende kooli muusikaloo õpetajale, Eesti Rahvusmeeskoori endisele dirigendile Olev Ojale. Tema tutvuste kaudu on kunstide koolis käinud heliloojad Ester Mägi, Eino Tamberg, Olav Ehala, Rene Eespere. Kõige esimene kokkusaamistest oli Kuusalu valla aukodaniku, maestro Veljo Tormisega.
Kunstide kooli väikeses saalis käisid Tormis, Mägi ja Tamberg, hilisemad kohtumised on olnud keskkoolis, sest seal on rohkem ruumi.
Olev Oja rääkis, et Eri Klas oli kohe nõus Kuusallu tulema, kui helistas talle mõni kuu tagasi ja kutsus: „Ütles, et paneme aja paika, tuleb. Saabus just Londonist ja paari päeva pärast läks edasi Moskvasse.“
Kadi Katariina Sarapik: „Eri Klas on väga lihtne ja südamlik. Ütles, et ehkki olid Eino Tambergiga sõbrad, ei teadnud tema nooruspõlves kirjutatud operetist. Andsime kaasa selle partituuri ja DVD, lubas viia Estoniasse.“
Direktor lisas: „Tore oli, kui noortekoor ja orkester hakkasid esitama „Põgene vaba last“ ja Taavi Esko ulatas dirigendikepi me külalisele. Eri Klas võttis selle vastu öeldes, et teeb kõik tembud kaasa. Juhatas peamiselt silmade ja kulmudega, käsi liigutas vähe, kõik kuuletusid. Ise ütles ka, et mõni raiub koori ees, kuid tuleb hingata koos kooriga.“
Mitu kohtumisel osalenut märkisid, et neile läks kõige enam hinge, kui Eri Klas rääkis, kuidas nukumuuseum küsis temalt mõnd isiklikku mänguasja ning vastas, et küüditatuna Siberis olid tal mängimiseks kaks puuhalgu, aga need jäid sinna.