
„See on nüüd viimane,“ ütleb 24 aastat infolehte Aegviidu Aeg välja andnud ALEKSANDER SOITU novembrikuu numbrit sirvides.
Aegviidu Aja esimene number ilmus 1993. aasta novembris, viimane, mille järjekorranumber on 275, ligi veerand sajandit hiljem samuti novembris. Esialgu anti A4 formaadis lehte välja kord kuus ehk 12 numbrit aastas, viimastel aastatel jäi üks suvekuu vahele.
„Kuna Aegviidu valda enam ei ole, lõpetasin nüüd ka valla infolehe tegemise,“ sõnab lehe 80aastane toimetaja Aleksander Soitu.
Ta vaatab valla infolehtede virna kodusel töölaual ja mõtiskleb: „Mõneti on siia talletatud Aegviidu viimase 24 aasta ajalugu See on justkui väike kroonika, mida on tagantjärele hea vaadata.“
Vallavanemast lehetoimetaja
Vajadus viia oma valla info elanikeni, kerkis Aegviidus päevakorda 1990ndatel. Aleksander Soitu oli siis vallavanem.
„Kutselise toimetuse pidamine olnuks väikesele vallale liiga kallis. Siis ma piiksatasin, et mis seal ikka, teeme ise. Kuigi ma ei kujutanud ette, mida see töö endast kujutab, kukkus nii välja, et hakkasin seda ise vallavanema töö kõrvalt tegema,“ meenutab ta.
Algus ei olnud lihtne, kuna vallamajas oli vaid üks arvuti, mida tuli jagada teiste ametnikega: „Olin juba üle viiekümne ning arvuti oli täiesti uus asi, mida tuli samal ajal koos lehe tegemisega õppida kasutama.“
Esimesest numbrist alates on infolehes avaldatud vallavalitsuse ja volikogu istungite infot, kajastatud rahvamajas, koolis, lasteaias toimuvat, õnnitletud oma inimesi sünnipäevade puhul, mälestatud lahkunuid.
„Ega see nüüd midagi erilist olnud, kuid vähemalt saime inimestele teavet jagada. Algusaastail tuli endal väga palju kirjutada, kuid nüüd olen kirjutanud suhteliselt vähe, olen pigem lehe kokku panija ja toimetaja. Materjalid saadetakse meiliga, tõstan need arvutis külgedele, kujundan ja toimetan,“ jutustab Aleksander Soitu.
Tehniliselt käis lehetegu viimastel aastatel nii, et ta printis kujundatud leheküljed kodus välja ning paljundas vallamaja koopiamasinal. Varem 200 eksemplari, viimastel aastatel 130, kuna paljud lugesid seda nüüd valla veebilehelt. Paberlehed on olnud müügil Aegviidu raamatukogus: „Hind on sümboolne, 20 senti. Sest ühe kuu tegime tasuta, aga siis võeti seda patakatena, võibolla pandi pliidi alla. Kui hinna tagasi panime, kohe distsiplineeris, võeti jälle ühekaupa. Aga üldiselt osteti kõik ära, mõnikord tuli ka juurde teha.“
Kuigi lehe väljaandmisega kaasnes vastutus, ei ole Aleksander Soitu ligi veerand sajandit tagasi tehtud otsust kahetsenud, vaid peab seda huvitavaks väljakutseks. Ta on uhke, et mitte kordagi ei jäänud leht ilmumata. Ka mitte pärast seda, kui ta 2000. aastal oli vallavanema ameti maha pannud ning mõned ametnikud leidsid, et kõik, mis infolehte läheb, peab olema enne vallamajas üle vaadatud.
„Ütlesin, et niisuguse jutu lõpetame kohe ära. Muidu juhtuks, et avaldame ainult seda, mida vallavanem peab õigeks. Alati saab esitada vastulause või omapoolse selgituse, kuid selle, mis inimesed mulle kirjutavad, ka avaldame. Ühe korra oli sel teemal ka volikogus juttu, kuid vastasin kindlal toonil, et meil on sõltumatu leht,“ räägib Aleksander Soitu.
Metsamehest vallavanem ja volikogu sekretär
1989. aasta lõpus toimunud esimeste vabade valimistega valiti metsamajandis töötanud Aleksander Soitu Aegviidu rahvasaadikute nõukokku ja selle esimesel istungil tehti ootamatult ettepanek hakata täitevkomiteed juhtima. „Alguses olin kategooriliselt vastu, olin ju mees metsast,“ märgib ta.
Kuid läks nii, et Aleksander Soitu oli Aegviidu esimene alevi- ja vallavanem, töötas omavalitsusjuhina kokku 10 aastat. Kõige rohkem teatakse sellest ajast, et Aegviidus valmis 1996 taasiseseisvunud Eesti esimene uus lasteaed. Toonane vallavanem ütleb, et see oli paratamatu, kuna omandireformi käigus tagastati Aegviidus 14 elumaja, sealhulgas ka vallamaja ja lasteaed. Ta on tänulik endistele kolleegidele, kes HOLi kaudu maakonda jagatud rahast otsustasid ühiselt toetada Aegviidu lasteaeda: „Lasteaed maksis 6,9 miljonit krooni. Saime selle kokku neljast allikast.“
Viis aastat varem oli väike Aegviidu Harjumaal Viimsi ja Kuusalu valla ning Keila linna järel neljas, kes sai omavalitsusliku staatuse. See oli 20. juunil 1991. Alevi arengukava, mida tuli Ülemnõukogus kaitsta, koostasid vallavanem ja vallasekretär Anne Loik kahekesi. Kaks aastat hiljem, 25. augustil 1993, sai Aegviidu alev valla staatuse.
„Kui alevid haldusüksustena kaotati, tuli valida, kas linn või vald. Meie väikese kohana valisime valla,“ meenutab Aleksander Soitu, kes jäi vallajuhiks kevadeni 2000.
„Meil ei ole volikogus olnud rohkem kaklemisi ja süüdistamisi, kuid siis oli esimest korda väike lahkarvamine. Üks-kaks volikoguliiget leidsid, et vallavanem on jäänud liiga kauaks ametisse, vaja oleks värsket verd. Proovisid umbusaldust avaldada, see ei läinud läbi. Aga mõtlesin, et mis seal ikka, mul on pensioniaeg käes ja panin ameti maha.“
Ükski hilisem vallavanem nii pikalt selles ametis pole olnud, neist kõige kauem oli Tõnis Väli, kes juhtis Aegviitu 8 aastat. Aleksander Soitu kinnitab, et see oli tema ettepanek kutsuda vallavanemaks endine kolleeg Anija vallast. Viimased 4 aastat valda juhtinud Riivo Noort kiidab endine vallavanem kui hakkajat noort meest. Aleksander Soitu ise oli kuni 2006. aastani Aegviidu volikogu liige, alates 2008. aastast kuni viimase istungini tänavu septembris istungite protokollija. Olin lehe pärast nagunii igal istungil kohal, lausub ta.
Viimased kolm aastat on Aegviidu valla aukodanik Aleksander Soitu elanud Viimsi vallas, kuid on endiselt Aegviitu sisse kirjutatud ning käis seal töö tõttu vähemalt kaks korda kuus. Nüüd juba Anija valla kodanikuna loodab ta, et Aegviidu rahva hirm jääda suures vallas ääremaaks, on asjatu: „Natuke rahustab, et Aegviidu pole tavaline ääremaa küla, vaid oluline puhke- ja turismipiirkond. Ehk osatakse seda väärtustada.“