Elektrilevi 5 soovitust äikesekahju ennetamiseks

1251

Sõltuvalt aastast põhjustab äike ligi 10-15% kõigist Elektrilevi võrgus toimuvatest riketest. Äike võib tekitada võrgus liigpingeid, mis kahjustavad elektroonikaseadmeid. Veelgi tõsisemad tagajärjed võivad olla siis, kui äikesetormi tõttu liinid purunevad – see võib seada ohtu inimeste või loomade elu.

Suvisel äikesehooajal tasub meelde tuletada, kuidas hoida ennast ja oma vara.

Arvesta oma kodu varustava elektrivõrgu eripära. Maakaablist oluliselt sagedamini tabab äike õhuliine. Kuigi liinid on ehitatud nõuete kohaselt kaitsemaandustega, ei pruugi see täielikult pikse eest kaitsta. Kuna äike tekitab võimsa elektrivälja, võivad liigpinged võrgus tekkida ka siis, kui pikne ei taba otseselt liini, vaid lööb selle lähedusse. Rohkem on ohustatud elektriliinid lagedatel aladel, kus on vähe kõrgeid puid, mis võiksid äikeselaengu maasse juhtida. Tihedamalt asustatud piirkondades  on  äikese  kaitseks  enamasti rohkem piksevardaid. Maakaabliga ühendatud linnakorter on äikesest rohkem ohustatud kui hajaasustusega maapiirkonnad, kus elekter tuuakse kohale õhuliini kaudu.

Hinda oma elektriseadmeid ja potentsiaalset varakahju. Kodus, kus on palju liigpinge osas tundlikku ja kallist elektroonikat, peab kaitse peale rohkem mõtlema. Koduseadmetest on väiksema liigpingetaluvusega elektroonikaahelaid sisaldavad elektriseadmed – arvutitehnika, digiboksid, uued telerid. Lisaks muutuvad varem „pommikindlad“ elektriseadmed (kütteseadmed, elektripliidid, elektrimootorid) tänapäeval üha enam tundlikumaks. Peamine põhjus on selles, et seadmestike tööd juhivad elektroonilised kontrollerid, mis on tundlikud liigpingeimpulssidele. Seega tasub kallist elektroonikaseadet ostes juba poes uurida seadme tundlikkust liigpinge osas.

Vajadusel hangi kaitseseadmed. Äikeseriski täielikult maandada pole võimalik. Mõju elektroonikaseadmetele sõltub ka kodusest elektrisüsteemist, kuhu võrguettevõtja „käsi“ ei ulatu. Hooned võiksid olla varustatud piksekaitsesüsteemiga, mis kaitseb maja otsese pikselöögi tabamuse eest. Üksikute elektriseadmete kaitseks liigpinge vastu on aga vaja lisaks spetsiaalseid kaitseseadmeid. Koduseadmete kaitseks on mõeldud liigpingepiirikud, mis juhivad tekkinud liigse pinge maandussüsteemi. Selliseid kaitseseadmeid  saab  osta  elektroonikakauplustest. Tasub teada, et liigpingepiirikud toimivad, kui on olemas hoone maandussüsteem. Lisainfot kaitseseadmetest leiad Elektrilevi kodulehelt.

Äikese korral tõmba pistikud vooluvõrgust välja. Kõige lihtsam ja odavam viis seadmeid äikese eest kaitsta on eemaldada need vooluvõrgust. Kui kuuled lähenevast äikesest või lähed pikemaks ajaks kodust ära, tõmba mittevajalike elektriseadmete pistikud vooluvõrgust välja.

Kui äikesetorm on purustanud elektriliine, teata sellest kiiresti 1343. Tuulega maha kukkunud elektrijuhtmed võivad olla pinge all ja kujutada endast tõsist elektrilöögiohtu. Kui märkad mahakukkunud juhet, teata sellest Elektrilevi rikketelefonil 1343. Mahakukkunud juhtmele ei tohi läheneda ning tuleb sellest eemale liikuda kas jalgu üksteise vastu lohistades neid, koos jalgadega või ühel jalal hüpates. Nii väldid eluohtlikku sammupinget, mis tekib kahel jalal astudes juhul, kui juhtme läheduses olev maapind on pinge all.

Eelmine artikkelValkla külas põles pinnas
Järgmine artikkelStressitekitavast rannapuhkusest Valklas-Salmistul