Kokku 10 korteriga TET-maja (toetatud elamise teenusmaja) peab valmima hiljemalt juulis 2020.
Kuusalu vald rajab Kuusalu aleviku Keskväljak 2 kinnistule mullu põlenud ja lammutatud endise elumaja asemele hoolekandemaja, kus hakatakse osutama toetatud elamise teenust. Riik annab hoolekandemaja ehitamiseks Euroopa Regionaalarengu Fondi rahast 392 000 eurot, valla omaosalus on 276 200 eurot. Kokku kulub maja rajamiseks koos käibemaksuga 668 200 eurot – selline oli Taimar Teenused OÜ ja Varmotek Grupp OÜ ühispakkumine, mis oli ehitaja leidmiseks korraldatud riigihanke soodsaim.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ja Taimar Teenused OÜ juht Margus Raudsepp allkirjastasid Kuusalu TET-maja projekteerimis- ja ehitustöövõtulepingu esmaspäeval, 11. veebruaril. Maja tuleb valmis ehitada 17 kalendrikuu jooksul alates lepingu sõlmimisest ehk hiljemalt 11. juuliks 2020. aastal.
Samad firmad on hoolekandemaja ehitaja riigihanke teistkordsed võitjad. Esimese riigihankega osutus TET-maja ehitussumma valla jaoks liiga suureks – koos käibemaksuga üle 837 500 euro. Sel juhul oleks Kuusalu valla omafinantseering pidanud olema rohkem kui 445 500 eurot.
Pärast mullu mais toimunud võimuvahetust hakati uue koalitsiooni eestvedamisel otsima lahendusi, kuidas saada ehitust odavamaks, et mitte kaotada hoone jaoks lubatud riiklikku toetust.
Koostöös projekteerijaga muudeti kahekorruselise maja senist projekti. Maja tehakse lühem, esialgselt kavandatud 11 korteri asemel tuleb 10 korterit. Ära on jäetud esialgses projektis olnud ühistegevuste ruum, mida plaaniti kasutada ka kohvikuna, ning selle juurde kavandatud terrass. Ka ei tehta rõdusid ega panda lifti. Sellele kohale, kuhu pidi tulema lift, tehakse šaht. Esimeses projektis oli hoone ehitusalust pinda 349 ruutmeetrit, koos kahe korrusega oleks kasulikku pinda olnud 489,2 ruutmeetrit. Uues projektis on ehitusalust pinda 269 ruutmeetrit, kasulikku pinda kokku 409 ruutmeetrit.
OÜ Taimar Teenused juht Margus Raudsepp rääkis Sõnumitoojale, et esmalt peab ehitaja tegema väiksemaks kavandatud maja eriosade projekti. Vastavalt lepingule peab see koos ekspertiisiga olema valmis 5 kuu jooksul alates lepingu jõustumisest ehk hiljemalt tänavu 11. juuliks.
Margus Raudsepp: „Maja korrigeeriti, seetõttu tuleb teha uued elektrilahendused, ka muude kommunikatsioonide muudatuste projektid. Esialgses projektis olid need juba kõik olemas. Ehitama hakkame kohe pärast seda, kui uuendatud projekt on vastu võetud ja vallavalitsus annab ehitusloa.“
Vastavalt lepingule peavad ehitustööd algama 10 päeva jooksul pärast ehituse alustamise loa väljastamist.
Margus Raudsepa ehitusfirma Filkester OÜ on rajanud Kuusalu külasse Käli ridamajad. Ettevõte ehitas üles mahapõlenud Kolgaküla rahvamaja ja oli Kiiu lasteaia ehitaja. Filkester on teinud Kuusalu valla ka mitmes asutuses remonditöid.
Ehitusjärelevalvet hakkab tegema OÜ Tarindiproff.
Keskväljak 2 kinnistu kuulus seni OÜle Kuusalu Soojus, mille omanik on Kuusalu vald. Ettevõte müüs 1707ruutmeetrise kinnistu 30 000 euroga Kuusalu vallale, ostu-müügi lepingu sõlmisid Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ja Kuusalu Soojuse juht Kalle Küngas jaanuari lõpus.
KAIE USTAV: „Hea, et niigi läks.“
TET-majas hakkavad elama toetatud elamise teenuse kliendid. Kuusalu vallas osutab erihoolekandeteenuseid MTÜ Kuusalu Hoolela. Erihoolekannet rahastab riik.
Erihoolekandeteenuste koordinaator, MTÜ Kuusalu Hoolela juhtiv tegevusjuhendaja Kaie Ustav tõdeb, et ehitatav maja erineb üsna palju esialgsest kavandist, mis sai esitatud Euroopa Regionaalarengu Fondist rahastuse saamiseks projekti taotlusesse: „Suures pildis on kõik hästi, elamispinna saavad 12 inimest, kes seda väga vajavad. Meil on väga kahju, et majja ei tule ühisruumi, see oleks andnud palju erinevaid võimalusi. Ühisruum oli planeeritud maja elanikele koosolekute ja sünnipäevade pidamiseks, aga sinna oleks saanud teha ka kohvik-lugemisnurga. Kogukonna jaoks oleks selle ruumi oluliseks kasutusvõimaluseks saanud päevahoiusteenuse pakkumine sügava puudega inimeste jaoks.“
Ta selgitab, et taoline teenus Kuusalu vallas puudub ja arvab, et kuna selle teenuse jaoks ei ole ruume, ei teki võimalus ka lähiaastatel: „Nüüd tuleb hakkama saada ilma selleta. Samuti on kurb, et ei tule panipaigaruume näiteks rataste hoidmiseks. Rattad annavad meie klientidele liikumisvabaduse, autojuhilube neil tavaliselt ei ole. Kuuri ehitamise peab kindlasti tulevikus ette võtma, krundil peaks selleks ruumi olema.“
Ta lisab, et algses kavandis välditi ühiskoridore, et inimestel oleks elamine võimalikult privaatne: „Ehitatav maja tuleb kõige tavalisem kortermaja. Lõppkokkuvõtteks on hea, et niigi läks. Parem varblane peos kui tuvi katusel.“