
Riigikogu liige
Maal ei kujuta elu e-lahendusteta enam ette. Seda on vaja nii lastele õppimiseks kui lapsevanemale ja õpetajatele. E-tervise süsteem ei tööta küll veel täie funktsionaalsusega, kuid muutub üha väljapääsmatumaks, ka suhtlus omavalitsuse ja riigiga käib interneti kaudu. E-teadlikkust nõuavad juba peaaegu kõik ametikohad. Seetõttu on meie maapiirkondadele eriti oluline, et inimestel on võimalus ja teadlikkus uut tehnoloogiat enda kasuks tööle panna.
Riigikogu 14 saadikut kõikidest parlamendierakondadest asutasid e-Eesti toetusrühma, et tõugata tagant Eesti infotehnoloogilist arengut. Lõin toetusrühma, et saavutada meile olulistes teemades edasiminekuid. Üks kesksem väljakutse on, kuidas kasvatada IT abil majanduse efektiivsust ja seega ka inimeste heaolu.
Olen veendunud, et toimiv ja arenev e-riik on Eesti võimalus olla maailmas konkurentsivõimeline, vaatamata oma väiksusele ja kahanevale/vananevale elanikkonnale. Tehnoloogia areneb üha kasvava kiirusega ning me lihtsalt peame tegema kõik võimaliku, et pöörata see enda kasuks. Sügav kummardus kõikidele, kes on seda siiani teinud – Eesti on saavutanud korraliku tulemuse vundamendi ladumisel, nüüd on vaja astuda järgmine samm ja kõik seniloodu omavahel siduda, täie võimsusega tööle panna.
Muuhulgas saame jõulise e-riigi arendamisega ellu viia riigiaparaadi reformi, hoides sedasi kokku miljoneid eurosid. Meie riigi unikaalne andmevahetus- ja id-süsteem tuleb teha lihtsamaks ning ettevõtlusele avatuks ning siduda Euroopa digitaalse ühisturuga, et luua tulusamaid töökohti ja paremaid ekspordivõimalusi. Tulemus: riigisektori üldkulud vähenevad, erasektori ja riigisektori vaheline suhtlus on sujuv, täisautomatiseeritud ja väga kõrgel tasemel kasutusmugavusega (väga paljudes valdkondades on see e-teenuste osas praegu kahjuks allpool igasugust arvestust). Tähtis on erasektori järeleaitamine seni peamiselt riiklikult arendatud IT lahenduste kasutuselevõtuga.
Täiesti arusaadavalt on paljusid väga vajalikke käike raske ühiskonnas selgitada, tehnoloogia areng on nii kiire, et juba homme kasutuselolevad lahendused tunduvad täna kuuluvat ulmevaldkonda. Võiksime meenutada, kuidas Uber ja Taxify on terve majandusharu pööranud pea peale. Lähiajal näeme, et ka töötegemise mõte on teistsugune kui seni. Uue majanduse pealetung – näiteks tuttavad Uber ja Taxify ning tärkavad tehismõistussüsteemid – tasub meil kiirelt pöörata enda kasuks, seadusandlikud takistused eemaldada, koolitada meid majanduses uusi võimalusi leidma.
Meie inimeste e-haritus on meie konkurentsivõime seisukohast ellujäämise küsimus. Seetõttu tuleks IT niiöelda põhiharidus lülitada kõikidesse õppekavadesse, sõltumata erialast. See ei tähenda, et koolitame kõik inimesed programmeerijateks, kuid peame omama vähemalt niipalju teadmisi valdkonnast, et olla teadlikud tellijad.
Meie e-riik, kas või teenuste portaalid, e-residentsus, id-süsteem ja e-valimised, väärivad uuenduskuuri ning praktilisemat ja julgemat rakendamist. Lõpuks, või õigemini peaks sellest alustama – seda vahvat e-maailma ei saa kasutada, kui neil pole taskukohast, töökindlat ja kiiret internetiühendust. Seetõttu jätkab Riigikogu e-Eesti toetusrühm lahenduste otsimist interneti valguskaabli meie kodude ja ettevõteteni väljaehitamisele.