Direktor TIINA STEINBERG, Aegviidu kool saab käesoleval nädalal 105aastaseks. Kuidas koolil läheb?
„On selgunud, et meie kool võib tegelikult olla veel vanem. Lapsevanem Tiina Lõugas, kes on hakanud Aegviidu ajalugu uurima, leidis arhiivist dokumendid, mille alusel võib öelda, et Aegviidu kool ei saa mitte 105, vaid juba 115 aastaseks. Kui see kinnitust leiab, peame ehk kooli asutamisaja ära muutma, kuid seekord tähistame veel 105. sünnipäeva.
Viimased aastad on olnud väljakutseterohked. Kahel eelmisel õppeaastal kimbutas koroonapandeemia. Ma ei ütleks, et jäime selle tõttu õpingutes maha, kuid distantsõpe jättis osale lastest jälje, neil on raske kodust välja tulla, tekib ärevus. Kui lapsed käivad koolis, teeme kõik selleks, et nad õpiksid ja areneksid, aga kui jäävad koju, on väga raske neid aidata. Suur abi on, et ligi aasta on koolis töötanud sotsiaalpedagoog. Varem ma ei tundnud sellisest spetsialistist puudust, aga nüüd näen, kui vajalik on ta praegu. Olen oma õpetajate üle uhke – väikeses kollektiivis teevad kõik koostööd ning kui lapsel või perel on mure, mõtleme välja, kuidas saame aidata tema õppetööd korraldada.
Tänavu on olnud veel üks uus väljakutse – sõjapõgenikest lapsed Ukrainast.“
Kui palju Ukraina lapsi Aegviidu koolis õpib?
„1. septembril oli meil koolis 73 õpilast, alates 2. septembrist hakkasid tulema Ukraina lapsed, nädala pärast oli õpilaste koguarv 87.
Esialgu tegime Ukraina lastele eraldi klassi, kaasasime ühe õpetaja, kes hakkas neile eesti keelt õpetama. Eesti keele tunde oli rohkem kui eesti lastel, hakkasime õpetama põhiliselt sõnavara. Alguses olid eraldi ka matemaatika ja loodusõpetuse tunnid, kuid üsna ruttu hakkasid neid õppima koos meie lastega. Meil on paar õpilast, kellel on vene keel hästi suus, nemad on tihti olnud tõlgid, aidanud ka õpetajaid kui vaja.
Kui Ukraina lapsed kooli tulid, otsustasime, et ei mõtle sellele, kui kauaks nad siia jäävad, õpetame, ükskõik, kas on siin ühe kuu või õppeaasta. Paljud põgenikud, kes majutati Nelijärve puhkekeskusesse kevadel või suvel, pidid sügisel leidma uue elukoha. Kuna Aegviidus on elukohta ja ka tööd raske leida, hakkasid novembri alguses ära minema. Selle tõttu on ka osa Ukraina lapsi meie koolist juba lahkunud, osa lahkub lähiajal. Nad hakkasid juba eesti keelest üht-teist aru saama ja rääkima. Kõige kurvem on, et jõudsid siia kenasti sisse sulanduda ja leidsid uusi sõpru.
Kui palju on meil Ukraina lapsi veel alles, on raske öelda, sest nimekirjas on rohkem kui koolis käib. Õpilase koolist välja kirjutamiseks on vaja lapsevanema avaldust, kuid mõned on lahkunud seda esitamata, pole isegi teatanud, et laps enam kooli ei tule, ega vasta ka kirjadele. Mõnest Tallinna koolist oleme saanud teate, et meil õppinud laps on juba nende juures, kuid mõne lapse kohta pole meil üldse infot.
Ilmselt jäävad meie kooli edaspidi kaks Ukraina last, ühel sai ema Kõrvemaa matka- ja suusakeskuses tööd, teine on alles Hersonist tulnud.“
Kui Nelijärvele tulevad mõne aja pärast uued sõjapõgenikud, võivad Aegviidu kooli tulla taas uued õpilased?
„Võtame vastu kõik, kes tahavad tulla. Õpetajatele tähendab see lisatööd, aga nad on selleks juba valmis. See väljakutse on mingis mõttes ka õpetajate silmaringi laiendanud ja loksutanud midagi liikuma. Juba ammu ei saa õpetaja mõelda, et koostas ühe ülesande ja saab selle järgi kõiki õpetada. Klassid on erinevad, mõnes on ka erivajadusega lapsed, kes vajavad eraldi tegelemist. Õpetajatöö on läinud keerulisemaks, on õigustatud, et neid rohkem märgatakse ja tõstetakse palka.“
Enne valdade ühinemist oli Aegviidu inimestel hirm, et suures vallas võidakse väike kool kinni panna. Kuid Aegviidu kool hoopis kasvab?
„Jah, kui mina siia 12 aastat tagasi tööle asusin, oli õpilasi 55. Viis aastat tagasi oli 60, nüüd siis ligi 80. Usun, et see arv oleks kogu aeg olnud umbes 70, aga kui siia tulin, õppisid Aegviidu 15 last teistes koolides. Vastasin tookord konkursikomisjonile, et need lapsed on juba läinud, kuid peame tegema nii head tööd, et enam ei mindaks mujale. Praegu õpivad teistes põhikoolides mõned uuemate elanike lapsed, Aegviidu lasteaia lõpetanud tulevad ikka meie kooli.
Kool kasvab ka tänu sellele, et kui kümme aastat tagasi olid siin vähemalt pooled pensioniealised inimesed, siis nüüd on Aegviitu kolinud päris palju noori peresid. Lasteaed kasvab samuti, järgmisel aastal peaks 1. klassi tulema 16 õpilast. See on meie jaoks väga palju, praeguses esimeses klassis on 9 last.
Liitklasse enam ei ole, vaid kehalise kasvatuse tunnid on mitmel klassil koos. Üks klass on meil 4 õpilasega ja ilmselt oleme järgmisel aastal sunnitud mõne teise klassiga liitma. Meil ei ole ka väikeste maakoolide sagedast probleemi, et kolmandas kooliastmes on vähe õpilasi. Õpilaste arv on kooliastmete vahel jaotunud üsna võrdselt. Ka on meil olemas kvalifitseeritud õpetajad. 20 õpetajast igal aastal keegi õpib või täiendab end. Näiteks matemaatikaõpetaja õppis juurde keemiat ja füüsikat, praegu õpib täiendkoolituses informaatikat. Kõik õpetajad ei ole siiski täiskoormusega ning osa sõidavad mujalt.“
Kui kool veel kasvab, kuidas ära mahute?
„Saal sai juba vaheseinaga kaheks klassiks tehtud, vanadest duširuumidest ehitatud tööruum sotsiaalpedagoogile, psühholoogile, logopeedile, lisaks on üks imetilluke tuba ühe õpilasega õppimiseks. Kõik väiksemadki nurgatagused oleme ära kasutanud.
Meil on suur pööning, kui katusealune kõrgemaks ehitada, saaks sinna teha lisaruume. Esialgu oli kavas, et käesoleval aastal tellitakse koolimaja renoveerimisprojekt ning järgmistel aastatel kogu maja renoveeritakse. Sellele plaanile on praegu veidi pidurit tõmmatud, sest enne tehakse korda Aegviidu lasteaed. Usun, kui viie aasta pärast tähistame järgmist juubelit, on koolimaja renoveeritud.“
Kuidas tähistate kooli juubelit?
„Õpilastega on kontsert ja kringli söömine 7. detsembril. Vilistlaste kokkutulek on laupäeval, 10. detsembril. Alguses on kontsertaktus, esinevad õpilased ja vilistlased, vaadata saab näitust Aegviidu ajaloost, pärast on pidu tantsuga.“