Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) jagab 31 kohalikule omavalitsusele biojäätmete kompostrite ja konteinerite ostmiseks kokku 1,475 miljonit eurot. Anija vallavalitsus saab 260 kompostri ja 3 konteineri ostmiseks 47 299 eurot. Raasiku vallavalitsusele antakse 62 641 eurot, mille eest ostetakse 295 kompostrit ja 25 konteinerit. Kuusalu vald taotlust ei esitanud.
Toetuse saamiseks pidid omavalitsused möödunud sügisel esitama KIKile taotluse. Selleks küsisid Anija ja Raasiku vallavalitsused eeltaotlusi elanikelt, kes soovivad saada soodsalt aastaringseks kasutamiseks mõeldud kiirkompostrit või biojäätmete konteinerit. Rahataotluses tuli omavalitsustel märkida, kas annavad need elanikele tasuta kasutada või tuleb saajal tasuda omaosalus, sel juhul saab ta kompostri omanikuks. Et toetuse saamine oleks kindel, kirjutasid nii Anija kui Raasiku vallavalitsus taotlusesse kompostri saaja omaosaluseks maksimaalse määra 26 protsenti. See tähendab, et 140-240liitrine soojustatud kiir- ehk termokompostri eest, mis maksab umbes 200-300 eurot, tuleb elanikel tasuda umbes 60 eurot. Kes biojäätmeid komposteerida ei soovi, võis valida ka tavalise biojäätmete konteineri.
„Huvilisi oli nii tihe- kui hajaasustusest, kuigi oleks võinud olla veel rohkem. Osadel majapidamistel on ilmselt kompostrid juba olemas. KIKi taotluses arvestasime neid igaks juhuks paarkümmend rohkem, sest alati on neid, kes hiljem soovist teada annavad. Saimegi mõned sooviavaldused siis, kui registreerimisaeg oli juba lõppenud,“ ütles Anija valla keskkonnaspetsialist Evelin Kolbak.
Ta selgitas, et hajaasustuses on õigus biojäätmeid kompostida lahtiselt, tiheasustuses võib lahtiselt kompostida puulehti ja umbrohtu. Köögi- ja sööklajäätmete jaoks peab olema kinnine komposter, kuhu linnud ja loomad ligi ei pääse.
Ka Raasiku vald arvestas soovitud kompostrite arvule umbes 30 lisaks. Keskkonnaspetsialist Johanna Sepmanni sõnul olid kompostritest huvitatud eelkõige Aruküla ja Raasiku eramajade omanikud: „Anija vallaga võrreldes oli meil soovijaid rohkem, kuid seal on rohkem kortermaju. Meil soovisid korteriühistud biojäätmete konteinerid. Ka mõned eramajad eelistavad kompostrile konteinerit.“
Ta lisas, et Raasiku vallas on koostamisel uus jäätmehoolduseeskiri. Uue eeskirjaga muutub tiheasustusaladel biojäätmete konteineris üleandmine kohustuslikuks, vabastuse saavad vaid need, kes jäätmeid kompostivad. Kompostida võib tiheasustusalal ainult kinnises kompostris.
Biojäätmete kompostrite ja konteinerite ostmiseks tuleb omavalitsustel läbi viia riigihange. Anija ja Raasiku valla keskkonnaspetsialistid oletasid, et hind kujuneb tõenäoliselt soodsamaks, kui teha mitme omavalitsuse ühishange. Millal võiksid kompostrid ja biojäätmete konteinerid valdadesse jõuda, et saaks neid hakata soovijaile jagama, ei osanud keskkonnaspetsialistid öelda.
„Kui kõik toetust saanud omavalitsused hakkavad samal ajal hankeid korraldama, siis on kahtlane, kas tarnija jõuab need meieni toimetada nii kiiresti, kui loodame. 31 omavalitsust soovivad kokku üle 7800 kompostri, nii suurt kogust pole ilmselt ühelgi tarnijal kohe pakkuda,“ arvas Evelin Kolbak.