Balti Spoon täiendab toodangut

3494

„Olukord on ettevõttes pingeline, aga normaalne, kriisi pole,” ütleb Möhring Groupi asepresident, OÜ Balti Spoon tegevjuht EDMUND SMOLAREK.

Kuusalu vallas Kupu külas asuva Balti Spooni omanik on Möhring Group, kellel kuuluvad ettevõtted veel USAs, Saksamaal ja mõne esindajaga tütarfirma Venemaal. Möhring Groupi peakontor asub USAs.

Balti Spooni tegevjuht Edmund Smolarek tõdeb, et ka spooniturg on seoses ülemaailmse majanduslangusega muutunud. Kui toodangut tellitakse, tahetakse saada seda ruttu. Tuleb valmis olla läbirääkimisteks ja kiireteks otsusteks. Selleks on firmal tarvis inimesi, kes oskavad paindlikult mõelda ning julgelt otsustada.

Ta kiidab ettevõtte juhtkonda. 99 protsenti Kuusalu vallas toodetud spoonist läheb ekspordiks Euroopasse, Amee­­ri­kasse, Hiinasse, Vietnami. Et turg on mitmekesine, saab toodangut laialt turustada.

„Saksamaal ja Ameerikas on lõpetanud tegevuse mõned meie konkurendid, kus samuti toodeti spooni.
See on toonud uusi kliente,” sõnab Edmund Smolarek.

„Oleme ettevaatlikud, sest majanduskriis ei ole veel lõppenud. Rändame ringi kaks-kolm korda rohkem  kui varem, suhtleme ja otsime ostjaid juurde Poolast, Saksamaalt, USAst. Vaja on kohtuda, arutada. Meie pluss on, et reageerime kiiresti, müügitöötajad kõnelevad mitmes keeles.”

Selle nädala lõpus sõidab Edmund Smolarek taas USAsse läbi rääkima.

Uus toodang
Et turgu laiendada, on Balti Spoon hakanud juurutama uut toodangut – spooni põrandakattematerjalide jaoks. Seni on toodetud trei- ja höövelspooni mööbli, uste ning paneelide tootmisega tegelevatele ettevõtetele. Toor­ainena kasutatakse kaske, vahtrat, mändi, tamme, pööki jt.

Konkurents on tihe ja uuest toodangust tehases rohkem avalikult rääkida ei taheta. Ettevalmistused käivad, tehakse proovipartiisid.

„Töötajad on olemas, masinad samuti, selleks eraldi suuri investeeringuid tegema ei pea,” lausub tegevjuht.

Palka pole vähendatud
Balti Spoonis on praegu 461 töötajat, neist 22 naist on lapsehoolduspuhkusel.

Töötajatest 156 elab Loksal, 136 Kuusalu vallas, 93 Tapal ning 20 Tallinnas ja Maardus, ülejäänud tulevad ümberkaudsetest valdadest. Kollektiiv on rahvusvaheline, ettevõttes võib iga päev kuulda eesti, vene, inglise ja saksa keelt.

Firma on sõlminud töötajate Kupule ja tagasi sõidutamiseks lepingu bussiettevõttega Pesor Liinid. Bussid sõidavad Loksale, Tapale ja Tallinna.

Töö käib tehases 1. ja 3. tsehhis kolmes vahetuses ning 2. tsehhis kahes vahetuses. Et nädalavahetused oleksid vabad, lõpetab kolmas vahetus töötajate soovil reede hommikul – nii saavad nad end reedese päeva jooksul välja puhata ning laupäeval-pühapäeval olla koos peredega.

Töötasu kohta ütleb Edmund Smolarek, et paljud firmad on palku vähendanud 10-15 protsenti, kuid Balti Spoonis seda tehtud ei ole. Alustavale töölisele, kui tal puuduvad spoonitootmise kogemused, makstakse tunnitasuks 35 krooni. Kes kiiresti õpib ja areneb, saab boonust kvaliteedi ja mahu eest. Kogenud tööliste palk võib alustajate omast olla kuni paar korda suurem.

Edmund Smolarek lisab, et arukast ja õpihimulisest töölisest võib saada juhtivtöötaja, näiteks on sedasi alustanud üks praegustest tootmisjuhtidest.

„Meie töötajatel on firma edus oluline roll. Paljud töötavad siin juba aastaid, nad on kogenud ja motiveeritud. Pole oluline, kustkohast keegi pärit või millist keelt räägib.”

Investeeritud üle 25 miljoni euro
Möhring Group ehitas spoonitehase Kuusalu valda 1997. aastal. Esimene tsehh alustas tööd 1998. aasta mais 50 töötajaga.

Edmund Somalreki sõnul on rohkem kui kümne aasta jooksul investeeritud Balti Spooni tehasesse 25 miljonit eurot ehk 390 miljonit krooni. Ehitatud on pidevalt, samm-sammult. Nüüd asuvad Kupul kolm tsehhihoonet ja ladu, mis on omavahel ühendatud. Sel suvel on kavas alustada viienda hoone rajamist – sinna tuleb täiendav ladu, et laiendada spooni automaatset sorteerimist. Nii saaks sorteerimist jätkata kahes vahetuses ja suurendada sorteeritava spooni hulka.

Uue lao ehitamine läheb maksma umbes 8 miljonit krooni, tehnoloogia maksab veel ligi 3 miljonit krooni.

Edmund Smolarek: „Selliseid suuri investeeringuid ei ole tehtud mõneks aastaks, vaid pikaajaliseks tegevuseks. Loodame, et siin saab töötada ka järgmine generatsioon, kui meie oleme juba pensionil.”

Ta toonitab, et Möhring Group on finantsiliselt väga tugev ja iseseisev ning see annab kindluse edasiseks äritegevuseks. Paljudel ettevõtetel on praegusel ajal tekkinud finantsraskused just seoses suurte laenude ja nende tagasimaksmise kohustusega.

Balti Spoon sai Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) vahendusel 2008. aastal Euroopa Regionaalarengu Fondist toetust puiduhakkega köetava katla ning automaatikaga varustatud treispoonipinkide soetamiseks. Varem köeti katlamaja maagaasiga, mille hind tõusis kiiresti. Uus katlamaja aitab säästa tootmiskulusid. Tehnoloogia kaas­ajastamisega on kokku hoitud paarsada töökohta. Alles jäänud kaader on stabiilne ja ennast tõestanud, kinnitab tegevjuht.

Eelmine artikkelKallaletung
Järgmine artikkelToidupoed meelitavad ka maal allahindluste ja sooduskaupadega