Piibe Teatri lavastuses teevad kaasa ka professionaalid, peaosas on Nukuteatri näitleja, Viinistult pärit MIHKEL TIKERPALU.
Tuleval nädalal plaanib Järvamaa projektiteater Piibe Teater alustada Anija mõisa aidas proove Eduard Vilde romaani „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“ põhjal loodud näitemänguga.
Lugemisproovidega alustati varakevadel Tallinnas Salme teatris, need jäid eriolukorra tõttu pooleli ning viimased paar kuud on proove tehtud internetis Zoom-keskkonna kaudu. Esietendus on kavandatud 23. augustile, mil Anija mõis taasavatakse pärast eelmisel aastal alanud renoveerimist.
Piibe Teatri lavastuse dramatiseeringu Vilde romaanist kirjutas teatri juht Arlet Palmiste, lavastab professionaalne näitleja-lavastaja Jaanus Nuutre, peaosades on kutselised näitlejad Mihkel Tikerpalu ja Liis Haab. Kaasa teevad ka Tallinna Salme rahvateatri ning Jõelähtme trupi harrastusnäitlejad.
Näitemängu lavale toomist toetatakse Leader-programmist ning praeguste plaanide kohaselt on kavas seda mängida 5 korda.
Kohaliku loo tutvustamine teatri abil
Järvamaal 9 aastat tagasi alustanud Piibe Teater on projektiteater, mille igaks lavastuseks pannakse kokku uus trupp ja otsitakse mõni põnev esinemispaik. Varem tegid teatri lavastuses kaasa vaid harrastusnäitlejad, peamiselt kohalikud. Mullu Udriku mõisas etendunud „Varjudesse“ kaasati esmakordselt professionaale.
Teatri juht Arlet Palmiste selgitas, et nende eesmärk on tutvustada publikule kohalikke legende, ajalugu ja inimesi ning eelkõige püütakse keskenduda just Piibe maantee ääres elanud inimestele või seal toimunule.
„Olen juba ammu mõelnud teha midagi ka Anijal. See on väga tore koht, kuna on Tallinnale lähedal, teiseks meeldivad mulle väga mõisad, need loovad alati lavastamiseks õige vaimsuse,“ ütles ta.
Romaani „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“ tegevuse näitelavale toomine oli loogiline valik, kuna Piibe Teater püüab igas kohas mängida just selle kandi lugusid, et juhtida tähelepanu, mis on seal kunagi toimunud: „Kodukoha pärimustest tehakse küll palju raamatuid ja see on tore, aga olen mõelnud, kes neid loeb. Ilmselt peamiselt pensionärid. Sest kui olen teinud nende lugude baasil lihtsaid viktoriine, siis lapsed vastata ei oska. Nad ei loe eriti raamatuid. Teatrivorm on üks võimalus kohalikke lugusid inimestele lähemale viia.“
Arlet Palmiste märkis, et samamoodi on ka Vilde romaaniga – kõik teavad, et Anija mehed käisid kunagi Tallinnas ja said seal peksa, aga kui inimestel küsida, kas nad on seda raamatut lugenud, siis enamasti ei ole.
„See, kuidas Anija mehed Tallinnas käisid, on romaanist ainult üks stseen. Tegelikult on lugu sellest, kuidas üks talupoja peres kasvanud mees saab tisleriks, läheb linna tööle, leiab endale armastuse ja lõpuks langeb põrmu. See on lugu armastusest ja eesti mehe oskamatusest enesega toime tulla,“ lausus ta.
Koos lavastaja Jaanus Nuutrega arutati, kas tuua romaanist lavale oma nägemus, kuid siis otsustati, et publikule mängitakse puhtalt sellist lugu, nagu Vilde kirjutas. Seetõttu on romaani dramatiseering väga autoritruu, isegi dialoogid on üsna täpsed.
Proovid internetis
Lavakooli lõpetanud Jaanus Nuutrega tegi Arlet Palmiste esmakordselt koostööd eelmise aastal Piibe Teatri etenduses „Varjud“.
„Seal oli ta meil üks näitlejaist. Koostöö sobis, kuna ta kippus kõrvalt ka lavastama, ütlesin seekord, et lavasta nüüd ise,“ lausus teatrijuht.
Peaosalist Mats Lutzu mängib Nukuteatri näitleja, Viinistult pärit Mihkel Tikerpalu, naispeaosas on teleseriaalist „Pilvede all“ tuntud Liis Haab. Kaasa teevad veel Siret Tuula ja ka lavastaja Jaanus Nuutre ning Salme teatri ja Jõelähtme teatritrupi harrastusnäitlejad.
„Minu soov oli kasutada ka kohalikke näitlejad, siis on kohaliku rahva huvi suurem. Alguses käisidki meil Kehra näiteringi kolm liiget proovis, sobisid meile väga hästi, kuid pidime teksti mahtu ligi kolmandiku võrra kärpima ja nende rollidest ei jäänud midagi alles,“ selgitas Arlet Palmiste.
Eriolukorra tõttu sai trupp Salme teatris teha vaid mõned proovid, seejärel tuli tekste hakata harjutama Zoomis. Nüüdseks on need läbi, ka lugemise peaproov tehtud ning kui eriolukord lõpeb, plaanitakse 18. maist alustada proove esinemispaigas ehk Anija mõisa aida laval.
„Eeltöö on tehtud, tegevusliinid paigas, on vaja lavale minna, et ka liikumised paika panna. Aga loodan, et saame hakkama. Kõik püüavad, et asi kenasti õnnestuks,“ sõnas dramatiseeringu autor.
Kui esietenduse ajal augustis on siseruumides etenduste andmine lubatud, mängitakse teatritükki aidas. Kui see pole lubatud, on trupp valmis mängima ka mõisapargis.
Ida-Harju Koostöökoja kaudu eraldati Piibe Teatrile Leader-programmist teatri tegemiseks Anijal 9860 eurot. See on mõeldud kuni aastani 2023 kahe lavastuse väljatoomiseks. Arlet Palmiste sõnul tuleb teater ots-otsaga kokku, kui iga tänavust Anija-etendust tuleb vaatama vähemalt 75 inimest. Ülejärgmisel aastal plaanis ta Anijal esialgu mängida mõisa ajalugu tutvustavat legendi „Mustlase ennustus“, kuid praegu mõtleb tuua Leader-projekti projekti raames lavale loo kahekordsest olümpiavõitjast Kristjan Palusalust, kellele riik kinkis 1936. aastal talu Pillapalus.