Lilli küla rahvas on üks aktiivsemaid vallas, ütles Anija vallavanem Tiit Tammaru küla teist heategevuslikku perepäeva avades.
15. mail toimunud perepäeval, mille tulu läheb seltsimaja ehituseks, oli kõike. Pakistanist pärit mees kauples rõivastega, Saaremaalt tulnud inimesed müüsid Saare lihaleiba, Laadasaia ja koduõlut. Kaja Kallasmäe kauples kadakapuust rõngastega, mis lõhnasid kui apelsin, Tõnis Teinemaa ees letil olid prillid, kõrval puuris lontkõrvjänesed – kõik müügiks. MTÜ Koostöökoja telgis tegid Lydia Kruusmann ja Marge Aaslaid karjäärinõustamistööd.
Väiksemaid perepäevalisi sõidutas poni Blacky. Pealava kõrval troonis aukohal küla vastvalminud lipp, mille disainisid Nelli Restov, Bruno Engel, Kätlin Jäger ja Villem Madissoo. Ei puudunud ka mitmed erinevad esinejad, aga rahvast oli vähem kui läinud aasta septembris sarnasel üritusel. „Ei tea, kõik on tehtud nagu peab, aga ikka on vähe inimesi,“ tõdes Lilli külavanem ja MTÜ Lilli Küla Arendamise Seltsi juhatuse esimees Bruno Engel.
Piknikukorvist hobusesõnnikuni – kõik müügiks
Esimese sarnase ettevõtmisega sai MTÜ Lilli Küla Arendamise Selts hakkama mullu septembris, siis saadi 15 000 krooni puhastulu. Eelmisel aastal läks tulust maha korraldusega otseselt seotud kulud. Bruno Engel konstateeris tõsiasja, et nüüd oli heategevuslikku üritust märksa keerulisem korraldada kui möödunud sügisel.
Siis oli nii mõnigi firma nõus tasu ootamata ürituse korraldamisele õla alla panema või annetas meelsamini kui praegu. „Ilmselt annab masu alles nüüd tunda,“ arvas Bruno Engel ohates. See-eest aitas sellel aastal ürituse organiseerimisel kohaliku omaalgatuse programmi raames saadud projektitoetus, millega kaeti perepäeva korralduslikud kulud.
Kuigi heategevuslik oksjon algas esialgu plaanitust veidi hiljem, leidsid peaaegu kõik väljapakutud asjad-teenused omaniku. Välja oli pandud palju huvitavat, nimekirjas oli kanuumatk neljale koos saunaga, saunamõnud saunabussilt, kogu keha klassikalise massaaži teenus, jalatalla punktmassaaž, tai massaaž, piknikukorv, kanuu kolmele koos varustusega, kodukoha aerofotod, fliispusa, laagerdunud hobusesõnnik, rannarätik, õmblusmasin ja tikitud pilt.
Maja projekt on valmis
Bruno Engeli eestvedamisel on selts ise seltsimaja ehitamiseks seni kogunud 44 000 krooni, läinud nädalal lisandus heategevusliku perepäevaga sellele veel 21 000 krooni. Anija vallavalitsuse panus on 150 000 krooni. Seega on omaosaluskulude katteks vaja koguda veel 191 000 krooni.
PRIAle esitatud kaks taotlust raha saamiseks on kinnitatud, kolmanda taotluse vastuse saab selts teada juuni keskel. Bruno Engel loodab, et küllap laheneb ka see nende jaoks positiivselt. Kolme vooru peale kokku aitab PRIA 2 816 388 krooniga, aga seltsil on plaanis PRIAle esitada ka neljas avaldus veel täiendava 938 796 krooni saamiseks.
PRIA toetust selts ettemaksuna kätte ei saa, raha eraldatakse mitmes etapis. Esimene siis, kui ehitusega alustatakse, teine siis, kui suured seinad ja vahelaed on paigas, järgmine pärast spordisaali seinte paigaldamist ja viimane pärast kogu majakarbi valmimist.
Seltsimaja projekt on valmis, nii selle, kui detailplaneeringu eest, tasus Bruno Engel isiklikust rahakotist ca 50 000 krooni. Mees ise ütles, et see on tema panus maja valmimisse. 20. mail toimuvale Anija vallavolikogu istungile on esitatud vastuvõtmiseks Raadiku maaüksuse detailplaneering, kuhu Lilli seltsimaja ehitatakse. Pärast seda läheb detailplaneering uuesti neljaks nädalaks väljapanekule, et iga soovija saaks öelda oma arvamuse.
Siis läheb detailplaneering volikogusse kehtestamisele ja seejärel esitab selts taotluse ehitusloa saamiseks.
Kui kõik läheb plaanitult, lüüakse kopp masse augustis.
Kogu Lilli küla varustav alajaam ja kaablid on amortiseerunud ning seltsimaja liitumist enam välja ei kannata. Lisaks asub alajaam plaanitava seltsimaja parkla kohal ja see on vaja sealt ümber paigutada.