ASHWANI SHARMA: „Kehra tehas säilis tänu positiivsele mõtlemisele“

2702

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS on juhatuse esimehe hinnangul rasketest oludest välja tulnud.

Aasta tagasi pankroti äärel olnud Kehra paberivabrik töötab täiel võimsusel ega kurda tööpuuduse üle. Juhatuse esimehe Ashwani Sharma sõnul oli jaanuaris tellimusi juunikuuni. Tootemahust on 50 protsendil tellimusi juulist detsembrini. Ettevõte on laiendanud oma turge lisaks Euroopale ka Aafrikas, Aasias, Kesk-Ameerikas ja Austraalias.

„Euroopas on meie põhiturg Hollandis, Tšehhis, Saksamaal ja Itaalias. Aafrikas läheb enamik toodangust Egiptusesse ja Keeniasse ning Aasias Indiasse ja Sri Lankale,“ ütles Ashwani Sharma.

Ettevõttes on tööl ligi 420 inimest, neist 370 on Anija vallast.

2008. aasta lõpp oli raske
Ashwani Sharma rääkis, et 2008. aasta lõpus arvasid nii tehasest lahkunud töötajad kui ka konkurendid, et AS Horizon läheb pankrotti: „Ülemaailmselt konkureerime peamiselt Skan­dinaavia, Kanada, USA ja Venemaa ettevõtetega. Liikusid jutud, et Horizon ei jää püsima ning tehas pannakse kinni. Palju suuremad vabrikud kui Kehra Horizon suleti Bulgaarias ja Portugalis. Mõni nädal tagasi, 31. jaanuaril lõpetas tegevuse Kanadas suur vabrik, mis tootis 485 000 tonni paberit aastas. Meie toodame 70 000 tonni, kuid jäime püsima.“

2008. aasta novembris lülitas Eesti Gaas tehase maks­mata arvete tõttu gaasivõrgust välja. Ettevõte oli võlgu ka Eesti Energiale.

„Meil ei olnud probleeme ainult Eesti Gaasi ja elektriga, vaid ka puidu, kemikaalide ja palju muuga. Kuna tellimusi ei olnud, polnud midagi müüa, raha ei tulnud ja võlad kerkisid. Nüüdseks oleme 95 protsenti oma muredest lahendanud.“

Möödunud aasta esimeses pooles kaotas Horizon 3 miljonit eurot, kuid aasta teises pooles suudeti sama palju teenida, mis tähendas, et aasta lõpuks ei olnud ettevõtte kasumis ega kahjumis.

Ettevõtte päästis meeskonnatöö
Juhatuse esimehe sõnul jäädi püsima tänu suurepärasele meeskonnatööle: „Suurendasime tootlikkust ja tootmisprotsess paranes, kuna inimesed olid kõrgelt motiveeritud. See kõik toimus negatiivses õhkkonnas, kuna pidime tulusid vähendama. See tähendab, et vähendasime ka palkasid – üldine langus oli 10 protsenti, endal vähendasin palka 25 protsenti.“

Ta selgitas, et ettevõtte sulgemine oli välistatud, kuna sel juhul oleks üle 400 inimese jäänud tööta.

Ashwani Sharma hinnangul hakkas olukord tehases ülesmäge minema 2009. aasta jaanuaris, kui otsustati laien­dada Aasia turgu, kus oli suurem nõudlus kui Euroopas.

„Me oleme sealtkandist pärit ja saame tarbija käitumisest paremini aru. Kuna meie firma on seal tuntud, saime lühikese ajaga palju suuri tellimusi Koreast, Indiast, Malaisiast ja Indoneesiast,“ rääkis juhatuse esimees.

Ühtegi töötajat ei koondatud, kuid tehase seiskumise ajal lahkunute asemele samas arvus uusi ei palgatud. Ettevõtte juhatuse liige Aime-Kersti Kelder ütles, et kulude kokkuhoiuks koonda­mi­si läbi  viidud pole. Koon­da­­takse töö ümberkorralda­mise käigus, kuid töötajate üldarv ei muutu. „Tööprot­sess ei luba välja võtta ühtegi lüli. Limonaaditehases ei saa ju niimoodi, et koondad pudelikorkide paigaldaja – meil oli kõiki inimesi vaja,“ selgitas Aime-Kersti Kelder.

AS Horizon müüb jõupaberit praegu kõigil mandritel. Ashwani Sharma sõnul müüakse tooteid 50 riiki. Veidi vähem kui 0,5 protsenti toodangust jääb Eestisse. Juhatuse esimehe hinnangul tuleb enamik pakkepaberist Eestisse Skandinaavia firmade kaudu.


Horizon Tissue plaanib avada vanapaberit töötleva tehase

Horizon Tselluloosi ja Paberi ASi territooriumil tegutsev Horizon Tissue tahab hakata pehmepaberi tootmiseks vajalikku toorainet tootma kohapeal. Sellisel juhul ei osteta toorainet enam sisse Soomest, Rootsist ega Aasia riikidest. Uus tehas looks 50 töökohta, lisaks sama suurel hulgal kaudseid töökohti.

Horizon Tissue tegevjuhi Vishal Tulsani sõnul kahekordistuks ettevõtte selle aasta käive, mis praegu on kavandatud 100 miljoni krooni suuruseks. 160 miljoni kroonine investeering suurendaks pehme paberi tehase tootmisvõimsusi maksimumini ning käive kasvaks tegevjuhi hinnangul 220 miljoni kroonini. Tehaseks vajalik tehnoloogia ja seadmed on välja valitud.

Ehituse alustamine seisab peamiselt pangalaenu taga. Uus tehas on plaanis rajada järgmise aasta jaanipäevaks.

Horizon Tissue ja Horizon Tselluloosi ja Paberi AS (Horizon Pulp & Paper) kuuluvad Tolaram Gruppi, mis on rahvusvaheline ettevõtte. Horizon Tissue valmistab Daisy kaubamärgi all pehmepaberitooteid, see tähendab tualettpaberit, köögirätikuid, salvrätikuid ja taskurätikuid. Ettevõte osutab allhanke teenust mitmetele firmadele Balti riikides ja Skandinaavias.

Horizon Pulp & Paper toodab jõupaberit, mida kasutatakse eelkõige pakkepaberina. Kogu toodang eksporditakse, peamiselt Euroopa ja Aasia ettevõtetesse.

Kuni 2008. aastani töötasid kaks ettevõtet ühe nime all. 2008. aasta septembris eraldus pehmepaberi tsehh ning sai nimeks Horizon Tissue. Tehased asuvad ühisel territooriumil ning neil on samad omanikud, muus osas omavahelist kokkupuudet ei ole.

Eelmine artikkelAnija mõisas õnnistatakse vana trikoloor
Järgmine artikkelRaasiku valla veeprojektile ÜFist 19,7 miljonit krooni