Möödunud laupäeval, 29. oktoobril oli Aruküla mõisas waldorfkooli vilistlaste kokkutulek, 5. novembril on Aruküla rahvamajas õpilaste kontsert koos peoga.
„Meil on juubeliaasta, kevadel sai 30 aastat Aruküla Vabakooli Seltsi loomisest, septembris kooli avamisest,“ ütles Aruküla vaba waldorfkooli juhataja kt ja tegevjuht Kerti Pellmas.
Aruküla waldorfkool alustas 1. septembril 1992 kümne õpilasega 1. klassis. Idee kooli loomiseks pandi idanema paar aastat varem, kui huvikooli Pääsulind õpetajad osalesid waldorfpedagoogika kursusel. Pärast seda saadeti üks klaveriõpetajatest kaheks aastaks Saksamaale kursusele, et tagasi tulles hakkaks ta Aruküla tulevases waldorfkoolis esimesi lapsi õpetama. 1992. aasta kevadel asutasid 10 lapse vanemad Aruküla Vabakooli Seltsi ning õpetaja Maia-Reta Trampärk hakkas tegelema ettevalmistustöödega kooli avamiseks. Päev enne kooliaasta algust selgus, et Saksamaale läinud õpetaja ei naase. Kuna lapsed olid 1. klassi vastu võetud ja kool avamiseks valmis, sai Maia-Reta Trampärgist Aruküla waldorfkooli esimene klassiõpetaja.
Kerti Pellmas selgitas Rudolf Steineri pedagoogikat järgiva waldorfkooli erinevust tavakoolist: „Waldorfkoolis pöörab õpetaja igale lapsele individuaalset tähelepanu. Võrdselt olulised on lapse füüsiline, vaimne, hingeline ning sotsiaalne areng. Lapse areng on võrreldav müüri ladumisega. Liiga kiiresti laotud müür ei ole kindel ega tugev. Ka lapses ei saa uued elamused ja teadmised teha kasvatustööd, kui uusi tuleb liiga palju ja kiiresti peale. Ta vajab aega, et õpitavat enda jaoks mõtestada.“
Waldorfkoolides on epohhiõppe – 3-4 nädalat õpitakse paaristunnis vaid ühte õppeainet, mida integreeritakse ka teistesse tundidesse: „Kui näiteks loomaõpetuses õpitakse elevanti, siis kunstitunnis maalitakse elevanti ja voolitakse savist, käsitöös õmmeldakse, muusikatunnis lauldakse elevandist laule. Kõik see kinnistab omandatud teadmisi.“
Suur roll on käelisel tegevusel, loovusel, muusikal. Aruküla koolis on mitu koori, kõik lapsed õpivad flööti mängima, vanemates klassides on ka kitarriõpe. 8. klassis on draamaõpetus, lavale tuuakse mõni näidend, vaatama on kutsutud kõik huvilised: „Draamaepohh õpetab lastele tunnete väljendamist, teiste tunnete mõistmist, suhtlemise ja suhete klaarimise oskust, tegema koostööd, vastutuse võtmist enda ja kogu klassi eest. Oleme lavastanud maailmaklassikasse kuuluvaid muusikale ja näidendeid.“
Aruküla vaba waldorfkool on erakool, lapsevanemad tasuvad õppemaksu minimaalselt 120 eurot kuus. Praegu õpib koolis 90 õpilast, neist 6 on koduõppel. Kõige suurem on 16 õpilasega 9. klass, 3.-4. klass on liitklass, kummaski 6 last. Õpilastest kolmandik elavad Raasiku vallas, kolmandik ümbruskaudsetes valdades ning kolmandik Tallinnas.
30 aasta jooksul on Aruküla waldorfkooli lõpetanud 147 õpilast. Lõpetajatest suurem osa jätkavad koolijuhi sõnul õpinguid keskkoolides-gümnaasiumites. Kooli looja Maia-Reta Trampärk õpetab Aruküla waldorfkoolis siiani, 30 aastat on koolis töötanud ka Virge Sander ja Reet Karula, pisut vähem Riina Harma.