Mu süda rõkkab, kui mõni jõusaal avatakse,“ ütles kulturist Ott Kiivikas kolmapäeval, 16. augustil Aruküla staadionil välijõulinnaku avamisel.
Ta rääkis, et lisaks sisejõusaalidele, mida on Eestis 25 aastat hoogsalt arendatud, on vaja ka välijõusaale, et sport oleks kättesaadav ka kõikidele neile, kel pole väga palju rahalisi võimalusi: „Ka nemad peavad saama oma tervise eest hoolitseda.“
Aruküla staadioni tahaossa, kus varem oli viburada, pandi tänavu suvel 8 treeningseadet: kükipink, rinnaltsurumis-, kere-, selja-, sõude-, kaldsurumis-, ülatõmbe- ja õlapink. Nende kõrval on street workout ehk eri kõrgustel rõõbaspuud oma keharaskusega treenimiseks.
Jõulinnak läks maksma 79 782 eurot, sellest 63 825,60 eurot on PRIA toetus Leader programmist. Seadmed tarnis Omnigym trenažööride maaletooja OÜ Davidcityline, paigaldas OÜ PoMo Playgrounds, kes ehitas ka rööbaspuude ala.
Raasiku vallavanem Raul Siem tänas tegijaid, OÜ Davidcityline müügijuht Peeter Leidmaa tunnustas omakorda Raasiku Valla Spordi endist juhti Kadri Kesküla, kes jõulinnaku projekti algatas, ning praegust juhti Uku Hinsbergi, kes oli välijõusaali rajamise juures nõu ja jõuga abiks.
Ott Kiivikas märkis, et välijõusaalide paigaldamise algatus tuleb kogukonnast, kus saadakse aru, et jõutreening on kõikide spordialade alus: „Mida varem maast madalast saab alustada, seda tugevam on lihaskond ning see aitab tulevikus vältida tõsiste vigastuste teket.“
Peeter Leidmaa sõnul on Soomes Põhjamaade jaoks toodetud Omnigym seadmed aastaringselt kasutatavad, ka siis, kui väljas sajab lund või vihma, seadmed on muudetavate raskustega, raskuste muutmine on lihtne ja ohutu.
Ott Kiivikas, kes viis Aruküla jõulinnaku kaheksal jõuseadmel läbi näidistreeningu, rõhutas, et iga seadme kasutamine peab algama kaalupaku sättimisest – lapsed ja algajad peaksid enne treenimise algust veenduma, et trenažööri kaalupakk on kõige kergema raskuse peal.
Kui järjest kõiki trenažööre kasutada, saab treenida kogu keha, kõiki lihasgruppe. Igal seadmel on võimalik teha mitut, mõnel ka kümmekond eri harjutust. Jõumasinatel on ka pildid, millel on näidatud, milliseid harjutusi sellel trenažööril võiks teha, ning QR-kood, mille kaudu saab vaadata õppevideoid.
Ott Kiivikas soovitas üht harjutust teha 10-15 korda, seejärel puhata ning siis sooritada uued kordused. Esialgu tuleks iga seeriat teha kaks, treenituse kasvades kolm korda: „Esimestel treeningutel ei ole oluline teha maksimumpingutusega, kui käite pidevalt treenimas, võiksid kaks esimest seeriat olla väikese varuga, viimane juba maksimumpingutusega. Kui jõudu on teha rohkem kui 15 korda, pange kaalupakule raskust juurde, siis tagate selle, et toimub järjepidev areng.“
Jõutreeningu miinimum on Ott Kiivikase sõnul üks kord nädalas, vormi aitab parandada kaks korda nädalas treenimine ning kui süstemaatiliselt kolm korda nädalas treenida, kasvavad nii lihased kui üldine energiatase ja võimekus.