ARTUR SEPP koos lapsepõlvesõbra RASMUS UUTARIGA teevad õpilasfirmat Spotter, mis valiti Eesti 2021. aasta parimaks.
Möödunud reedel Hilton Tallinn Park hotellis toimunud Eesti parima õpilasfirma (ÕF) superfinaalis valiti 12 superfinalisti seast võitjaks ÕF Spotter, mis toodab discgolfiketastele jälgimisseadmeid ehk spottereid. Helisignaali ja GPSi abil aitab kettale lisatud seade kadunud ketta metsast kiiremini üles leida.
„Geniaalselt lihtne idee, samas suhteliselt keeruline teostus. Arvan, et sellel tootel on väga-väga suur potentsiaal nii Eestis kui kogu maailmas,“ ütles žürii esimees, õpilasfirmade võistlust korraldava Junior Achievement Eesti nõukogu liige Tomy Saaron.
Spotteri 4liikmelisest tiimist on pool Arukülast – Tallinna 21. keskkooli 11. klassis õppiv Artur Sepp ning Kadrioru Saksa gümnaasiumi 11. klassi õpilane Rasmus Uutar. Teised kaks liiget on Artur Sepa klassivennad Morgan Pilviste ja Joosep Ralf Nõgene. Nende juhendajad on Epp Vodja ja Ander Hindremäe.
Võiduga lunastas Spotter võimaluse osaleda 8.-15. juulini Leedus toimuvatel Euroopa õpilasfirmade võistlustel.
Eesti tänavuse parima õpilasfirma tegevjuht Artur Sepp rääkis, et otsustasid koos klassivendadega vanemate õpilasfirmat teinud sõprade eeskujul asendada 11. klassis kohustusliku uurimustöö õpilasfirma tegemisega. Meeskonda kutsus ka Rasmus Uutari, kellega on sõbrad juba lasteaiaajast.
„Harrastame sõpradega discgolfi. Eelmise aasta eriolukorra ajal, kui väga palju liikuda ei saanud, käisime Kõrvemaal mängimas. Sageli juhtus, et kaotasime metsas ketta. Otsisime, aga alati ei leidnudki, aeg pressis peale, pidime rongile jõudma. Mõni teine kord kaotasime järgmise. Vahel leidsime otsimise käigus põõsaste alt mõne võõra ketta. Kui sellel oli omaniku telefoninumber, saime tagastada. Aga mõtlesime, et võiks olla palju lihtsam lahendus,“ rääkis Artur Sepp.
Mullu septembris, kui alustati õpilasfirmaga, hakkasid noormehed uurima, kas nende ideed hakata discgolfiketastele lisama jälgimisseadmeid, on juba ellu viidud. Selgus, et Ameerikas olid paar firmat seda teinud, aga ei tegutse, veebipood ja koduleht on kinni: „Seetõttu ei olnud šnitti kusagilt võtta, pidime hakkama ise nuputama. Rääkisime mitme robootikateadlasega, mõtlesime ise hakata kiipi jootma ja äppi tegema, kuid kohe öeldi, et selleks on meil liiga vähe teadmisi ja aega. Selle tõttu ei ole seade päris meie enda loodud, kuid paneme spotteri eri komponentidest käsitsi kokku.“
Artur Sepp jutustas, et kuigi töötav kiip oli olemas, oli nende tootearendus pikk, sest kettad lendavad väga kiiresti, mõnikord ka vastu puud ning selle kinnitusmehhanism peab olema väga tugev, et jälgimisseade ei puruneks. Pärast mitmeid katsetusi jõudsid nad talvel praeguse tooteni, kiibini, millel on vaakumvormimisega tehtud PET plastikust kate.
Toode on müügil aprilli algusest. Ostuga on kaasas kasutusjuhend, spotter pannakse ketta alla puhastatud pinnale kahepoolse teibiga. Esimesed ostjad olid teised kettagolfihuvilised.
„Facebookis on discgolfi kaotatud ketaste grupp. Seal pakkus meie toode kohe huvi, saime esimesed müügid,“ ütles Spotteri tegevjuht.
Nüüdseks on 13euroseid ketaste jälgimisseadmeid müüdud poolsada. Õpilasfirmal on sotsiaalmeedialehed ja koduleht, mille kaudu on võimalik spottereid osta. Õpilasfirma toodang on müügil ka Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses.
Juulis on Leedus õpilasfirmade üle-euroopalised võistlused, mis tänavu toimuvad koroonaohu tõttu interneti vahendusel. Võistlustel on Artur Sepa sõnul väga oluline, et oleks ette näidata head müüginumbrid.
Ta märkis, et on vaja teha veel kõvasti müügitööd, seda enam, et tänavu jäid ära laadad, kus õpilasfirma oleks saanud oma toodet reklaamida ja ostjaid leida. Eelmisel neljapäeval Tallinnas Solarise ees toimunud õpilasfirmade laat oli esimene, kus ostjatega näost näkku kohtuti: „See oli väga hea kogemus, rahvast oli palju, müüsime oodatust rohkem, saime toodet tutvustada ja tegime ka väikese demomängu.“
Kui Spotter oli reedel kuulutatud õpilasfirmade võistluse võitjaks, võeti nendega ühendust Lahemaa Matkakeskusest sooviga tooteid osta: „Oleme koostööpakkumistele avatud ja väga tänulikud kõigile, kes vähegi tahavad veel noorte tegemisi toetada. Plaanime ka ise oma toodangut poodidele müüma asuda.“
Järgmisena on õpilasfirmal Spotter mõte lisada discgolfikettale tugevam LED-valgus, et pimedas oleks võimalik ketas selle abil üles leida.