
Eestimaa 6. võimlemispeol osalevad Arukülast esmakordselt kaks võimlemisrühma.
Tallinnas toimub 4. juulil A. Le Coq Arenal 6. Eestimaa võimlemispidu „Kingitus. Esmakordselt osalevad sellel kaks võimlejate rühma Arukülast, kummaski on 8 naist, mõlemat juhendab on Aruküla Kultuuriseltsi juht Garina Toomingas.
Tantse hakati võimlemisliidust saadud kirjelduste ja tantsuvideote järgi õppima veebruaris, ka märtsi alguses harjutati rahvamajas. Kui sisetreeningud ei olnud enam lubatud, koliti treeningud üle Aruküla staadionile. Seal harjutas üks rühm õhtuti kaks, teine üks kord nädalas ka siis, kui väljas olid külmakraadid ning staadionil paks lumevaip. Kui piirangud viiruse tõttu märtsi keskpaigas karmistusid, tuli teha sunnitud paus. Niipea, kui õues rühmatreeningud taas lubatud, hakkasid Aruküla kaks Tähesära võimlemisrühma aprilli lõpus uuesti proove tegema.
Esimene rühm Tallinna võimlemispeoks
„Iga kord, kui oleme Lapulistega käinud tantsupeol, olen mõelnud, miks ei ole seal Arukülast olnud võimlejaid ning et tahaksin ka ise kunagi võimlejana suurel peol osaleda,“ rääkis Garina Toomingas.
Ta tantsib ka Aruküla zumbarühmas Tähesära ja võttis 2019. aastal ühendust Tallinna mulluse võimlemispeo „Nelikväe maagia“ korraldajatega: „Seejärel läksin zumbatrenni ja ütlesin naistele, et registreerisin meid võimlemispeole. Soovisin olla üks võimleja ja arvasin, et meie zumbatreener Marek Tihhonov on rõõmuga valmis juhendama. Selgus, et tal ei ole selleks aega ning mul ei jäänud muud üle, kui pidin hoopis ise juhendajaks hakkama.“
Seni vaid rahvatantsijatest lapsi juhendanud Garina Toomingale oli see uus väljakutse. „Pidin hakkama õppima taktide ja platsil jooniste lugemist, sõnas ta.“
Võimlemispeo asemel toimus Tallinnas 2020. aasta suvel küll õppetreeninglaager, kuid see kulmineerus ühise etendusega, kus osalesid rahvatantsurühmad ning eri vanuses võimlejad alates beebidest kuni naiste-meesteni. Viimasel päeval jäi Männiku lasteaia töötajate rühmas üks tantsija haigeks. Aruküla võimlejate juhendajale tehti ettepanek tema asemel tantsida. Nii sai Garina Toomingas, olgugi et teises rühmas, täita oma soovi võimlemisrühmaga suurel väljakul esineda.
Aruküla rühma võimlejaist olid enamik varem nii-öelda tantsupeo lõhna tundnud, mõne jaoks oli selline suurel väljakul tantsimine esmakordne kogemus. See meeldis neile kõigile ning Garina Toomingas registreeris Aruküla naised ka 2021. aasta üle-eestilisele võimlemispeole, seekord juba kahe rühmaga: „Kui olin meie rühma eelmise aasta peoks kirja pannud, tulid paar naist, kes sellesse ei mahtunud, mulle ütlema, et ka nemad tahaksid osaleda. Ühes võimlemisrühmas on kaheksa naist, saime zumbatajatest ka teise rühma peaaegu täis, vaid kaks naist tuli väljastpoolt juurde kutsuda.“
Kaks truppi, kolm kava
Tänavusel peol on Garina Toomingas kahe Tähesära võimlemisrühma juhendaja: „Mõlemad trupid said kerge vaevaga täis ning kavad on keerulised, paljude kiirete liikumistega, on oluline, et keegi treeningute ajal pidevalt kõrvalt jälgib, loeb takte, vaatab jooniseid, suunab, et kõik sujuks ja aitab kui vaja. Kuigi andsin ka sel korral nõusoleku olla valmis minema väljakule, kui meil või mõnes teises rühmas on vaja kedagi asendada.“
Esimene rühm esitab peol Anne Veski laulu „Elu on kink“ järgi Tea Kõrsi seatud võimlemiskava, teine Evelin Makko loodud kava Liisi Koiksoni laulu „Mõtisklus“ saatel. Lisaks esitavad kõik võimlemisrühmad ühiskava „Merepuudutus“, mille autor on võimlemispeo pealavastaja Kai Esna.
„Eelmisel aastal oli meil väga lihtne tants, kuid ka sellega tekkis väljakul segadus. Selle aasta tantsud on tunduvalt pikemad, keerulisemad, koreograafilisemad. Peame mai lõpus saatma oma videod võimlemisliidule. Kedagi peolt eemale ei jäeta, kuid video järgi hinnatakse rühma tugevust ning sätitakse rühmad väljakule, et tantsides tuleks välja ilus joonis. Meie naised on väga tublid. Kui sees enam proovi teha ei tohtinud, olid kohe valmis õue kolima, et ükski proov vahele ei jääks. Ka nüüd on kõik alati õigel ajal kohal, puudujaid ei ole, neid on lihtsalt lust juhendada,“ kiitis Garina Toomingas.