„Tehtud on palju ja teha on veel ning te kõik olete abiks sellel imelisel kultuuriteel,“ luges Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas rahvamaja parketisaalis reede, 24. novembri õhtul ette omaloomingulisi riime, kui tegi Aruküla Kultuuriseltsi 25. sünnipäeva tähistamisel endale omaselt luulevormis kokkuvõtte seltsi esimesest veerandsajast.
Koos õhtujuht Peep Rauniga andis Garina Toomingas tänukirjad neile, kes teda kultuuritöös on aidanud. Tänukirju oli kokku 102, sünnipäeval osalejaid 56.
Esimesed tänukirjad olid Aruküla Kultuuriseltsi juhatuse liikmetele Alari Kruusvallile, Kristel Rähnile, Henry Karile, Age Imalale ja Pille-Riin Ilmetsale. Järgmisena tänas Garina Toomingas pikaaegseid ringijuhte. 25 aastat on kultuuriseltsi rahvatantsurühmi juhendanud Reet Hänikene, ning segakoori Spunk Maia-Reta Trampärk. Sama kaua on segakoori kontaktisik olnud Malle Jaako. Neist vähem, kuid samuti aastaid on koori teine dirigent olnud Tiina Tinn. Üle kümne aasta on Evi Tomingas juhendanud prouade rahvatantsurühma Pihlakobar ning Tiit Saare meestelaulupunti Lüü-Türr. Garina Toomingas tänas lisaks ringijuhtidele veel ürituste ajal rahvamaja kaunilt kujundanud Ingrid Teinot, koostööpartnereid, aktiivsemaid kultuuritarbijaid, toetajaid, Raasiku vallavalitsust.
Veerandsaja-aastase seltsi juhatuse esimees Alari Kruusvall kiitis, et Garina Toomingas on Aruküla kultuurielu korraldamisega saanud väga hästi hakkama ning kinkis tegevjuhile tänuks korvitäie juustu.
Aruküla põhikooli direktor Avo Möls arvas, et Aruküla Kultuuriselts peaks tähistama hoopis 75. sünnipäeva, sest kultuuritööd ei tehta seal mitte 8 tundi päevas, nagu tööpäev ette näeb, vaid 24/7. Ta kinkis seltsile mitu uut kroonikaraamatut, et jätkuks järgmise juubelini. Esimese 25 aasta jooksul on neid saanud täis 27.
Kultuuriseltsi sünnipäevapeol astus üles kohalike meeste ansambel Kroogan koosseisus Guido Liiskmann, Jako Reinaste, Rain Lassi, Jaan Palu ja Avo Nuder. Esines ka Keila Kaunimate Agulihärrade Vennaskond, tantsuks mängis ansambel Kruiis.
Koorilaul, tantsu- ja treeningrühmad, teater
Aleviku kultuurielu korraldav ja rahvamaja haldav MTÜ Aruküla Kultuuriselts loodi 19. oktoobril 1998. Esimesel aastal juhtis selle igapäevatööd rahvamaja juhataja ja seltsi üks asutajatest Juhan Trump, 1999. aastast on tegevjuht Garina Toomingas.
Seltsi all tegutsevad segarahvatansurühm Lapulised, naisrühm Marike ning prouade rühm Pihlakobar, Aruküla Noortekoor, mida juhendab Age Imala, segakoor Spunk, meestelaulupunt Lüü-Türr, neidude ja naisvõimlemisrühmad, mille juhendaja on Garina Toomingas, väikelaste ja beebide võimlemisrühmad, mida juhendab Riin Kibin, lisaks vanemaealiste võimlemine, pilates, jumping, zumba, pound, pop-pilates ning intervalltreening. Alates 2007. aastas on seltsi alla ka Aruküla noortekeskus.
Aastaid Aruküla rahvamajas tegutsenud näiteringi praegu ei ole. Näidelda soovijaid Garina Toomingase sõnul küll on, kuid vaja oleks juhendajat.
Viimastel aastatel on Aruküla rahvamaja olnud kodu hoopis Komöödiateatrile – laupäeval esietendus seal Egon Nuteri lavastatud „Lumevangis“, mille proove tegid lavastaja ja näitlejad Piret Kalda ja Tõnu Oja kaks kuud samuti Aruküla rahvamaja laval.
„Sain Komöödiateatri omaniku Hannes Villemsoniga tuttavaks aastaid tagasi, kui soovisin üht suvelavastust Aruküla lauluväljakule. Esialgu vastas ta mulle, et nad väikestes kohtades ei käi. Pidin mitu korda meelitama, rääkisin, et oleme küll väike koht, kuid hingelt suured. Nüüd on Aruküla rahvamaja olnud Komöödiateatri vist juba viie lavastuse kodulava – siin nad teevad proove ning annavad ka esietenduse,“ jutustas Garina Toomingas.
Arukülla on ta kutsunud etendusi andma ka Eesti teisi teatreid: „Meil on suure lavaga kaldsaal, kus on 267 kohta ning saab panna ka 60 lisakohta.“
Kõige tihedam külaline on Arukülas Rakvere teater, kes aastaid tagasi andis Aruküla kultuurijuhile sagedase meeldiva võõrustamise eest külalislahkuse ordeni. Teatrit saab Aruküla rahvamajas näha vähemalt kord kuus, lisaks korraldab kultuuriselts kohalikule rahvale teatritesse väljasõite.