Videokonkursil „Tahan kooli“ saavutatud 2. koha eest sai Aruküla põhikool kingiks kontserdi – sügisel tulevad kooli esinema kampaania tunnusloo autorid MARILIIS JÕGEVA ja OLIVER MAZURTŠAK.
Aprillis korraldas meelelahutusagentuur Kollane Kompass koos raadioga Sky Plus Eesti koolide ja klasside vahel videoklippide võistluse „Tahan kooli“. Kuni 13. aprillini tuli anda teada, kes soovivad konkursil osaleda ning 30. aprilliks saata Mariliis Jõgeva laulu „Tahan kooli“ põhjal loodud video. Ligi pooleteist minuti pikkune laul on sellest, kuidas eriolukorra tõttu koolist ja klassikaaslastest pikk eemalolek on lastele mõjunud. Laulus on kasutatud selle kohta laste arvamusi. Selgub, et iseseisvalt õppida on päris hull ning lapsed tahaksid väga minna kooli.
„Selle projektiga sooviti koguda võimalikult paljude koolide ja klasside videosid sellest, kuidas praegu õppetöö reaalselt toimub, kuidas lapsed kodus õpivad, kuidas viiakse internetiplatvormide vahendusel läbi muusikatunde ja kuidas hoiavad õpetajad laste tuju üleval,“ sõnas Aruküla põhikooli õpetaja Kaja Arusalu, kelle klass pälvis konkursil teise koha.
Kokku saadeti korraldajate sõnul võistlusele Eesti koolidest kümneid videoklippe, milles tegi kaasa sadu lapsi. Esialgu valis žürii, kuhu kuulusid kampaania tunnusloo „Tahan kooli“ autorid Mariliis Jõgeva ja Oliver Mazurtšak, esinejanimega Ollie, ning Kollase Kompassi asutaja ja juht Mareli Arusalu, välja viis paremat videot, mida tutvustati Kollase Kompassi Facebooki lehel. Möödunud nädalal selgusid võitjad. Esikoht läks Raplamaa Käru põhikooli 2. klassile, teise koha sai Aruküla põhikooli 2.a klass. Aruküla kooli video paistis žürii hinnangul silma musikaalse erilahenduse ning andekate õpilaste ja õpetajaga. Mõlemas koolis annavad Mariliis Jõgeva ja Oliver Mazurtšak sügisel kingiks kontserdi.
„Tahan kooli“ võistluse paremad videod leiab Kollase Kompassi Youtube´i kanalilt.
Laulsid ja näitlesid
Aruküla kooli 2.a klassi videos tegid lisaks õpetajale kaasa 11 õpilast: Ellen Mai Lassi, Hanna Imala, Kaisa Hinsberg, Meribel Kahlo, Triinu Viires, Kenno Mets, Maikel Magnus Välja, Marten Teino, Johannes Kasemaa, Mart Teesalu ja Kaur Kaspar Kuusemets.
„Meile saadeti Mariliis Jõgeva originaallaul, pidime selle põhjal tegema video. Võis saada ka fonogrammi, enamus kasutaski seda, osa laulsid muusikale peale, mõned kasutasid Mariliis Jõgeva laulu ja liigutasid videoklipis lihtsalt suid. Meie otsustasime, et teeme päris oma loo. Mina võtsin ukuleele, laulsin selle saatel laulu põhja sisse ning saatsin lastele. Nemad laulsid sellele peale, igaüks salvestas, millega sai, ning saatsid mulle tagasi. Aega oli üsna vähe, kuna vahepeal oli ka koolivaheaeg. Osalesid need, kes tahtsid. Kui laste videod minuni jõudsid, olin väga meeldivalt üllatunud,“ rääkis õpetaja Kaja Arusalu.
Video tegemisel arutati koos lastega läbi, mida võiksid nad selles teha, kuidas näidelda: „Ütlesin neile, et mõtleksid laulu tekstile. Et näiteks kohas, kus on sõnad, et kodus on külmkapp tühjaks söödud, võiks näidata tühja külmikut või potte-panna. Kuna lastel on kodus erinevaid pille – metsasarv, trompet, tšello – tõime ka need sisse, osa lapsi mängib videos pilli.“
Klipi monteeris kokku õpetaja IT-alal töötav poeg Martin Arusalu. Kaja Arusalu selgitas, et andis ette üsna täpse juhendi, milline võiks olla video joonis ning milliste laulusõnade ajal keegi pildil. Kuna laste videod olid väga vahvad, ei pidanud ta õigeks näidata igaühe tööst ja vaevast ainult jupikest, vaid jaotas ekraani nii, et kõik oleksid kogu video vältel näha.
„Kui vaatasin teisi videoid, mis konkursile esitati, tundus, et võtsime vastu väga suure väljakutse. Näitlesime palju rohkem kui teised ning oleks olnud palju lihtsam, kui oleksime lihtsalt fonogrammile peale laulnud. Aga usun, et kunagi hiljem on see meile väga ilus mälestus praegusest erilisest ajast,“ lausus õpetaja.
Ta lisas, et kuigi pikaks veninud distantsõppe periood on pingeline ja piiratud võimalustega, on selles ka päris palju positiivset: „Olen oma klassi puhul avastanud sellist andekust, mis oleks tavaelus võibolla jäänud märkamata.“