Aruküla üleujutuste ärahoidmiseks on tellitud projekt

897

Raasiku vallavalitsus tellis ASilt Maa ja Vesi projekti, mille järgi hakata edaspidi Arukülast liigvett ära juhtima.

Kaks eelmist kevadet on Aruküla alevik olnud hädas kevadise suurveega. Vallavalitsus kutsus möödunud suve alguses kokku liigvee-piirkonda jäävate majapidamiste omanikud, üheskoos arutati, kuidas üleujutuste vastu võidelda. Kuigi mullu kevadel olid elanikud kevadise lumesulamisvee tulekuks juba valmis ning hakkasid seda varakult aedadest välja pumpama, oli vett siiski nii palju, et kuiva jalaga nad tuppa ei pääsenud. Vallavalitsus tõdes siis, et vett pole kusagile pumbata, seda on tarvis hakata Arukülast välja juhtima.

Vallavalitsuse ehitus- ja keskkonnaosakonna juhataja Alari Kruusvall avaldas lootust, et tänavu kevadel kahe eelmise aastaga sarnaseid uputusi ei tule:  „Nüüd on olnud oluliselt vähem lund ja see sulab tasapisi. Selliseid üleujutusi, nagu oli kahel viimasel aastal, pole meil olnud umbes kolmkümmend aastat. Lauluväljaku ümbruses on karstiala ning seal on vett olnud igal kevadel, aga nii suured uputused, et vesi tungiks lausa majadesse, pole iga-aastased.“

Ligi aasta tagasi lepiti kokku, et vallavalitsus tellib hüdrogeoloogilise uuringu ning selgitab välja, kas on võimalik ehitada Aruküla aedlinna kaks drenaažisüsteemi – üks Jaama ja Kaasiku, teine lauluväljaku piirkonda. Veel otsustati, et puhastatakse ja süvendatakse kraave, mis asuvad Kaasiku ja Raja tänava vahel. Seda ka sügisel tehti.

Alari Kruusvall tõdes, et mõnes kohas on väga raske tuvastada endiseaegsete kraavide asukohta. Kaardid puuduvad.

„Vaja on teha kõrgusmõõtmisi, et selgitada välja vee voolusuund ja sellest tulenevalt kraavide kulgemissuund,“ sõnas ta.

Vallavalitsus sõlmis selleks lepingu ASiga Maa ja Vesi, kes koostab Arukülast liigvee ärajuhtmise kohta projekti. See läheb maksma üle 13 000 euro.
Lähteülesandes on Aruküla jagatud kolmeks liigveega piirkonnaks. Need on Suvila ja Põhja tänav ning lauluväljaku ümbrus, Jaama tänava ning Tallinna maantee piirkond.

„Kohe pärast suurema lume sulamist algavad mõõtmistööd, need kestavad kolm nädalat. Kogu projekt plaanitakse valmis saada augusti lõpuks. Meile peab firma selle üle andma septembri alguses,“ rääkis Alari Kruusvall.

Projektist peab selguma, mida on vaja hakata tegema üle­ujutustest pääsemiseks, kas on vaja kaevata kraave või teha drenaaže. Sel aastal on kavas üle vaadata möödunud sügisel puhastatud kraavid ja selgitada, kas on võimalik olukorda veel parandada.

Alari Kruusvall käis koos Eesti Raudtee esindajaga vaatamas üht truupi raudtee juures: „Eesti Raudtee lubas selle puhastada, mis parandab kindlasti vee voolavust.“

Raasiku valla arengukavas on liigvee eemaldamiseks kuivendussüsteemide projekteerimine ja väljaehitamine kavandatud aastatele 2012-2013.

„Kui sellel aastal saame projekti, kus on ka orienteeruv hind, mis võivad need tööd maksma minna, saame hakata uurima, kust on võimalik selleks taotleda toetust. Kindlasti kavandame selleks raha järgmise aasta eelarvesse, kuid võib-olla on võimalik saada toetust näiteks KIKi keskkonnaprogrammist,“ rääkis Alari Kruusvall.

Eelmine artikkelKustutati tahmapõleng
Järgmine artikkelKooliteatrite festivalilt tuli palju auhindu Kolga ja Kehra kooli