Reedel, 16. oktoobril tõi Aruküla nukuring lavale tüki „Sügisnäitusest kakukeseni“.
Reedel mängiti umbes kolmveerand tunni pikkust etendust kaks ning laupäeval ühe korra. Lavastas nukustuudio juhendaja Angela Allik, mängisid veel Age Mets, Andrus ja Jürnas Rähni, Jako Reinaste ja Alari Kruusvall.
Näitemäng koosnes mitmest osast. Esialgu olid laval koos nii inimesed kui nukud, tutvustati erinevaid puu- ja köögivilju ning kuidas neid toiduks kasutada. Seejärel sai suurelt ekraanilt vaadata varjudeteatrit, näpunukkude esinemist ning kõige lõpuks jutustati tuntud muinasjuttu kakukesest ja mängiti seda väikese ekraani tagant ka varjuteatrina.
Teater sügisnäituse asemel
Lavastaja Angela Allik rääkis, et äsjane esietendus oli Äpunäpu teine suurem lavastus, varem on nad korra ühe pikema tüki kokku seadnud Järvamaa Estna mõisas mängimiseks. Estnasse kolis nukustuudio üks endine liige ning kutsus vanad sõbrad Arukülast sinna külalastele esinema.
Väiksemate, umbes 5-10-minuti pikkuste stseenide ja vahepaladega on Äpunäpp sageli esinenud mitmetel pidudel Aruküla mõisas ja rahvamajas, ka Harjumaa kooliteatrite festivalil.
Kuna Aruküla rahvamaja ruumid olid siiani kooli käsutuses, ei olnud seal sel aastal võimalik teha traditsioonilist sügisandide näitust. Seetõttu palus kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas Äpunäpul etendada midagi sügiseste aiasaadustega seotut Aruküla lastele ja aiapidajatele.
„Mõtlesime – kui lapsed ja teised huvilised juba tulevad spetsiaalselt meid vaatama, võiksime neile pakkuda ikka täispikka meelelahutust,“ rääkis Äpunäpu liige Jako Reinaste.
Lavastuse „Sügisnäitusest kakukeseni“ algus ehk sügisandide näitus oli nukustuudio kavas täiesti uus, kõik ülejäänud sama tüki stseenid olid nn ülessoojendatud varasematest esinemistest.
Teema sügisnäituse stseeniks saadi 1980ndate tuntud lastesaatest „Kõige suurem sõber“, mille tegelased olid Leopold, Postikana, Äpu ja teised. Selle eeskujul võrdlesid ka Aruküla-tüki tegelaskujud omakasvatatud aiasaadusi ning jagasid kõigile nende eest esikohamedaleid.
Suure ekraani taga mängitud varjuteater on nukustuudio liikmete omalooming, mänguks näpunukkudega on ainet saadud kunagisest populaarsest telesaatest „Muppet show“. Kakukese muinasjuttu otsustati vaatajaile jutustada samamoodi varjuteatri abil – et lapsed näeksid, ka kodus on võimalik väga lihtsate vahenditega varjuteatrit mängida.
„Lapsed olid vaimustuses,“ kiitis Garina Toomingas pärast esietendust ning rääkis, et Äpunäpu lavastuse vastu on juba huvi tundnud Pikavere kool ning miks mitte minna seda mängima ka Raasikule.
Mehed mängivad nukkudega
Sel aastal sai nukustuudio viieaastaseks. Trupi noorim näitleja, 13-aastane Jürnas Rähni on ühtlasi seal kõige staažikam, sest on Äpunäpu asutajaliige. Esialgu plaaniski Angela Allik teha nukunäiteringi lastega, kuid sai neid vähe kokku.
Praegu on peale Jürnas Rähni kõik Äpunäpu liikmed täiskasvanud. Juhendaja muigas – kui kõikjal on meestepõud, siis neil vastupidi, Arukülas mängivad nukkudega neli meesterahvast ja kaks naist. Alari Kruusvall ja Andrus Rähni nimetasid nukustuudios käimise põhjusena seda, et saab igapäevamured unustada ja vahelduseks argipäevategemistele elada teist elu.
Proove tehakse üks kord nädalas Aruküla rahvamajas, enne esinemisi ka tihemini, näiteks nädal enne seekordset esietendust toimusid proovid igal õhtul.
„Minu roll on otsida tekste, mida mängida ja pidada Garinaga läbirääkimisi esinemiste osas, kõik muu sünnib koostöös,“ rääkis Angela Allik, kes on ise ka enamuse Äpunäpu nukkude autor.