Peol tuli Aruküla isetegevuslastel jäljendada teiste taidluskollektiivide tegemisi.
Aruküla Kultuuriseltsi juures tegutseb 11 ringi – täiskasvanute näitering Diletant (juhendaja Kaupo Hert), segarahvatantsurühm Lapulised ja naisrühm Marike (Reet Hänikene), nukustuudio Äpunäpp (Angela Allik), segakoor Spunk (Maia-Reta Trampärk), Aruküla noortekoor (Age Mets), kapell Arutäht (Andres Maasikamäe), memmede rahvatantsurühm Pihlakobar (Evi Tomingas), perenaiste klubi (Anne Jõhvik), kangakudumisring (Tiiu Liiv), esimest aastat ka meestelauluselts (Tiit Saare).
Kultuuriselts on korraldanud kord aastas ühise peo, kus kollektiivid näitavad, millega nad tegelevad. Sel aastal tehti teisiti – isetegevuslased pidid reedel, 17. veebruaril toimunud peol esinema oma maja teiste ringide tegevustega. Oktoobrikuus loositi Raasiku valla haridus- ja kultuuritöötajate peol välja, kes kelle tegevust jäjendab.
„Oli põnev vaadata, kuidas üksteise tegemisi kõrvalt nähakse. Etteasted olid naljakad ja väga andekad,“ ütles kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas.
Peol „Taidleja olla on uhke ja hää“ astus üles 9 kultuuriseltsi ringi ning ajaleht Aruküla Uudised (toimetaja Henri Reeder).
Aruküla Üüdised
Nukustuudio Äpunäpp, kes pidi loosi tahtel kajastama Aruküla Uudiseid, jagas Aruküla Üüdised. Neljaküljelises lehes oli humoorikaid uudiseid, milles oli ka terake tõtt. Näiteks oli lehes uudis „AKSi direktori tööülesannete täitmise tõttu on Diletant alustanud streiki“. Uudises on kirjas – kuna rahvamajas pole kohvifiltreid, koridorides puudub söögilõhn, maja uksed on lukus, alustas näitering streiki.
„Meil olid ühel päeval tõesti kohvifiltrid otsas, ei teadnudki, et see on nii suur probleem,“ muigas Garina Toomingas.
Veel on lehes näiteks „uudis“ selle kohta, kuidas külmas rahvamajas löövad tantsijate jalad tuld ning see energia kavatsetakse ära kasutada rahvamaja soojaks saamiseks ja ülejääk müüakse riigile. Paukuudis on see, et Interpol vahistas Londonis Eesti nõidade liidu eksjuhi Anna-Siia Palderjani, kelle Raasiku vallavalitsus oli kuulutanud kogu Euroopas tagaotsitavaks. Loo juures oli nõiakostüümis Garina Toominga foto.
„Aruküla Üüdised oli menukas, sain veel öösel sõnumeid küsimusega, kust lehte saada,“ rääkis kultuuriseltsi direktor.
Memmed tegid teatrit, noored mängisid memmesid
Memmede tantsurühm pidi mängima Diletanti. Õpilasteks riietatud memmed esitasid näitemängu õpetaja ja Juku ainetel. Aruküla Uudiste noortel tuli näidata Pihlakobara tantsu. Esitati tants „Aeg annab kõik“.
Segarühm Lapulised, kelle ülesanne oli lavale tuua Aruküla kapell, esines kontserdiga. Mängijatel olid kaasas kõikvõimalikud „pillid“ alates haamrist kuni šampanjapudeliteni.
Segakoor Spunk esitas naiste rahvatantsu. Ka meestel olid seljas rahvariideseelikud ja peas pärjad, tantsiti „Simmani polkat“ ja „Kaera-Jaani“.
Naisrühm Marike, kelle ülesanne oli mängida noortekoori, tuli lavale patsidega tüdrukutena ning esitas lastelaulude karaoke. Noortekoori liikmed, kes selleks õhtuks kehastusid Lapulisteks, tantsisid kaks rahvatantsu. Kuna kooris on mehi vähem kui tantsurühmas, olid ka tüdrukutel meeste mütsid peas.
Näitering Diletant tegi näiteringi Äpunäpp. Mehed näitasid sirmide vahel trussikutes tagumikke, millele olid tehtud näod, ning need tagumikud tegid muusika saatel teatrit.
Segaduste tõttu loosiga esitas ka kapell Arutäht memmede tantsurühma loomingut ning selgus, et segakoori jäljendajat ei olnud. Aitasid külalised Jürist, kes laulsid mustlaslaulu. Jüri näitering mängis peo alguses „Kalevipoega“ ning jäi pärast etendust kohale.
Garina Toomingas ütles, et juba on otsustatud – tuleval aastal tehakse taidlejate stiilipidu, läbiv teema on mingi kindel ajastu ning kõik kollektiivid valivad laulud, tantsud ja muud etteasted sellest ajastust lähtuvalt.