Teisipäev, 1. juuni oli Raasiku vallas ning kogu Harjumaal tähtis päev – peeti renoveeritud Aruküla koolihoone avamispidu.
Raasiku vallavanem ANDRE SEPP ja volikogu esimees KAIDO KIRSIP andsid Aruküla kooli direktorile AVO MÖLSILE ning õppealajuhataja MAIRE PALUSOOLE üle koolimaja uue majanumbri. Foto Ülo Udumäe.
Kutsetega külalisi oli 140 – ehitajad, naaberkoolide esindajad, maakonna haridusspetsialistid, vallaametnikud, sõbrad ja toetajad. Külalised kogunesid uue koolihoone juurde keskpäevaks.
Lindi lõikasid läbi Raasiku vallavanem Andre Sepp, volikogu esimees Kaido Kirsip, koolidirektor Avo Möls, arhitekt Maarja Nummert ning Facio Ehitusest Igor Zubets.
„Maja on kaunis ja pilkupüüdev, ent mis kõige tähtsam – õpisõbralik. Tänan kõiki selle valmimisel osalenuid südamest,” sõnas direktor Avo Möls.
Seejärel õnnistas uue koolimaja Ida-Harju praost Tanel Ots: „Õnnistamine on suur ja tähtis sündmus kõigile.
Kui saadame lapse hommikul lasteaeda või kooli ja näeme teda alles õhtul, siis mõelgem, kui palju rohkem aega veedavad meie lastega õpetajad.“
Järgnes ekskursioon koolimajas, imestati avara ning ruumika aula, värske sisustusega tööõpetusklasside ja uue koolihoone üldmulje üle.
Aruküla-teemaline laul kõlas neljast nurgast
Seejärel kogunesid külalised kooli avarasse aulasse, kus tervitusi ja õnnitlusi jagasid paljud külalised, kelle hulgas ka haridus- ja teadusministeeriumi peaekspert Einar Vera, Harju maavalitsusest haridus- ja kultuuritalituse juhataja Riin Kivinurm, Harjumaal pikaajaliselt tegutsenud koolidirektor ning haridusspetsialist Sven-Allan Sagris, mitme naabervalla ning -kooli esindajad.
Aktusel leidis elavat vastukaja Aruküla huvialakeskuse Pääsulind tervitus – keskuse koor esitas muusiku ja õpetaja Juhan Trumbi kirjutatud Aruküla-teemalise laulu, kasutades vahelugemisi, kajaefekte ning ruumi eri nurkade vahel tekkivaid kõlaerinevusi.
Koolidirektor Avo Mölsi sõnul oli positiivseid ja häid emotsioone pakkuva päeva üks meeleolukamatest hetkedest just see: „Laul oli omapärane ja meeldiv üllatus, see jääb pikaks ajaks kõrvu helisema. Õnneks oli ka ilm meie poolel, mõne tunni kestnud aktuse ajal ei olnud väljas väga palav.”
Uue koolimaja valmimine maksis ligikaudu 32 miljonit krooni. Suurem osa on saadud Euroopa Liidu toetusfondidest – KOITkavast, EASist jm. Laenu tuleb Raasiku vallal koolimaja eest tasuda veel ligikaudu 10 miljonit krooni.
Direktori sõnul langes juurdeehituse ning renoveerimise aeg parimale võimalikule ajale, mil masu oli ehitushindasid parajal määral langetanud ja seetõttu sai ehituseel-arve ka mõistliku suurusega.
Õhtul esines OTT LEPLAND
Päeva ametliku osa lõpetas pidulik kohvilaud, ent õhtune osa ootas veel ees. Kella kuueks õhtul olid kooli juurde kutsutud vallaelanikud ja huvilised, kes vähegi soovisid koolimaja oma silmaga uudistada. Direktori sõnul oli kohale tulnute hulk uskumatult suur – majaga tutvus tol õhtul hinnanguliselt 500 – 600 inimest.
Ilusale päevale lisas vürtsi ka superstaar Ott Leplandi kontsert kooli aulas, kus kaasaelamisrõõmu said nautida noored lava ees näppu visates ja vähem kirglik publik saalis istudes. Huvilised tutvusid koolimajaga ka kontserdi ajal.
„See on lausa uskumatu, aga äärmiselt tore ja uhke, et nii suur hulk inimesi oli kohal. Kõik mahtusid ära ning said koolile ringi peale teha. Maja tutvustades kõndisin ja rääkisin, inimesed tulid katkematu vooluna. Ei saanudki aru, kuidas aeg läks ning juba oli ka Ott Lepland lõpetanud, tutvustusringid kestsid aga jätkuvalt edasi,” sõnas Aruküla kooli õppealajuhataja Maire Palusoo.
Kultuuriselts kogus koolikella summa kiirelt
Kui Raasiku vallavanema Andre Sepa aprillis pakutud idee, paigutada uue koolimaja välisseinale kell, rahapuudusel esialgu seisma jäi, otsustas MTÜ Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas, et kella võiks hankida annetuste toel kogutud raha eest.
Esialgse plaani kohaselt pidi kellasüdamik tulema Rootsist ning selle paigaldama Henet Grupp OÜ, ent hilisemal uurimisel selgus, et Kellameister OÜ-l on südamik juba Eestis olemas.
Seetõttu vähenes vajaminev summa 72 000 kroonilt umbes 60 000ni, ent vaatamata sellele oli Garina Toomingal esialgu kahtlus, kas niivõrd lühikese ajaga on võimalik vajaminev rahahulk vaid annetustest koguda.
„Kui esimestel nädalatel lisandus vaid mõni annetaja päevas, siis nädal enne 1. juunit oli näha, et kooli vilistlastele ja vallaelanikele on kool ning selle kaunistamine uhke kellaga väga oluline. Kokkuvõttes kogunes pidulikuks päevaks summa, mis ületas vajaliku, ning seetõttu saab ülejäänu jätta tuleviku tarvis remondi- ja hooldusrahaks,” rõõmustas Toomingas.
Kella jaoks tegid annetuse 177 inimest ning 9 asutust, kõikide annetajate nimed kantakse plaadile, mis paigutatakse kooli seinale Euroopa Liidu sildi kõrvale.
Aruküla põhikool
2004. aastal tegi Aruküla kooli hoolekogu vallavalitsusele ja volikogule ettepaneku algatada uuring kooli juurdeehituse tegemise vajaduste ja võimaluste kohta.
2006. aastal tutvustas arhitekt Margus Vain kooli juurdeehituse eskiisprojekti volikogule.
Facio Ehitus AS hakkas ehitama möödunud aasta 1. juunil. Esmalt renoveeriti vana maja, seejärel alustati uue tiiva ehitamisega.
Ehitusjärelvalvet teostas Hannes Kaabel firmast TSM Projektijuhtimise OÜ.
Uues majas algas õppetöö käesoleva aasta 29. märtsist.