
TIMO RAUKAS on Eestist teine meesgolfimängija, kes hakkab spordistipendiaadina õppima Ameerika ülikoolis.
Tuleva aasta jaanuaris sõidab 20aastane Timo Raukas Ameerika Ühendriikide Tennessee osariigi väikesesse Clevelandi linna – temast saab kolmeks ja pooleks aastaks sealse Lee Univercity tudeng.
„Üks eesmärk on Timo elus nüüd saavutatud, ta pääses stipendiaadina USAsse ülikooli. Ükski teine meie valla sportlane pole varem selleni jõudnud,“ ütleb golfimängija vanaisa Villu Vilberg, kellega koos läks toona 12aastane noormees kaheksa aastat tagasi esimest korda golfiväljakule.
Kolm aastat hiljem võeti Timo Raukas Eesti täiskasvanute koondisesse, kus ta on siiani. Eesti meistrivõistlustel on ta võitnud hõbedat ja pronksi, kirkaim medal on individuaalvõistluses veel seni saamata. Kuid see pole tema peamine eesmärk. Noormees selgitab, et kuigi USA pole golfi sünnimaa, on see maailma tugevaim golfiriik, kus treenimine-võistlemine annab võimaluse sel alal tippu pürgida. Just see on tema kaugeim siht, kuna noormehe eesmärk on end golfiga ära elatada.
„Kui minust ei tule tippsportlast, siis saan Ameerikas vähemalt hea hariduse, mis annab tugeva platvormi edasiseks eluks,“ lausub ookeanitaguses ülikoolis ärijuhtimise eriala valinud golfimängija.
Treenib Soomes
Viis aastat tagasi esmakordselt Eesti golfikoondisesse valitud Timo Raukas on viimased neli aastat treeninud Soomes elava Portugalist pärit David Da Silva käe all. Peale tema juhendab David Da Silva Eestist veel nelja noort golfimängijat.
„Leidsime treeneri ühe vanema kaudu, kes otsis oma lapsele võimalusi golfis paremaks arenemiseks. Soome golfimängu tase on meie omaga võrreldes nagu päev ja öö. Treener David on väga suurte kogemustega, ta on olnud ise golfimängija, praegu treenib mängijaid, kes osalevad Euroopa tuuridel. Paraku on ta ka väga hõivatud,“ selgitab Villu Vilberg.
Eesti noortele tähendab treener teisel pool lahte vähemalt kord nädalas ligi 18tunnist päeva – Soome sõitmiseks tuleb hommikul kell 6 ärgata, kohapeal on 6-7 tunni pikkune treening, koju tagasi jõutakse südaöö paiku. Enamasti on Soome-treeningud olnud laupäeviti, kuna argipäeviti on noormehed valdavalt kooliga seotud. Ülejäänud ajal harjutatakse Eestis, kui vähegi võimalik, sõidab Timo Raukas iga päev mõnele kodule lähemal asuvale golfiväljakule.
David Da Silva käe all harjutavatest Eesti noormeestest on ta kõige vanem – lõpetas eelmise aasta suvel Audentese spordigümnaasiumi ning tänavu kevadel naasis kaitseväest. Ajateenistust peab ta üheks põhjuseks, miks tänavused võistlused pole sujunud nii hästi, kui oleks soovinud. Kuigi ka sel ajal oli võimalus käia kodus ning treenida, peab Villu Vilberg lapselapse golfilöökide harjutamise jaoks Arukülla paar aastat tagasi ehitatud väikese sisestuudio kasutegurit väikeseks.
„Kõik, mis saalis tehakse, on hädaabinõu, golfis on põhiline saada muru peale. Seetõttu oleme talviti püüdnud üks-kaks korda käia välismaal treenimas. Sellest on kindlasti abi, aga ikkagi on see võrreldamatult kesisem võimalus kui sportlasel, kes tegeleb golfiga aastaringselt. Eesti kliimas saab golfi välismurul mängida maksimaalselt neli-viis kuud aastas,“ tõdeb Villu Vilberg.
Teise põhjusena, miks Timo Raukase viimatised saavutused pole olnud nii head, kui loodeti, nimetab ta senise golfivarustuse uuema vastu välja vahetamist. Tänavustel Eesti meistrivõistlustel löögimängus pidi varem medaleid võitnud Timo Raukas leppima 4. kohaga. Aasta parimaks individuaalseks saavutuseks peab ta kogu sealse golfiparemiku osavõtul toimunud Soome täiskasvanute meistrivõistlustel pääsemist 36 parema hulka.
„Tänavune peaeesmärk polnudki heade tulemuste saavutamine, vaid valmistada end ette ülikooli minekuks,“ sõnab Timo Raukas.
Ameerikasse
Just treener David Silva oli see, kes hakkas nii septembrist USAs õppivale Mattias Varjunile kui ka jaanuaris Ameerikasse sõitvale Timo Raukasele ookeani taga võimalusi otsima.
„Tal on kõikjal nii palju tutvusi, et julgeb ja oskab küsida. Uuriski ühe Ameerika golfitreeneri käest, kas temal poleks meile midagi. Siis tutvustas mind sellele treenerile ja tema pakkus mulle välja koolid, mille vahel valida,“ räägib Timo Raukas.
Vanaisa Villu Vilberg usub, et see on tütrepojale ainus reaalne võimalus golfis tippu pürgida, kuna Ameerikas treenimise võimalusi meie omadega võrrelda ei saa. USAs on ülikool ja sport väga tugevalt seotud, ka Lee Univercityl on eri spordialade võistkonnad, sealhulgas oma golfitiim.
„Õpin ja treenin ning osalen võistlustel. Treeningud on iga päev. Harjutada saab seal aastaringselt, erinevalt Eestist, kus talveperioodil saab rajal mängida väga vähe,“ ütleb Timo Raukas.
Üks õppeaasta tema valitud koolis maksab 35 000 eurot, sellest lõviosa katab stipendium, umbes 10 protsenti tuleb endal tasuda. Peale selle veel sõidukulud üle ookeani. Õppetöö kestab kolm ja pool aastat, suved saab Timo Raukas veeta kodus ja siin võistelda.
„Võitma tahaks hakata, ma polegi võidumaitset tunda saanud, oleks juba aeg,“ nimetab Aruküla golfimängija lähimad eesmärgid, mille täitmiseks usub Ameerikas õppimisest-treenimisest tõhusat abi.
Tema suurem eesmärk on tulevikus mängida golfi maailmaturniiridel.
„Kui suurelt ei unista, siis ei saavutagi midagi,“ usub noore golfilootuse suurim toetaja, vanaisa Villu Vilberg.