
Ees MAGALI LABBE (Prantsusmaa), CARMELA SIMONE (Itaalia). Taga VASSILIKI ANAGNOSTOU (Kreeka), ANU MEELIMÄE, MELINA GAROFALAKI (Kreeka), MARISA BADINI (Itaalia), AIRA JÕÕTS, KARIN KAJA, TUULI JÜRGENSON ning MIHAELA TOBA, IULIANA ALBU (mõlemad Rumeeniast).
Kreeka, Rumeenia, Prantsusmaa ja Itaalia õpetajad kiitsid Aruküla lasteaia õuesõppepaviljoni.
Aruküla lasteaed Rukkilill võõrustas oktoobri alguses lasteaiaõpetajaid neljast riigist. See oli Euroopa Liidu Erasmus+ projekti „LEARNING OUTside the classroom IN the EUROPEan Nature” ehk „Õppimine väljaspool klassiruumi Euroopa looduses” esimene projektikohtumine. Rukkilille lasteaiale on see esimene rahvusvaheline koostööprojekt.
Külalisõpetajaid võtsid Arukülas vastu lasteaia õppealajuhatajad Anu Meelimäe ja Aira Jõõts, õpetajad Karin Kaja, Tuuli Jürgenson.
Külalised Kreekast, Rumeeniast, Prantsusmaalt ja Itaaliast olid Eestis kolm päeva. 4. oktoobril tutvuti Aruküla lasteaia ja Raasiku vallamajaga, 5. oktoobril külastati Pikavere lasteaeda-algkooli ja Aegviidu lasteaeda, käidi Kakerdaja rabas ja Aegviidu Loodusmajas. Viimasel külastuspäeval tutvuti Tallinnaga, kus külalised ka ööbisid.
Aruküla lasteaia aitas projektis osalema Aruküla põhikooli õpetaja Krista Kuusk. Ta osales mõned aastad tagasi Erasmuse seminaril Islandil, kus tutvus Kreeka lasteaiaõpetaja Vassiliki Anagnostouga, kes on käesoleva projekti koordinaator. Koos arutati, kuidas saaks teha koostööd lasteaedade vahel.
Anu Meelimäe oli rõõmuga nõus projektis osalema: „See on hea võimalus saada uusi ideid, vahetada kogemusi, lisandub motivatsiooni õues õppida.”
Välisriikide õpetajad olid Arukülla kaasa võtnud slaidiesitlused oma lasteaedadest, materjali vaadati koos Aruküla lasteaia õpetajatega.
Külalised näitasid, kuidas lasteaia hoovidesse oli paigutatud kunstinäitusi, köögiviljaaedu, lillepeenraid. Nad kirjeldasid, et võrreldes Eestiga on lõunamaades lasteaia õueala väga pisike, kogu olemasolev pind tuleb hoolega ära kasutada. Rohelusse jõudmine võtab sageli kauem aega, tihti korraldatakse väljasõite parkidesse.
Aruküla lasteaeda kirjeldasid nad kui suurt ja vaikset. Kiideti suurt õueala ning puidust õuesõppepaviljoni. Kuna kõik külalised olid pärit piirkondadest, kus lund sajab väga vähe või üldse mitte, uurisid nad, mis tegevusi saab lastega külmal ajal õues teha ning imestasid, kas lapsevanemad ei pahanda poriste või märgade riiete üle.
Kiideti ka Aruküla laste liikumisharjumisi, muusika- ja liikumistegevusi.
Anu Meelimäe: „Mida teistest lasteaedadest meile üle võtta, veel päris täpselt ei tea, tuleb oma silmaga üle vaadata. Esitluste ja juttude põhjal meeldis väga, kuidas Kreeka lasteaias olid laste tööd julgelt ja professionaalselt eksponeeritud aedade ja pinkide peal. Ka meil annaks nii teha.”
Õuesõppe projekt algas tänavu septembris ja lõpeb 2019. aasta sügiseks. Selle aja jooksul käiakse üksteisel külas, järgmised kohtumised on tuleval aastal Rumeenias ja Prantsusmaal. Lisaks peetakse projekti blogi ning igasse kuusse on planeeritud tegevused, mis toimuvad samal ajal kõigis osalevates lasteaedades, novembris tehakse looduslikest materjalidest oma lasteaia makett.
Anu Meelimäe ütles, et sai projekti teiste õpetajatega hea klapi: „Nad on väga head suhtlejad, uudishimulikud ning huvitatud, mis meie lasteaias toimub. Usun, et projekti lõpuks saame kõik kogemuste võrra rikkamaks, sünnib ideid ning koostööplaane.”