Käesoleva õppeaasta möödunud nädalal alanud teisest poolest on Aruküla põhikoolil juures kolm suurt klassiruumi.
Aruküla kooli juurdeehitus algas eelmise aasta juulis, kui OÜ Nordlin Ehitus hakkas kasvava õpilastearvuga koolile väikeseks jäänud hoone kahekordsele algklassiosale ehitama kolmandat korrust. Samal ajal algasid ka kooli õpetajate toa ja söökla laiendamine ning poistele uue tööõpetuse klassi ehitamine.
Kuigi algklassiosa lisakorrust ja sööklat loodeti valmivat novembris, ei jõutud ehitustöödega selleks ajaks lõpule. Esimesena anti detsembris koolile üle algklassiosa kolmas korrus, koolivaheaeg kulus selle sisustamisele ning eelmise nädala algusest on uus korrus õpilaste kasutuses. Seal on kolm kuni 24 õpilasele mõeldud 51 ruutmeetri suurust klassiruumi, väikeklass ühe õpilase-õpetaja jaoks, psühholoogi kabinet, koristaja ruum, tualetid.
„Algkooliosa esimesel korrusel on kolm esimest, teisel kolm teist ning kolmandale kolisid nüüd kolmandad klassid,“ selgitas kooli direktor Avo Möls.
Kuna kolmandaid klasse on sel õppeaastal veel kaks, toimuvad uue korruse ühes suures klassiruumis praegu põhikooliklasside matemaatika ja eesti keele tunnid.
Lisakorrus on enam-vähem samasugune kui tiiva alumised korrused, erinevus on peamiselt vaid värvilahendustes. Uue korruse klassidesse osteti uus mööbel – kapid, riiulid, valged tahvlid, õpetajale ning igale õpilasele laud-tool. Tahvli kohal on ekraan, laes projektor. Klasside tagaseinas on stendina kasutatav korktahvel, millel on helisummutav efekt.
Uue korruse avara koridori lõpus on avariiväljapääs, selle tarbeks tuli koolimaja küljele, algklassitiiva taha, ehitada evakuatsiooniredel.
„Meile meeldib siin kõik,“ kinnitasid seni 1. korrusel õppinud 3.b klassi lapsed ning kiitsid, et uues klassiruumis on palju mõnusam ja meeldiv värske puidu lõhn.
Ainult sööklasse ja tagasi on nüüd pikk maa, arvasid lapsed.
Oma kooli sööki veel ei saa
Kooli esimesel korrusel asuvas sööklas jagavad kokad siiani veel Pai Pagarist toodud valmistoitu, kuigi direktor lootis juba möödunud nädalal, et koolilõunat saab hakata taas oma majas valmistama. Sisustus on enam-vähem paigas, aga ehitusmeestel tuleb üht-teist ümber teha, köögi personali ruumis on remont veel pooleli.
Kooli köök on ehitatud pisut suuremaks, et kogu vajalik sisseseade ära mahuks – kuna koolipere on järjest kasvanud, osteti juurde üks ahi ja 100liitrine katel.
Avo Möls avaldas lootust, et tulevast nädalast saavad kooli kokad lõpuks ise hakata süüa tegema.
„Ausalt öeldes on ootamine juba ära tüüdanud, teeksime parem tööd,“ tõdes kokk Ester Ilmets.
Direktor lisas, et ajutine koolisöök on hakanud muutuma pisut üksluiseks – kuna valmistoit ostetakse sisse, pakutakse kolmel päeval nädalas suppi, kahel päeval on menüüs pajaroog, nii juba viiendat kuud.
„Ja muidugi on see ka kulukas,“ tõdes ta.
Riik eraldab koolilõunale 1 eurot lapse kohta päevas, kui söök valmistatakse oma koolis, tullakse selle eest välja, Pai Pagarile makstakse ühe portsjoni eest 1.35 eurot.
Ka söögisaalist on kooli kasutada praegu pool – söögisaali laiendus ootab järgmist koolivaheaega.
„Betoon pole veel nii palju kuivanud, et sinna saaks parketti paigaldada. Ilmselt tehakse see töö ära veebruaris, kui oleme koolivaheajal. Nii kaua peame leppima poole söögisaaliga,“ märkis Avo Möls.
Söögisaali praegusesse ja uude ossa on kokku planeeritud 180 kohta. Kuna koolis on üle 400 õpilase, jätkatakse ka pärast laienduse valmimist toitlustamist kolmes vahetuses.
Õpetajate tuba ja tööõpetuse klassid
Koolimaja allkorrusel käib veel poistele uue tööõpetuse klassi tegemine, vana jäi ette söökla laiendusele, uue põranda saab ka tütarlaste käsitööklass. Teisel korrusel lõpetatakse õpetajate toa viimistlust – rõdu arvelt tehti õpetajate tuba umbes poole suuremaks, kuid selle keskele jääb akendega vahesein, kuna õpetajate toa senisele välisseinale toetub katus.
Möödunud nädala töökoosolekul lubas ehitaja nii õpetajate toa kui tööõpetuse klassid sel nädalal koolile üle anda, kas jõutakse, ei julgenud Avo Möls esmaspäeval veel ennustada. Tööd on pooleli ka arstikabinetis, kus uue kaldkatuse tõttu tuli välja vahetada aknad.
Järgmisel aastal saab kool juurde veel kaks täismõõdus ning ühe pisut väiksema klassiruumi, need ehitatakse võimla duširuumide peale. Samuti alustatakse kevadel spordihoone laiendamist ning jätkatakse staadioni renoveerimist – sinna tulevad kunstmurukattega jalgpalliväljak, nelja rajaga tartaankattega jooksuring, kuulitõukesektor, hüppekastid ja palliväljakud.
„Staadioni ehitusega jõuti tänavu väga kaugele, kommunikatsioonid on paigaldatud, mullatööd tehtud, liiv ja killustik peale veetud, kevadel saab alustada katendite paigaldamist,“ rääkis direktor.
Aruküla kooli laiendamine ja staadioni renoveerimine lähevad kokku maksma üle 3,32 miljoni euro.