MTÜ Arenduskoda Leader-tegevusgruppi kuuluvad Kuusalu, Tapa, Kadrina ja Haljala vald ning Loksa linn. Tegevusse on kaasatud kohalikud ettevõtjad ja MTÜd ning omavalitsused. Euroopa Liidu Leader-programm toetab kohaliku elu edendamist maal, et elavdada majandustegevust, julgustada inimesi leidma uusi ideid, arendama ettevõtilikkust ja innovatsiooni.
Üle kuue aasta, alates novembrist 2016 on Arenduskoja algatusel ja eestvedamisel tegeletud turismivaldkonna edendamisega, sest piirkonnas asub Lahemaa rahvuspark. Projektidesse kaasati Eesti teistest Leader-tegevusgruppidest MTÜ Rohelise Jõemaa Koostöökogu, mille tegevuspiirkonnas on Soomaa rahvuspark, ning MTÜ Kodukant Läänemaa, mis on seotud Matsalu rahvuspargiga, ja Lahemaa naabertegevusgrupp Põhja-Harju Koostöökogu. Tegevusi rahastatakse Leader-programmist ja osaliselt Arenduskoja eelarvest.
Aastate jooksul on läbi viidud kaks rahvusvahelist turismiprojekti, mille teema on säästva turismiettevõtluse arendamine rahvusparkides ja nende mõjupiirkondades. Koostööpartnerid olid Läti, Leedu, Sloveenia ja Portugali Leader-tegevusgrupid, kelle piirkonnas asuvad samuti rahvuspargid. Teine rahvusvaheline projekt lõppes mullu juunis.
Augustis alustati kaheaastase jätkuprojektiga „Kestliku maaettevõtluse mitmekesistamine rahvusparkidega piirkondades“. Seekord välispartnereid ei kaasatud, sest Leader-programmi uue perioodi strateegiate ja rahastusotsuste tegemine võtab aega. Jätkuprojekti rahastatakse koos – MTÜ Arenduskoda panustab projekti 66 667 eurot, MTÜ Rohelise Jõemaa Koostöökogu 57 720 eurot ja MTÜ Kodukant Läänemaa 25 400 eurot.
Arenduskoja kestliku loodushoidliku ettevõtluse arendamisega seotud projektide juht, Eesti Konsultantide Assotsiatsiooni asepresident Katrin Suursoo ütleb, et kui seni keskenduti rahvusparkides turismivaldkonnale, siis seekord otsustati sihtgruppi laiendada: „Nüüd on projekt suunatud ka Eesti kolme suurema rahvuspargi aladel ja mõjupiirkonnas tegutsevatele teistele ettevõtetele. Eesmärk on leida täiendavaid loodushoidlikke ja jätkusuutlikke teenuseid ning ideid koostööks, neid arendada ja atraktiivsemalt turundada. Kõik kolm Leader-gruppi viivad projektitegevusi ellu oma tegevuspiirkonnas ning korraldavad ühiseid ettevõtmisi. Plaanis on õpi- ja töötoad, koolitused, õppereisid, et arendada ettevõtete ja MTÜde koostöövõrgustikku. Kaugem eesmärk on mitmekesistada maaettevõtlust, suurendada selle nähtavust professionaalsema ja kaasaegsema turunduse kaudu.“
Arenduskojal olid selle projekti raames septembris ja oktoobris foto- ja videotöötluse töötoad, mille viis läbi JJ Street tantsukooli asutaja, ettevõtete turundusega tegelev Joel Juht.
Novembris alustati Kadrina vallas asuvas Õnnela külalistemajas turundusdisaini töötubadega maaettevõtjatele, osalejaid oli kõigist kolmest Leader-piirkonnast. Jaanuari lõpus ja märtsis jätkatakse turundusdisaini töötubadega Rohelise Jõemaa Koostöökogu ja Kodukant Läänemaa piirkondades. Koolitavad Aigi Young ja Kadri Moppel OÜst Frilla.
Katrin Suursoo: „Nende töötubade tulemusena saavad osalejad endale turundusplaani. Koostamine käib ülesannete kaupa. Kui üks ülesanne täidetud, arutakse koos läbi, antakse üksteisele ideid ja nõuandeid. Tänu sellele, et oleme sihtgruppi laiendanud, tuli nii foto- ja videotöötluse kui ka turunduse koolitustele päris palju uusi inimesi ja on ka me ettevõtmistes aktiivselt osalenud turismiettevõtjaid.“
Arenduskojal on projekti raames kavas teha Lahemaa rahvuspargi mõjupiirkonnas uuringud ühe kultuuripärandi objekti eksponeerimiseks. Projektijuhi sõnul peeti seda tegevust planeerides eelkõige silmas Hara saart: „OÜ Hara Sadam on Arenduskoja liige, selle esindajad Tarvi Velström ja Elona Smirnova on osalenud aktiivselt varasemate turismiprojektide tegevustes. Hara Sadama juht Tarvi Velström osaleb ka turunduskoolitusel. Paar aastat tagasi käisime keskkonnaameti ja RMK esindajatega Hara saarel ning veidi hiljem turismiprojektis osalejatega Lahemaa õppereisi ühe osana. Siis arutasime, et Hara saart võiks uurida – vaadata, mida ja kuidas saaks korrastada, et avada saar turistidele. Uuringu objekti lõpliku valiku teeme peagi koos keskkonnaametiga. Uuringuteks peab olema valitud selline objekt, mille puhul on olemas investor, kes on huvitatud seda arendama ja rahastama.“
Tegevuskavas on veel praktilised töötoad, kus õpitakse restaureerima ja taaskasutama. Ka on plaanis tellida selle projekti käigus kestliku turismi ettevõtjatele ja Lahemaa turismipiirkonnale turundusvideo.
„Tahame Arenduskoja piirkonna tutvustamiseks videoklippi, nagu on olemas meie koostööpartneritel. Lisaks sellele on plaanis teha turundusvideod piirkonna maaettevõtetele ning tõenäoliselt korraldame konkursi, mille tulemusena teeme valiku nendest, kes saavad selles osaleda,“ selgitab projektijuht.
Koos teiste Leader-partneritega tehakse õppereis Peipsiveere piirkonda Sibulatee praktikatega tutvumiseks ning Slovakkiasse Tarta rahvuspargi piirkonda, tuleval aastal Gruusiasse kaitsealale, Läänemaale ja Setomaale. Välisreiside eesmärk on tutvuda ja saada uusi koostööpartnereid rahvusvahelise koostöövõrgustiku laiendamiseks.