Eestis avaneb Leader tegevusrühmadel esmakordselt võimalus jaotada Euroopa Liidu Sotsiaalfondi+ toetusraha, mis on suunatud vanemaealiste ja erivajadustega elanike sotsiaalse kaasatuse tugevdamiseks maapiirkondades. Toetuse sihtrühmas saavad olla vanemaealised alates 55. eluaastast ning erivajadustega inimesed alates 16. eluaastast. Toetussumma maksimaalne suurus võib olla 6029 eurot taotluse kohta.
MTÜ-l Ida-Harju Koostöökoda, kuhu kuuluvad Anija, Raasiku ja Kose vald, on võimalik jaotada sellest meetmest tänavu 90 435 eurot. Taotlusvoor on avatud 7.-21. oktoobrini. Eelnevalt toimuvad infopäevad 24. septembril Kehra muuseumis, 25. septembril Raasiku vallamajas ja 26. septembril Kose vallas Viskla külakeskuses.
Toetust saab Ida-Harju Koostöökojas taotleda tegevusteks, mis parandavad pikaajalise hoolduse teenuse kättesaadavust ja kvaliteeti ning leevendavad hoolduskoormust, tagavad inimväärikust ja suurendavad sotsiaalset kaasatust.
Toetust saavad sihtgrupile suunatud üritused – need võivad olla koolitused, õpitoad, kogemuste vahetused, õppereisid. Samuti võivad projektid toetada omastehooldajate, vabatahtlike ja tugivõrgustike arengut ning motivatsiooni. Ka toetatakse sihtgrupile suunatud tegevuste mitmekesistamist ja uute lahenduste katsetamist.
MTÜ Arenduskoda, kuhu kuuluvad Loksa linn, Kuusalu vald, Kadrina vald, Haljala vallast endise Vihula valla osa ja Tapa vald, välja arvatud endise Tamsalu valla osa, saab käesoleval aastal jaotada sotsiaalfondi meetmest 150 725 eurot. Taotlusvoor on avatud 11.-15. novembrini. Infopäevade toimumisaegadest teavitatakse Arenduskoja kodulehel.
Toetust antakse uuringuteks, et vanemaealisi ehk vanuses 55. eluaastast ja vanemaid inimesi, ka erivajadustega elanikke paremini kaasata, ning õppereiside korraldamiseks, et arendada nende koostöövõrgustikku. Toetus on samuti mitmesugusteks ühistegevusteks, oskuste, teadmiste ja annete esiletoomiseks, aktiivset vananemist soodustavateks tegevusteks, põlvkondadevahelise suhtluse arendamiseks ning erivajadustega inimeste motiveerimiseks ja kaasamiseks kogukonnas, samuti sotsiaalse ettevõtluse arendamiseks, sotsiaalse teadlikkuse suurendamiseks. Toetuse abil saab ka leevendada omastehooldajate koormust – teha sihtrühmade paremaks kaasamiseks uuringuid, korraldada personaalset koolitust ja võimaldada kogemusnõustamist.