Rahvusvahelise Leader-projekti „Kestlik ettevõtlus maal“ avaüritus on kavandatud 25.-27. augustile ja peaks toimuma Arenduskoja piirkonnas.
Reede, 5. veebruari hommikul istusid 8 Leader-piirkonna esindajad Eestist, Soomest ja Lätist Vihula vallas Sagadis hotelli konverentsiruumis pika laua taga ning kirjutasid pidulikult alla koostöölepingule. Ametliku kinnituse sai Euroopa Liidu uue programmiperioodi teadaolevalt esimene rahvusvaheline koostöökokkulepe, milles osalevad Eesti tegevusgrupid.
Projekti algataja ja eestvedaja-juhtpartner on MTÜ Arenduskoda, kuhu kuuluvad Kuusalu vald ja Loksa linn ning Tapa, Kadrina ja Vihula vald.
Eestist on väikeettevõtluse arengu toetuseks tehtavasse projekti kaasatud MTÜ Ida-Harju Koostöökoda, mille liikmed on Anija, Raasiku, Aegviidu ja Kose vald, ning MTÜ Rohelise Jõemaa Koostöökogu, kuhu on koondunud 10 valda Pärnumaalt.
Soomest osalevad Arenduskoja pikaaegsed koostööpartnerid-tegevusgrupid Sepra, Linnanseudu ja Pirkan-Helmi. Lätist on partneriteks kutsutud Liepaja ja Lielupe Leader-tegevuspiirkonnad.
Projekti „Kestlik ettevõtlus maal“ plaanitav kogumaksumus on ligi pool miljonit eurot, mis jaguneb 8 tegevusgrupile. Ettevõtmised on planeeritud 33 kalendrikuule, kokkuvõtted tehakse ja projekt lõpetatakse veebruaris 2019.
Eesti ja Soome tegevusgrupid hakkavad nüüd koostama rahataotlusi, et saada toetust Euroopa Liidu 2014-2020 programmiperioodi summadest, mis suunatakse rahvusvaheliste koostööprojektidele. Läti partneritel on võimalik rahaliselt ühineda 2017. aastal, kuna seal avatakse Leaderi uus rahastusperiood koostööprojektidele veidi hiljem.
Osaleda saavad kuni 88 väikeettevõtet
Projekti kaasatakse kolme riigi kaheksa Leader-piirkonna mikroettevõtted-ettevõtlusega tegelevad pered, kus on tegev ka noorem põlvkond või on plaan noori kaasata. Kokku on kavas leida projekti kuni 88 väikeettevõtet, igast Leader-tegevusgrupist 11.
Eesmärk on julgustada panustama noori oma vanemate ettevõttesse või asutama enda ettevõtet maal. Plaan on korraldada mikroettevõtete esindajate kokkusaamisi ja korraldada nende omavahelisi vahetusi, et luua uusi koostöövõrgustikke, aidata kaasa toodete või teenuste arendamisele ning leida ühiseid turundusvõimalusi. Vahetuse käigus läheb ettevõtja Läti, Soome või Eesti koostööpartnerile külla koos noorega, kes on valmis ettevõtlusesse panustama.
Plaanis on ka ettevõtjatele suunatud seminarid, töötoad ja õppekäigud. Projektijuhi Eha Paasi sõnul saab seega osaleda palju rohkem kohalikke ettevõtteid ja ettevõtlusest huvitatuid, kui need 88 peret, kes hakkavad omavahel otse läbi käima.
Eha Paas on olnud Arenduskoja toiduprojektide juht. Ta kirjeldab, et väikeettevõtjate arengule suunatud projekti idee sündis toidutootjate õppereisidel ja seminaridel, kus jutuajamistes on kurdetud, et põhjalikumalt tahaks tutvuda oma konkreetse tegevusvaldkonna ettevõtjatega, uurida ja arutada.
„Meil on palju tublisid väikeettevõtteid. Kindlasti leiame oma piirkondades need, kes tulevad projektiga kaasa, ning sellest kasvavad välja põnevad tooted, turundusvõrgud, miks mitte ka ühisettevõtted,“ on ta veendunud.
Ida-Harju Koostöökoja juhatuse esimees, Kose vallavanem Merle Pussak: „Selline koostööprojekt on vajalik, et piirkonnad teeksid omavahel koostööd ning ettevõtjatel tekiks motivatsioon, nad saaksid oma tavakeskkonnast välja, tekiks koostöövõrgustik. Koostööd pole kunagi liiga palju ja see on vajalik, olgu siis ükskõik, millises vormis.“
Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus lisas, et Arenduskojal on kavas teha Ida-Harju Koostöökojaga jätkuvalt koostööd ka kohaliku toidu teemal.
Arenduskoja juhatus on heaks kiitnud teisegi rahvusvahelise projekti „Rahvusvaheline koostöö säästva turismi arenguks rahvusparkidega/kaitsealadega piirkondades“. Seda valmistab ette turismiettevõtja Sirje Kuusik MTÜst Ehedad Elamused Lahemaal. Kaasatakse partnerid Eestist, Lätist, Sloveeniast, Portugalist. Selle projekti Arenduskoja-poolne eelarve on orienteeruvalt 120 000 eurot.
Arenduskoja esimene taotlusvoor tuleb aprillis
Eesti, Soome ja Läti Leader-projekti lepingu allakirjutamisel osalesid maaeluministeeriumi esindaja Kristina Hindriks ning Maamajanduse Infokeskusest Ave Bremse. Nad teatasid, et hindamiskomisjon on seadnud Eesti kõigi 26 Leader-tegevuspiirkonna uued strateegiad järjekorda, tulemusi hoitakse veel saladuses. Kohast pingereas sõltub, kui palju saavad piirkonnad 2014-2020 programmiperioodil jagatavateks toetusteks lisaraha. Tulemused on lubatud avalikustada 17.-18. veebruaril Jänedal, kuhu on seminarile kutsutud 26 tegevusgrupi esindajad.
Arenduskoja projektide konsultant-spetsialist Tiina Vilu saatis möödunud nädalal MTÜ liikmetele ja ajalehtedele teate, et esimene taotlusvoor on avatud 4.-17. aprillini, projekte saab esitada meetmetesse 2.1 kogukonna investeeringud, 2.2 aktiivne ja tegus kogukond, 3.1 ajaloo ja kultuuripärandi väärtustamise investeeringud ja 3.2 kultuuripärandi hoidmine. Kuusalu vallas tulevad infopäevad 1. märtsil Kolgakülas ja 3. märtsil Kuusalu rahvamajas.
Alanud rahastusperioodil pole enam Arenduskojal omavalitsustes eraldi nõustajaid. Kui soovitakse nõustamist, tuleks eelnevalt kokku leppida. Nõustaja Tiina Vilu võtab vastu Tapal Arenduskoja kontoris.
Arenduskoja sügisvoor on avatud 12.-21. septembrini, siis võetakse vastu taotlusi meetmetesse 1.1 elulaadiettevõtluse toetus ning 1.2 mikro- ja väikeettevõtete arendamine.
Ida-Harju Koostöökoda taotlusvoor mais
Ida-Harju Koostöökoja juht Tiina Sergo ütles Sõnumitoojale, et 2016. aasta taotlusvoor avatakse maikuus, rahataotlusi saab esitada kõikidesse meetmetesse. Järgmiste aastate taotlusvoorud on uude strateegiasse kirjutatud kuu täpsusega.
Ida-Harju Koostöökoda asub Arukülas Raasiku vallavalitsusega samas majas. Rahataotlejaid on valmis nõustama nii tegevjuht kui ka Leader-spetsialist Sille Noor. Valdades valitakse taotlejaid aitama ka kohapealsed nõustajad.