ÜLLE TAMM
KÜLLI KOPPELMAA


Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid annab riigi 99. sünnipäeva teenetemärgi 113 inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti paremaks. Teenetemärkide üleandmine toimub 23. veebruaril NUKU teatris.
MART LAANPERE
Kuusalu valla Soorinna küla elanik Mart Laanpere on Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudis haridustehnoloogia vanemteadur. Vabariigi presidendi kodulehel avaldatud kaaskirjas on Mart Laanpere kohta kirjutatud, et ta on märkimisväärselt panustanud digikultuuri edendamisse Eesti koolides. On läbi viinud olulise tähtsusega uurimusi, mis on aidanud organiseerida ja ellu viia õpetajate digipädevuse alaseid koolitusi. Koostöös ettevõtetega on ta ellu viinud koolide digivõimekust suurendavaid programme ning edukalt tutvustanud Eesti hariduselu ka välisriikides. Mart Laanpere on Kuusalu vallas tuntud Kolga kooli endise direktori ja õpetajana, aastaid oli ta Kuusalu vallavolikogu liige. Veel mõni aasta tagasi andis ta teadustöö kõrvalt Kolga koolis arvutiõpetuse tunde. Teadustööga on tegelenud 15 aastat.
Ta rääkis Sõnumitoojale, et tänavuste teenetemärkide kohta avaldatud uudiseid ei sattunud kohe lugema ning oli hämmingus, kui telefoni hakkasid saabuma õnnitlussõnumid: „Küsisin vastu, et miks õnnitletakse. Kolleegid avastasid, et president annab ordeni. Väga hea ja rõõmus tunne on, kuigi ajab ka natuke segadusse, siiamaani ei tea, kes on selle esiletõstmise taga. Olen teinud oma tööd, enda arvates ei ole midagi erakorralist ette võtnud.“
Mart Laanpere kuulub Tallinna Ülikooli juures tegutsevasse haridustehnoloogia uurimisrühma, kus on kokku paarkümmend teadlast mitmest riigist. Rühma teadustegevust rahastatakse peamiselt Euroopa Liidu uurimistoetustest. Põhilised uurimissuunad on koolide innovatsiooniküpsuse hindamine, digiõpikute disain, digipädevuste testimine ning õpianalüütika lahenduste väljatöötamine õpetajatele ja õppijatele, et nad saaksid reaalajas tagasisidet õppeprotsessi kohta.
„Tallinna Ülikooli haridustehnoloogia uurimisrühmas loodud üks veebilahendus võimaldab õpetajatel koostada ja jagada innovaatilisi tunnistsenaariume, milles toetakse loovat ja koostöist õpet õpilaste oma nutitelefonide või tahvelarvutite abil. Tegu on sotsiaalmeedia sarnase rakendusega, mis aitab loodetavasti levitada õppeviise, mille puhul õpilased ise muutuvad digitaalsete õppematerjalide või -tööriistade loojaks,“ selgitab Mart Laanpere. Tänavu hindavad Eesti koolid enda digitaalset võimekust ja koostavad selle põhjal kooli digistrateegia Mart Laanpere eestvedamisel loodud vahendi DigiPeegel abil. Ta kuulub ka elukestva õppe strateegia juhtkomisjoni, on olnud eestvedaja digikultuuri peatüki koostamisel ja nüüd ka selle täitmise seirel. Mart Laanpere on avaldanud üle 100 eelretsenseeritava teadusartikli ning korraldanud haridustehnoloogia teemal rahvusvahelisi teaduskonverentse. Ta on käinud Eesti Tiigrihüppe edulugude põhjal nõustamas sarnaste kooliuuendusprogrammide käivitamist Gruusias, Moldovas, Kasahstanis, Palestiinas, Serbias ja Senegalis. Kolga kooli tegemistega puutus Mart Laanpere rohkem kokku aasta tagasi, kui kool osales Samsung Digipöörde programmis.
ANNE ORUAAS
Anija valla Lehtmetsa küla elanik Anne Oruaas on kodukandiajaloo uurimise ja jäädvustamisega tegeleva MTÜ Kehra Raudteejaam juhatuse liige.
Presidendi kodulehel on tema kohta kirjutatud, et emakeeleõpetaja Anne Oruaas on ligi 40 aastat edendanud kohalikku elu Anija vallas ja eriti Kehras, korraldanud piirkonna ajalookonverentse, paberipäevi ning olnud raamatute toimetaja. Praegu tegutseb selle nimel, et taastada ajalooline Kehra jaamahoone ning teha sellest seltsielu keskus. Üle 30 aasta oli Anne Oruaas Kehra kooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja.
Anne Oruaas ütles Sõnumitoojale, et sai teenetemärgist teada oma pojalt, kes oli seda kuulnud ülemuselt – Anne Oruaasa ülikooliaegselt tuttavalt: „Ehmatus oli päris suur, see oli nii ootamatu, et võttis jalust nõrgaks. Kuigi muidugi oli väga meeldiv üllatus. Kui küsisin, kas pean selle eest olema tänulik vallavalitsusele, vastas Arvi Karotam, et sellest vaikib ajalugu. Aga usun, et ju sealt ettepanek tehti. Tore, et on märgatud, kuigi mingeid suuri tulemusi veel pole, meil on töö alles pooleli.“
MTÜ Kehra Raudteejaam on aastaid tegelenud Kehra jaamahoone taastamisega, et rajada sinna Vabadussõja murdelahingute ning kohaliku elu muuseum. Vahepeal jäi töö rahapuudusel seisma, eelmisel aastal eraldati Leader-programmist 80 000 eurot ning tänavuses vallaeelarves on omaosalusena kuni 181 800 eurot. Praegu täpsustab arhitekt ehitusprojekti, seejärel kuulutatakse välja ehitushange. Anne Oruaas usub, et sügiseks on jaamahoone korras. Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks kogu muuseumi ilmselt valmis ei saa, kuid Vabadussõja osa küll, arvab ta. Teine ruum, kuhu on kavandatud kohaliku ajaloo muuseum, jääb esialgu ootele, kuna vaja on raha ekspositsiooni ehitamiseks.
Suurte ehitustööde tõttu jäävad tänavu Anija valla ajalookonverents ja Kehra paberipäev ära: „Järgmine ajalookonverents tuleb ilmselt aasta pärast, kui on Eesti Vabariik 100, ning Vabadussõja-teemaline. Ka esimene konverents oli Vabadussõjast, kuid see on lai teema.“