MTÜ Eesti
Jäätmehoolduskeskus,
Anija vallavalitsus
Korraldatud jäätmeveost Anija vallas
Korraldatud jäätmeveo puhul kogub ja transpordib korraldatud jäätmeveoga hõlmatud jäätmeid jäätmekäitluskohta jäätmeveoettevõte, kellele on vald andnud ainuõiguse riigihangete seaduse alusel korraldatud riigihanke tulemusena. 2025. aastaks peab iga kohalik omavalitsus saavutama majapidamistes tekkinud olmeliste jäätmete ringlussesse võtmise vähemalt 55 protsendi ulatuses. Tänane tase on 30 protsendi juures, mis tähendas selget vajadust muuta tegevusi jäätmete tekkekohal liigiti kogumisel. Selleks, et liigiti kogumine hästi õnnestuks, peab see toimuma elanikele arusaadaval ja mugaval viisil. Neid eesmärke silmas pidades viidi läbi riigihange korraldatud jäätmeveo teostaja leidmiseks Anija vallas. Uus jäätmeveoperiood rakendub Anija vallas (sealhulgas Aegviidu alevis) 1.10.2022, jäätmeid hakkab vedama OÜ EKOVIR. Kõik senised lepingud eelmiste jäätmevedajatega lõpevad automaatselt, välja arvatud pakendikoti teenus Aegviidus. See tuleb eraldi lõpetada, kui soovitakse pakendikoti teenust uuelt vedajalt.
Korraldatud jäätmeveoga on edaspidi hõlmatud 8 jäätmeliiki:
Segaolmejäätmed, paberi- ja kartongijäätmed, klaaspakendid, segapakendid, biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed ehk toidujäätmed, biolagunevad aia- ja haljastujäätmed, suurjäätmed, tekstiilijäätmed ja segaolmejäätmed.
Kõiki neid jäätmeid tuleb tekkekohal liigiti koguda, erisused kehtivad nende üleandmisel jäätmevedajale. Jäätmete liigiti kogumise nõue laieneb ka kaubanduses, tööstuses, ametiasutustes ja mujal tekkinud kodumajapidamisjäätmetega samalaadsete jäätmete kohta. Eraldi jäätmemahuti omamise kohustuse puudumine ei vabasta jäätmevaldajat jäätmete liigiti kogumise kohustusest.
Muudatustest täpsemalt
Riigi tasemel peetakse esmatähtsaks saavutada järgnevatel aastatel hea tulemus just toidujäätmete liigiti kogumisel, kuna ligi 30 protsenti nendest jäätmetest satub segaolmejäätmete mahutisse. Toidujäätmete kogumine ja üleandmine jäätmevedajale on kohustuslik kõikidele jäätmevaldajatele, sõltumata elamutüübist ja selle asukohast. Jäätmed tuleb koguda ja üle anda konteineriga.
Kui elanik on valmis toidujäätmeid oma kinnistul kompostima, siis see tegevus vabastab jäätmete üleandmise kohustusest. Jäätmete kompostimine on eelistatud tegevus, kuna aitab vähendada jäätmeveokite liiklemist meie teedel ja võimaldab elanikel valmistada endale head kompostmulda.
Toidujäätmeid võib tiheasustusalal kompostida ainult nõuetekohase kinnise kompostriga, kuid hajaasustuses on see võimalik ka lahtiselt aunas. Anija vallas tohib biolagunevaid jäätmeid tekkekohal kompostida ainult eramajade kinnistutel. Vallavalitsusel on õigus teha erandeid kortermajadele lähtudes igast konkreetsest juhtumist eraldi ja selleks tuleb vallavalitsusele esitada avaldus.
Kui annad toidujäätmeid üle jäätmevedajale, siis pane need konteinerisse lahtiselt, paberkotis või täielikult komposteeruva kotiga. Toidujäätmete üleandmine jäätmevedajale on tasuta teenus.
Paberi- ja kartongijäätmete üleandmine jäätmevedajale on kohustuslik kortermajades, jäätmete kogumine toimub konteineriga. Teistele jäätmevaldajatele on jäätmete üleandmine vedajale vabatahtlik ehk kui on soovi, saab ka eramaja omanik või mitu kinnistut ühiselt tellida endale paberi-kartongi konteineri. Kui vedajale jäätmeid üle ei anta, tuleb jäätmed viia avalikesse kogumispunktidesse või jäätmejaama. Paberi-kartongi üleandmine on tasuta teenus.
Segapakendeid peavad tekkekohal liigiti koguma kõik jäätmevaldajad, kuid nende üleandmine jäätmevedajale on vabatahtlik. Segapakendeid saab vedajale üle anda nii konteineriga kui eramajadest ka kogumiskotiga. Segapakendite üleandmise teenus on tasuline teenus hinnaga 0,24 eurot üks tühjenduskord ning jäätmevedaja varustab jäätmevaldajaid jäätmete kogumiseks sobiliku kotiga. Jäätmevaldaja ei pea maksma kogumiskoti eest, samuti ei pea tasu maksma uue tühja kogumiskoti eest. Uus kogumiskott jäetakse jäätmevaldajale kokkulepitud asukohta kogumiskoti veopäeval. Kui segapakendeid jäätmevedajale üle ei anta, tuleb segapakendid viia avalikesse kogumispunktidesse.
Klaaspakendeid peavad liigiti koguma kõik, kuid üleandmine jäätmevedajale on kohustuslik kortermajades, ülejäänud jäätmevaldajatele on vabatahtlik. Klaaspakendi kogumine ja üleandmine toimub konteineriga. Klaaspakendi üleandmine jäätmevedajale on tasuta teenus.
Segaolmejäätmete üleandmine jäätmevedajale on kohustuslik kõikidele jäätmevaldajatele, see toimub konteineriga või eramajadele erandkorras jäätmekotiga ja teenus maksab 19,98 eurot/m3 (näiteks 140liitrine konteiner 2,80 eurot). Täpsem konteineripõhine hinnakiri on leitav Anija valla ning OÜ EKOVIR kodulehelt.
Aia- ja haljastujäätmeid, suurjäätmeid ning tekstiilijäätmeid saab jäätmevedajale üle anda kogumisringide raames ja tegemist on vabatahtliku teenusega. Kui neid jäätmeid tekib, siis tuleb esitada tellimus jäätmevedajale ja kogumispäeval viib jäätmevedaja jäätmed ära. Kui aia- ja haljastujäätmeid vedajale üle anda ei soovi, tuleb need oma kinnistul kompostida või viia ise sobivaimasse käitluskohta. Suurjäätmeid ja tekstiilijäätmeid saab viia ka jäätmejaama. Kasutuskõlblikke ning puhtaid riideid, jalatseid ja kodutekstiile (näiteks kardinad, linad ja käterätikud), samuti kotte ja ka mänguasju, mida enam ei vajata võib viia heategevusliku organisatsiooni MTÜ Riidepunkt konteineritesse Kehra linnas ja Alavere külas. Aia- ja haljastusjäätme üleandmise hind on 1,2 eurot/m3, suurjäätmetel 2,4 eurot/m3 ja tekstiilijäätmetel 6 eurot/m3.
Jäätmete liigiti kogumisse tuleb suhtuda tõsiselt, sest jäätmete kogumise kvaliteeti hakkab regulaarselt kontrollima jäätmevedaja. Kui jäätmevedajale üleantav segaolmejäätmete konteiner sisaldab jäätmeid, mida peab liigiti koguma ehk mida ei tohi panna sellesse konteinerisse, siis on jäätmevedajal õigus rakendada mittenõuetekohaste jäätmete tasu, see on sama suure segaolmejäätmete konteineri graafikuvälise tühjendamise tasu määr. Kui liigiti kogutud jäätmete konteiner (paber ja kartong, köögi- ja sööklajäätmed, segapakend, klaaspakend) sisaldab sinna mittesobilikke jäätmeid, on jäätmevedajal õigus jätta konteiner tühjendamata, rakendada tühisõidu tasu ning nõuda ebasobivate jäätmete eemaldamist konteinerist. Kui ebasobivaid jäätmeid ei ole võimalik konteinerist eemaldada, siis toimub konteineri tühjendamine segaolmejäätmete veo raames ning jäätmevedajal on õigus sellisel juhul rakendada mittenõuetekohaste jäätmete tasu, mis on sama suure segaolmejäätmete konteineri graafikuvälise tühjendamise tasu määr. Seega korrektne liigiti kogumine on ka rahaliselt soodsaim lahendus.
Kasutage ühiskonteinereid
Kui jäätmevaldajal on soov võimalikult palju liigiti kogutud jäätmeid jäätmevedajale üle anda, kuid pole sobivat ruumi, kuhu need konteinerid kõik paigutada, või on soov vähendada konteinerite rendikulu, siis on võimalik teha koostööd oma naabritega ja võtta kasutusele ühiskonteiner. Ühiskonteineri kasutajate arv ei ole piiratud ja seda võib kasutada kõikide jäätmeliikide korral, mida saab konteineriga koguda. Ka lähestikku asetsevad korteriühistud saavad ühiskonteinereid kasutada. Ühiskonteineri kasutamiseks tuleb esitada vallavalitsusele taotlus, mille vorm on leitav Anija valla kodulehelt.
Konteinerite tühjendamise sagedus
Tiheasustusalal tuleb segaolmejäätmete mahutit tühjendada üldiselt üks kord 4 nädala jooksul. Tiheasutusalal elavad isikud, kelle kinnistul on biojäätmete kompostimine nõuetekohaselt korraldatud või biojäätmed antakse üle jäätmevedajale, saavad esitada vallavalitsusele taotluse rakendada segaolmejäätmetele veograafikut üks kord 12 nädala jooksul. Seega on jäätmete liigiti kogumisel veel üks eelis, sest nii on võimalik säästa raha. Hajaasustusalal elavatel isikutel on võimalik rakendada 12nädalast veograafikut ilma taotlust esitamata, märkides sageduse jäätmevedajaga sõlmitavasse lepingusse.
Toidujäätmete mahuteid tuleb tühjendada vähemalt üks kord 2 nädala jooksul, vältides konteinerite ületäitumist ja ebameeldiva lõhna levikut.
Muude liigiti kogutavate jäätmete mahuteid tuleb tühjendada vastavalt vajadusele, vältides nende ületäitumist.
Jäätmevedajaga lepingu sõlmimine
Jäätmevedaja OÜ EKOVIR on saatnud kõigile korraldatud jäätmeveoga liitunud jäätmevaldajatele eeltäidetud lepingu projekti jäätmevaldaja e-posti aadresssile või posti teel. Soovitame kõikidel jäätmevaldajatel kindlasti sõlmida jäätmevedajaga leping, et soovitud jäätmeveoteenused ikka toimiksid. Lepinguga seotud küsimuste korral tuleb julgesti ühendust võtta OÜ EKOVIR klienditeenindusega, mille kontaktid on leitavad nii lepingust kui valla kodulehelt.
Kui Teieni ei ole veel uus leping jõudnud, siis selleks, et prügi ei jääks vedamata, palume kindlasti kohe võtta ühendust OÜ EKOVIR klienditeenindusega või esitada ise elektrooniline avaldus lepingu sõlmimiseks ettevõtte kodulehe kaudu. Eriti puudutab see Aegviidu inimesi. Aegviidu alevis oli eelnevalt vaba turg ja seetõttu on sealsete jäätmevaldajate kohta uuel vedajal puudulikud andmed ning seega ilmselt suurem enamik Aegviidu inimestest ei ole endale saanud uut jäätmeveo lepingut tutvumiseks ega allkirjastamiseks.
Jäätmekonteinerid
Uuelt jäätmevedajalt konteineri rentimine ei ole kohustuslik. Jäätmete kogumiseks võib edasi kasutada nõuetele vastavaid isiklikke konteinereid. Samuti võib eelmise jäätmevedajaga kokkuleppel kasutada edasi nende rendikonteinereid.
Alates 1. oktoobrist kolme kuu jooksul transpordib OÜ EKOVIR nendelt renditud või ostetud konteinerid jäätmevaldajale tasuta kohale. Pärast kolme kuu möödumist rakendub konteinerite kohaletoomisel tasu vastavalt hinnakirjale. Eelmisele jäätmevedajale konteinerite tagastamisel rakendub nende tagasi transportimise ja konteinerite pesemise tasu vastavalt nende ettevõtete hinnakirjale.
Vabastuse taotlemine jäätmeveost
Rahvastikuregistrikohase sissekirjutuse mitte omamine ei anna õigust taotleda korraldatud jäätmeveost vabastust. Jäätmevaldajal on õigus esitada vallavalitsusele kirjalik taotlus korraldatud jäätmeveoga tähtajaliselt mitteliitunuks lugemiseks, kui kinnistul ei elata või kinnistut ei kasutata. Juhul, kui jäätmevaldaja viibib oma kinnistul vaid suveperioodil (sealhulgas suvila omanikud) 1. maist kuni 30. septembrini, siis on võimalik vabastust taotleda talveperioodiks (1. oktoobrist kuni 30. aprillini). Selleks, et taotleda korraldatud jäätmeveost erandkorras vabastust talveperioodiks, on eelnevalt vaja OÜga EKOVIR sõlmida suveperioodiks korraldatud jäätmeveo teenuse osutamise leping. Korraldatud jäätmeveoga erandkorras vabastamise taotlusvorm on leitav Anija valla kodulehelt ja iseteenindusest.
Juhendid ja soovitused
Selleks, et uutest korraldatud jäätmeveo tingimustest ja võimalustest paremini aru saada, on ka valla kodulehel avaldatud info ja juhendid ning soovitused jäätmete liigiti kogumise paremaks korraldamiseks.
12., 13., ja 15. septembril toimusid Kehra, Alavere ja Aegviidu rahvamajades korraldatud jäätmeveo ja sorteerimise teemalised infopäevad. 12. septembril Kehra rahvamajas toimud infopäeva kanti üle ka Youtube´i Anija valla kanalis ning on sealt järelevaadatav.
Jäätmevedaja paneb inimestele südamele, et nad enda majapidamiseni viiva eratee ääred hoiaksid võsast ja tee peale ulatuvatest okstest puhtad, et jäätmeveok kindlasti nendeni jõuaks.
Jäätmevedaja OÜ EKOVIR
Aadress: Ropka tee 27, Tartu linn,
Tartu maakond
Telefon: 605 3869 (E-R: 9-17 (12-13 lõuna))
E-post: tallinn@ekovir.ee
Koduleht: https://www.ekovir.ee/
Lepingute sõlmimine:
1. Võta ühendust OÜ EKOVIR klienditeenindusega.
2. Esita ise OÜ EKOVIR kodulehe kaudu elektrooniline avaldus lepingu sõlmimiseks.
3. Tule kohale ja sõlmi leping kohapeal:
27.09 – Anija vallavalitsuses (F.R. Kreutzwaldi tn 6, Kehra linn, II korruse nõupidamisruum), 21.09 ja 28.09 – Aegviidu rahvamajas (Pärna tn 12, Aegviidu alev), 22.09 – Alavere rahvamajas (Kose mnt 1, Alavere küla). Lepingute sõlmimine toimub kell 10-18.