Tuluõhtul Anija mõisas tulid kohalikud lapsed-naised modellidena lavale, et esitleda MERIKE MAAROOSI ja TRIINU ALLIPERE koostöös valminud kleite.
Laupäeval, 28. märtsil tähistati Anija mõisas Soodlas elava Merike Maaroosi alias Merka juubelit. Peo nael oli Audru pasunakoori saatel toimunud moedemonstratsioon ehtsal poodiumil. Esitluse teema oli „Klantsi ja glamuuri männi alt“. 15 modelli näitasid kollektsiooni 20st Merka kootud kleidist, mis oli Triinu Allipere uhkeks õmmelnud.
„Püüdsime näidata, et ka metsas võib vabalt teha glamuuri. Kollektsiooni märksõnad olid kuld ja sära. Suur osa materjalist oli taaskasutuses – oleme saanud kaltsukatest nii lõnga kui kudumeid, tihti on need olnud ärapõlatud, kuid täiesti uued, hinnasildid veel küljes. Meie anname neile uue vormi ja elu. Tänase sõu puhul tegime kleidid kohevamaks, muidu me nii palju tülli alla ei pane,“ rääkis kollektsiooni kaasautor Triinu Allipere.
Mõned laval näidatud kleitidest on juba leidnud omaniku. Näiteks esitleti lauljatar Airi Allvee kuldset litritega esinemiskleiti ning kahe kleidimeistri koostöö esimest vilja – Triinu Allipere pulmakleiti, mis valmis mullu suvel. Naiste tõsisem koostöö algas jaanuaris.
Modellid
Laupäeval lavale astunud modellid olid enamasti kohalikud naised ja lapsed. Kõige noorem neist oli Triinu Allipere väike sugulane, 1aasta ja 4 kuu vanune Sofia Viidemann, kes tuli lavale oma ema Inga Slengi süles. Kõige eakam ja publiku meelest ka särtsakaim modell oli 80aastane Evi Nahkur, Raudojal elava kunstniku Ave Nahkuri ema. Ka Krista Kivisalu, kes on üks 2011. aastal ilmunud raamatu „Meie küla eided peavad pidu“ autoritest, pani Anija valla naiste tehtud kleidi selga ja läks lavale.
„Nad käisid nädal tagasi koos fotograaf Sandra Urvakuga meie kleite pildistamas. Kuna kleite oli siis rohkem kui kandjaid, oli Krista valmis ka ise modellina lavale minema,“ jutustas Triinu Allipere.
Enamus naisi olid laval esimest korda, vähemalt modellidena: „Tihti naine ja eriti maatüdruk seda ei teeks, kuid Merkale on ükskõik kellel raske ära öelda.“
Triinu Allipere oli sõu ajal lava taga „buduaaris“: „Siin oli üsna pöörane, oli palju sehkendamist. Niipea, kui keegi lavalt saabus, tuli seelik üle pea tõmmata ja uus selga aidata. Kui pabistad, hakkad iseenesest ruttama ja seetõttu kõndisid naised algul liiga kiiresti lavalt ära.“
Anija mõisa endine arendusjuht Kaiti Kartusov ütles, et teda kutsus modelliks Kaisa Tamkivi, kes oli samas rollis ka ise.
„Merka oli mulle varem kudunud ühe seeliku, mõtlesin, et miks mitte seda siis ka teistele näidata,“ lausus ta.
Kaiti Kartusov oli üks viiest modellist, kes käis laval demonstreerimas kahte kleiti. Ta tunnistas, et esimest korda poodiumile minna oli hirmutav, seetõttu oli samm ka liiga kiire: „Kuid vahepeal sain juhtnööre ja teisel korral kõndisin juba rahulikumalt. Aga kogemus oli huvitav.“
Ka Lilian Nõlvak ütles, et lavale minnes jalad värisesid, kuid samas oli vahva minna vahepeal kodust laste juurest taas naiste- ja glämmimaailma. Oma kleidi sai ta esimest korda selga alles moedemonstratsiooni päeval.
„Mina tulin Merkale meelde alles viimasel hetkel, siis tegi ruttu ka minu jaoks kleidi,“ naeris ta.
Ka Evi Nahkuri kleit tuli nõelasilmast viimasel hetkel. Pidupäeva ennelõunal ootas Triinu Allipere seni, kui Merike Maaroos lõpetas kleidiääre viimaste ridade kudumise ning seejärel sõitis Kuusallu seda kokku õmblema. Kleit valmis vaid mõni tund enne moeetendust ning kingiti Tallinnas elavale prouale tagantjärele juubeliks – hiljuti tähistas Evi Nahkur 80. sünnipäeva.
Modellidele tegi jumestuse meigikunstnik Inga Sleng: „Triinu kutsuski mind siia modelle meikima, aga kuna üks kleit sobis mulle hästi, pakuti võimalust seda laval näidata. Mõtlesin, et polegi ammu kontsasid kandnud. Natuke hirm oli, kuna poodium oli üsna kitsas.“
Tuluõhtu
Laupäevane pidu oli ühtlasi tuluõhtu Merike Maaroosi uue kodu heaks – Merkal tuleb senisest elukohast välja kolida, kuid et ta ei peaks Soodlast ära minema, aitavad sõbrad osta lähedal uue elamise.
„Sest Maaroos on maasool,“ ütles juubilari hea sõber, õhtujuht Timo Penu.
Moesõud saalist vaadanud Ave Nahkur kiitis, et nähtu oli väga äge ja lisas: „Kui ükskõik kellel meie kogukonnast on vaja abi, siis on Merka alati esimene, kes appi tuleb. Seetõttu on ta igati ära teeninud, et nüüd aidatakse teda. Õnneks on tal sõpru kogu Eestis, ta on meil nagu rahva kunstnik, mitte mega-, vaid supermutt. Kui tema peaks siit lahkuma, jääks meie kogukond ilma kõige värvikamast kujust.“
Ka Merike Maaroosi sõbranna Taisi Kadarik, kellega koos käidi nõuka-ajal Baikonuri kõrbes kaupluse vaateaknaid kujundamas, kiitis Anija moeetendust.
„Kõik kleidid olid väga kiftid,“ sõnas ta.
„Enam me pidama ei saa, kui kevadtööd tehtud ja Merkal kolitud, hakkame ettevalmistama uut, suvist kollektsiooni,“ lubas Triinu Allipere.
Ta kinnitas, et kuigi tööd ja vaeva oli palju ning viimastel nädalatel venisid tööpäevad 12 tunni pikkusteks, ei rabelnud nad „ninast verd välja“, vaid tegid lustiga: „Head materjali ja detaile kasutasime võimalikult palju ära. Võtsime lihtsalt ära selle, mis oli kole ning tegime asemele midagi uut ja vahvat. Meie koostöö on selline, et Merka mõtleb ja mina püüan mõtte kinni. Ühtegi kleiti Merka joonistanud ei ole ning mina pole teinud ühtegi lõiget. Nii ei tea ma ühegi kleidi numbrit, tean vaid, kas see on paras mulle või minust suuremale naisele.“
Esimese kollektsiooni suurepärane vastuvõtt andis naistele indu ka järgmisteks. Nad lubavad, et teevad kauneid kleite edasi ning esitlevad oma loomingut ka tulevikus.
„Kui materjal meid kõnetab, siis teemegi. Me ei sea endale piire,“ sõnas Triinu Allipere.
Laupäevasel moesõul esitletud kleidid on aprillikuu kahel esimesel nädalal väljas Anija mõisa teise korruse fuajees. Sealt saab ka infot, kuidas neid osta või tellida.