Üldplaneeringu algatamisest kehtestamiseni läks viis aastat.
Anija vallavolikogu kehtestas neljapäeval, 13. augustil toimunud istungil ühehäälselt valla uue üldplaneeringu, mille koostas OÜ Hendrikson &Ko. Üldplaneeringu koostamine koos keskkonnamõjude strateegilise hindamisega algatati 27. augustil 2015. aastal. 2018. aasta alguses oli üldplaneering vastuvõtmiseks peaaegu valmis, kuid kuna 2017. aasta kohalike valimiste järel ühines Anija vallaga Aegviidu vald, algatati valla üldplaneeringu osana Aegviidu alevi üldplaneering ja keskkonnamõjude strateegiline hindamine.
„Üldplaneeringuga kajastatakse kogu meie valla maa ja hoonestuse säästlik ning jätkusuutlik planeerimine-arendamine. Püüdsime üldplaneeringu teha lihtsaks ja arusaadavaks ning seada sellega võimalikult vähe piiranguid, sest neid tuleneb seadustest ja muudest õigusaktidest piisavalt,“ lausus vallavanem Riivo Noor.
Vallavolikogu võttis uue üldplaneeringu vastu eelmise aasta 12. septembril, detsembri alguses olid avalikud arutelud. Riivo Noor märkis, et vallavalitsus lootis üldplaneeringu volikogule kehtestamiseks esitada juba möödunud aasta lõpus, kuid viibisid keskkonna- ja maanteeameti kooskõlastused.
Teekaitse- ja ehituskeeluvööndid
Vallaarhitekt-planeeringute spetsialist Inga Vainu selgitas Sõnumitoojale, et maanteeametiga vaieldi pikalt mitmel teemal. Ameti kõigi soovidega vallavalitsus ei nõustunud, küll aga lepiti sellega, et asulates on suurendatud 10 meetri laiust riigiteede kaitsevööndit 30 meetrini. Maanteeamet põhjendas vajadust riigiteede arengu, liiklusohutuse tagamise ning elukeskkonna riigiteede häiringutest eemale suunamisega. Kehras on senisest kolm korda laiem teekaitsevöönd Kose-Jägala maanteel Keskuse ja Vaiu tänavate vahelisel lõigul, Aegviidus alates alevi Tallinna-poolsest piirist kuni Side tänavani ning Metsa tänavast Jäneda-poolse piirini.
„Nüüd on maanteeametil võimalik neis kohtades tõsta piirkiirust. Meie jaoks tähendab see, et kõik, mis nende teelõikude ääres 30 meetri ulatuses soovitakse teha, tuleb maanteeametiga kooskõlastada. Reeglina ei lubata sinna teha elamuid, puurkaeve ja imbväljakuid. Seetõttu ei olnudki me esialgu Aegviidu osas 30 meetri piiranguga nõus, kuna sellega on võimalik takistada seal kõiki tegevusi. Vaidlesime kaua, lõpuks jäime nõusse, kuna väga palju ehitisi pole sinna ette näha,“ rääkis vallaarhitekt.
Ta lisas, et Kose-Jägala maantee ääres Kehras sama piirangu kehtestamisega oli vallavalitsus kohe nõus, kuna seal on tee ääres metsad ning elamualasid pole kavandatud.
Keskkonnaameti kooskõlastuse saamine venis, kuna uue üldplaneeringuga plaaniti veekogude ääres vähendada ehituskeeluvööndit: „Soovisime seda, kuna paljud inimesed on avaldanud soovi ja rajaksid oma kodu meie valda, kui saaksid ehitada jõe äärde. Ehituskeeluvööndi tõttu ei saa praegu ehitada veele lähemale kui 50 ja metsaaladel 100 meetrit. Meie soovisime lubada seal, kus juba praegu on tihedam asustus või seda kavandatakse – põhiliselt Kehras ja selle ümbruses Jägala jõe ääres ning Soodla veehoidla ääres – lubada 20meetrist ehituskeeluvööndit. Keskkonnaamet viivitas vastamisega ning lõpuks oli nõus ehituskeeluvööndit vähendama vaid mõnes üksikus kohas, ainult seal, kus on õueala, kuigi elamu õuealale lubab seadus nagunii ehitada ka siis, kui see jääb ehituskeeluvööndisse.“
Piirkondades, kus ehituskeeluvööndi ulatust on juba varem vähendatud, lähtutakse varasemast otsusest.
Vähem detailplaneeringu kohustusega alasid
Vallaarhitekti hinnangul on uus üldplaneering varasemast paindlikum.
„Põhiline, mis läheb nüüd lihtsamaks ja mida inimesed on kaua oodanud – uue üldplaneeringu järgi on detailplaneeringu kohustusega alasid tunduvalt vähem kui varem. See tähendab, et on lihtsam ehitama hakata,“ selgitas ta.
Kehra linnas ja Aegviidu alevis jääb detailplaneeringu koostamise kohustus alles, see tuleneb seadustest, kuid külakeskuste ümber olnud suuri detailplaneeringu kohustusega alasid on uues üldplaneeringus võrreldes eelmisega vähendatud: „Varasema üldplaneeringuga olid need määratud tiheasustusaladeks, tegelikult on seal hajaasustus. Detailplaneeringu mõte on planeerimistegevus avalikustada, et lahendada naabermaaüksuste omanike või teiste huvitatud isikutega tekkida võivaid vastuseise. Meie vallas pole seda vaja, inimesed on sõbralikud ja soovivad, et elu siin areneks. Detailplaneering on vajalik seal, kus on tihedam asustus ja arendusnõudlus, seda pole mõtet koostada lihtsalt ametnikele töö tegemiseks.“
Varasema üldplaneeringu järgi kehtis detailplaneeringu nõue alati ka juhul, kui sooviti muuta maasihtotstarvet ja sinna midagi ehitada. Nüüd seda kohustust enam pole, detailplaneering tuleb üldjuhul koostada vaid siis, kui muudetakse oluliselt olukorda piirkonnas – näiteks soovitakse elamupiirkonda ehitada tootmishoone või kaasnevad kavandatava tegevusega keskkonda suunatavad saasteainete kogused ja levik. Kui ehitised järgivad piirkonna hoonestuslaadi, piisab projekteerimistingimustest: „See peaks soosima eelkõige puhkemajanduse teket hajaasustuses, sest varem tuli majutusega tegelemise alustamiseks muuta maa sihtotstarve ärimaaks, nüüd piisab projekteerimistingimustest.“
Ühe suurema uue üldplaneeringuga kaasnev muudatusena on hajaasustuses kaotatud elamumaa minimaalse suuruse nõue. Seni kehtinud üldplaneeringu järgi pidi külades elamukrunt olema minimaalselt 2 hektarit, uues planeeringus seda ei sätestata, ka hoonete lubatud suurimat ehitisealust pinda ei määrata. Küll aga on tingimus, et elamute vaheline kaugus peab üldjuhul olema vähemalt 100 meetrit. Tiheasustusaladel on elamukrundi minimaalne suurus 1200 ruutmeetrit.
Inga Vainu rääkis veel, et esialgu oli plaan üldplaneeringuga keelata elamupiirkondade ümber lageraied, kuid Anija valla elanikest on paljud ise metsaomanikud ning tegid koos Erametsaliiduga ettepaneku, et lageraieid ei keelataks: „Arvestasime sellega, kuna kaebusi raiete kohta pole meil olnud. Küll aga rõhutame üldplaneeringus, et raiete tegemisel tuleb järgida head metsamajandamise tava. Hooliv metsaomanik teab, et lindude pesitsusperioodil raiuda ei tohi, oksad tuleb ära vedada, rikutud teed ja pinnased taastada.“
Aegviidu alev väiksemaks
Uue üldplaneeringuga tehakse ettepanek korrigeerida Aegviidu alevi piire. Praegu on Aegviidu alev ehk detailplaneeringu kohustusega tiheasustusala kogu endine Aegviidu vald. Kuna see ei ole täies ulatuses tiheasustusega ala, alevi hulka kuuluvad ka suured metsamassiivid, soovitakse vähendada alevi piire selliselt, et need ühtiksid tiheasustusala piiridega.
Tiheasustusega alaks jääb Aegviidu keskosa kahel pool Tallinn-Tapa raudteed ja Piibe maanteed, nende taga asuvad metsad liidetakse küladega. Telliskivi ja Kosenõmme tagused alad lähevad Pillapalu, Uueveski piirkond Mustjõe küla koosseisu.
Vallaarhitekt selgitas, et nüüd muudetakse maakorralduslikult Aegviidu tiheasustusala piire, alevi kui asustusüksuse piiride korrigeerimine on eraldi protsess, mille käigus muudetakse aadressandmeid maa-ametis, rahvastikuregistris ja ehitisregistris: „Seda hakkame alles korraldama. Teiste valdade kogemused on näidanud, et see võtab aega ligikaudu kaheksa kuud.“
Soodla harjutusvälja piiranguvöönd
Anija valla üldplaneeringus kajastatakse ka üleriigilise tähtsusega riigikaitseliste ehitiste asukohad ja määratakse nende piiranguvööndite ulatus.
Soodla harjutusvälja piiranguvöönd on kuni 2000 meetrit selle piirist. Harjutusvälja piirid täpsustakse riigi eriplaneeringuga, mille koostamise käigus hinnatakse ka harjutusvälja kavandamisega kaasnevaid mõjusid, sealhulgas ebasoodsa mõju esinemise võimalusi Natura 2000 võrgustiku aladele ning vajadusel määratakse leevendusmeetmed. Piiranguvööndisse ei ole võimaliku müra leviku tõttu soovitatav rajada müratundlikke hooneid, sealhulgas elamuid ja puhkeotstarbelisi hooneid. Harjutusväljast tulenevad maakasutuspiirangud jõustuvad pärast riigi eriplaneeringu kehtestamist, seni jätkub seal senine maakasutus.