Neljapäeval, 26. novembril olid Anija mõisa kutsutud Harjumaa 2020. aasta tegijad, parimate Leader-projektide eestvedajad ning Kauni kodu konkursi võitjad. Harjumaa aasta tegijate konkurss toimub Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse (HEAK) algatusel 2003. aastast. Koostöös Harjumaa Omavalitsuste Liidu, MTÜga Kodukant Harjumaa ning Harjumaa 4 Leader-tegevusgrupiga jagati tänavu inimestele, kogukondadele, vabaühendustele, ettevõtetele ja asutustele tunnustusi 9 kategoorias. Nomineerimiseks tehti kokku 81 ettepanekut. Lisaks valis Harjumaa tervisenõukogu aasta terviseteo ja tervisetegija.
HEAK premeeris tiitlite aasta tegu, aasta panustaja ja aasta vabaühendus võitjaid aianduskeskuse Hortes 150eurose kinkekaardiga. Harjumaa aasta panustaja 2020 on OÜ Alavere Pood. HEAKi juhataja Hannes Ojangu andis Alavere Poe juhatuse liikmele, Anija vallavolikogu esimehele Jaanus Kalevile üle kinkekaardi ja pika varre otsa kinnitatud aasta panustaja kirjaga metallplaadi, mis on mõeldud toeks kinkekaardi eest soetatavale puule või taimele.
Aasta tegijate peaorganisaator, HEAKi vabaühenduste konsultant Külli Vollmer ütles, et OÜ Alavere Pood jäi hindajaile silma kui oma kogukonna oluline toetaja: „See on rohkem kui lihtsalt pood – külakeskus, mis panustab kohalikku ellu ja toetab sealseid tegemisi.“
Külli Vollmer rõõmustas, et sel aastal oli maakonnas ainult üks omavalitsus, Maardu linn, sealt ei esitatud nominente üheski kategoorias. Ta kiitis eriti Anija valda, kust on aastaid peaaegu igas kategoorias olnud nominente, samuti Raasiku ja Kuusalu valda.
„Tublisid tegijaid on väga palju, tänavu läksid peaaegu kõik võidud erinevatesse omavalitsustesse,“ märkis ta.
Külli Vollmer selgitas, et nominentide hulgast võitja valimisel on väga suur roll sellel, kas ja kuidas iga esitaja põhjendab, miks nimetatud kandidaat väärib aasta tegija tiitlit: „Palju oleneb sellest, kas ta oskab välja tuua esitatava lisaväärtust või kirjeldada nii-öelda laiemat pilti, miks see inimene või asutus väärib kogu maakonna tegija tiitlit.“
Kui eelnevatel aastatel on tunnustuspeole kutsutud kõik nominendid, nende esitajad ja omavalitsusjuhid, kokku umbes paarsada inimest, siis tänavu oli osalejaid 50. Koroonapandeemia tõttu kutsuti üksnes võitjad ja nende koduvaldade omavalitsusjuhid. Külli Vollmeri hinnangul oli tunnustuspidu selle tõttu südamlikum ja intiimsem: „On suur vahe, kas saalis on 200 või 50 inimest. Kõik rääkisid ilma mikrofonita, see lõi väga lähedase atmosfääri.
Peol olid ka väga toredad esinejad Meelike Hainsoo ja Lauri Õunapuu, kelle muusika oli mõisaaita väga sobiv.“
Siiski arvas peakorraldaja, et järgmistel aastatel kutsutakse aasta tegijate premeerimisele taas kohale ka kõik ülejäänud nominendid ja nende esitajad: „Inimesed ootavad seda üritust, on näha, et see on nende jaoks sündmus. Kui vähegi võimalik, tahame kutsuda kõikide nominentide esitajad, et tunnustada ka neid, kes teisi märkavad. Need on olnud aastast aastasse enamasti samad inimesed ning soovime, et märkajaid oleks rohkem.“
Nominendid, kellele sel aastal piirangute tõttu aasta tegijate tunnustamisele kutset ei saadetud, saavad tänukirjad kätte kohalikust omavalitsusest.