Anija mõisa valitsejamajja kavandatakse majutuskohta

302
Anija mõisa peahoone kõrval asuv valitsejamaja, mis on ehitatud tõenäoliselt 1840ndatel aastatel.

Sihtasutus Anija Mõisa Haldus on tellinud projekti Anija mõisa härrastemaja kõrval asuva valitsejamaja renoveerimiseks.

„Esmane soov ja vajadus on, et see ilus barokne maja saaks päästetud. Praegu lihtsalt seisab ja laguneb ning on juba varisemisohtlik,“ ütles Anija mõisa tegevjuht Ülle Daut.

Valitsejamaja on Anija mõisakompleksi hoonetest kolmas ja viimane, mis kuulub Anija Mõisa Haldusele, teised on erakätes: „Ait ja mõisa häärber on restaureeritud, valitsejamaja on oma järge oodanud. Üle-eelmisel aastal hakkasime mõtlema, mida sellega peale hakata.“

Viimased aastakümned tühjana seisnud hoonet kutsuti nõukogude ajal rahvasuus vaestemajaks. Tookord olid seal korterid, elanikud ehitasid omatahtsi vaheseinu ja laudadest panipaiku.

„Kogu katusealune on selliseid bokse täis. Mõnes toas on ka veel vanad raudvoodid, viinapudelid ja kaltsuhunnikud. Eterniidist katus on peal ja kaitseb hoonet, kuid seest on see ikkagi täiesti amortiseerunud,“ kirjeldas Ülle Daut.

Et valitsejamajale kasutust leida, viidi läbi turu-uuring, mis andis kinnitust, et vaja oleks majutuskohta: „Lähikonnas ei ole ülemäära palju korralikke ja ruumikaid majutusasutusi. Ka Anija mõisas pulmade pidamisest on mõned paarid loobunud selle tõttu, et meil pole pakkuda majutust. Majutusvõimalus annab võimaluse rentida mõisa mitmepäevasteks seminarideks, laululaagriteks, firmade strateegiapäevadeks või muudeks ööbimistega väljasõitudeks.“

Muinsuskaitse eritingimuste põhjal tellis Anija mõisa sihtasutus ASilt Restor valitsejamaja majutuskohaks renoveerimise eskiisprojekti. Ka eelprojekti hanke võitis Restor.

„Ülesanne oli majutada bussitäis rahvast. Restor sai sellega kenasti hakkama. Eelprojekti järgi on valitsejamajja võimalik majutada 38 inimest. Kavandatud on erineva ilmega ja igale maitsele tube. On lihtsamaid ja suuremale grupile mõeldud tube, ühte neist on planeeritud ka narivoodid, et rohkem inimesi mahutada, kuid on ka kahetoaline vanniga sviit. Osa tube tuleb keldrikorrusele, seal on ka majandusruumid,“ rääkis Ülle Daut.

Kuna tegu on muinsuskaitsealuse hoonega, tuli arvestada, et kõik säilitamisväärne peab jääma: „Näiteks ei tohi me vaheseinu igalt poolt maha võtta, kus vähegi arvame. Säilitada tuleb trepid, mis viivad teisele korrusele. Need on küll väga järsud, kuid peavad selliseks jääma. Ka välivaade ei muutu ning hoonele jäävad kaks sissepääsu. Katusele, kus on mõned vintskapid, lubab muinsuskaitse lisada paar katusega samas tasapinnas akent, et osa tube ei jääks pimedaks, praegu on aknad vaid maja otstes.“

Restaureerimise eelprojekt on valmis ja ehitusregistrist ehitusluba olemas. Mõisa tegevjuht märkis, et vajalikud eeltööd on tehtud, tuleb veel tellida veel põhiprojekt ning leida raha, mille eest hakata hoonet restaureerima.

Valitsejamaja restaureerimine läheb praeguseid ehitushindu arvestades maksma ligikaudu 1,1-1,2 miljonit eurot. Mõisa peahoone restaureerimiseks sai Anija Mõisa Haldus toetust EASist. Ülle Daut avaldas lootust, et EASis avaneb ka edaspidi mõni meede, kust on võimalik valitsejamaja renoveerimiseks raha taotleda.

Eelmine artikkelHar­ju aas­ta pa­rim noor­kot­kas on AND­REAS IDA­VAIN ja nais­ko­du­kaits­ja MA­RIS LIL­LE­VÄ­LI Kuu­sa­lust
Järgmine artikkelLea­der-st­ra­tee­gia koo­so­le­kud Ani­ja, Kuu­sa­lu val­las ja Lok­sal