Anija mõisa uus virtin on KRISTINA KOZLOVSKAJA

4679
Anija mõisa virtin KRISTINA KOZLOVSKAJA: „Tunnen, et see on justkui minu mõis, tahan selle eest hoolitseda, seda armastada ja olla selle haldjas.“

4. augustist Anija mõisa perenaisena töötav Kristina Kozlovskaja unistas sellest ametist ammu.

„Esimest korda sattusin Anija mõisa umbes aasta tagasi, käisin siin kodukohvikute koolitusel. Mulle väga meeldis. Veidi aega hiljem tulin jõululaadale küünlaid müüma. Taas oli tunne, et sooviksin ise siin mõisas töötada,“ rääkis Kristina Kozlovskaja.
Kui kevadel otsiti Anija mõisale arendusjuhti, kandideeris ta sellele kohale. Kui sai teada, et arendusjuhi ülesanne on projektide kirjutamine, ei tundunud see enam nii ahvatlev: „Soovin teha rohkem loomingulisemaid töid. Seetõttu soovitasin tookord: tehke veel üks ametikoht, ma tulen aitan mõisale elu sisse puhuda ja korraldada erinevaid ettevõtmisi, mul on palju ideid.“
Mõne kuu pärast luges Kristina Kozlovskaja kuulutust, et Anija mõisa otsitakse virtinat.
„Kuulsin, et keegi olla tunnetanud: Anija mõisa ees istub valges kleidis kaitsevaim. Ütlesin siis: „Tere, ma olen siin!“ Mind on mõisad juba aastaid kõnetanud, nagu oleks mul eelmistes eludes olnud nendega mingi seos,“ jutustas mõisa uus virtin, kes ise peab end rohkem mõisahaldjaks.

Juured on Anijal
Kristina Kozlovskaja on pärit endisest Kõue vallast, mis nüüd on liidetud Kose vallaga. Ta on lõpetanud seal Harmi põhikooli, seejärel Kose gümnaasiumi ning Tallinna Tehnikaülikooli õigusteaduste magistrina. Pärast ülikooli töötas neli aastat pangas juristina.
„Juba mõnda aega tundsin, et juristitöö pole tegelikult minu jaoks. Lähed rangeks, naiselikkus ja pehmus kaovad. Seetõttu tulin pangast ära ja otsustasin hakata tegelema asjadega, mida südames armastan,“ sõnas ta.
Kaks aastat oli Kristina Kozlovskaja vabakutseline, valmistas küünlaid ja tegeles fotograafiaga: „Käisin ühel koolitusel ja hakkasin pärast seda ka ise küünlaid tegema. Lõin oma käsitööküünalde brändi Candelina Style. Pulmahooajal valan hõrku küünlavormi armastuseküünlaid ja praegu on arendamisel veel ühed väeküünlad.“
Kuu aega tagasi lõi Kristina Kozlovskaja koos sõbrannaga veel käsitööbrändi Endless Goddess Design, mis hakkab valmistama heegeldatud jalakaunistusi. Edaspidi on neil kavas hakata heegeldama-kuduma veel retuuse, salle, veste.
Uus virtin kinnitas, et tal on väga palju ideid ning ka esimese töönädala jooksul Anija mõisas on  tekkinud mitmeid uusi mõtteid. Esialgu paneb need kirja ja siis hakkab tasapisi ellu viima. Tema ülesanne on mõisas erinevate ettevõtmiste korraldamine, kutsuda sinna esinema muusikuid, koolitajaid ja teisi huvitavaid inimesi.
Koostöös Kinobussiga hakatakse mõisas näitama kino. Esimene film on 15. septembril Arvo Pärdi loomingust. Septembris on kavas kirbuturg, kus ei müüdaks vaid riideid, vaid ka muud kraami. Kindlasti tulevad ka sel aastal jõululaat ja jõulumaa.
„Mul on soov Anija mõisa kutsuda Võrumaa metsade Metsamoor, maagilise väega naine, kes teeb taimedest lillevett. Mulle endale meeldivad igasugused maagilised asjad, seetõttu tahan ka Anijale tuua põlisrahva kultuuri, mis siinseid inimesi väestaks – et nad teeksid asju rohkem südame järgi,“  jutustas  Kristina  Kozlovskaja.
Tema ülesanne on ka Anija mõisa turundada ja hallata sotsiaalvõrgustikke: „Soovin seda armsat mõisa tuua inimestele rohkem lähemale, samuti unistan, et siin hakkaksid toimuma imelised pulmapeod. Kõik tuttavad, kes on siia tulnud, ning teised, kes on siin selle nädala jooksul käinud, on üllatunud: „Vau, milline maagiline koht!“. Paljud neist ei teadnud sellest enne peaaegu midagi. Septembriks on mõis juba kõigiks nädalavahetusteks broneeritud.“
Anija mõisa virtin elab praegu Kose-Uuemõisas, kuid soovib edaspidi kolida töökohale lähemale. Kui kellelgi on Anija-mail pakkuda korterit, suvekodu või talu, kus talvel sees ei elata, läheks ta meelsasti sinna koduhoidjaks.
„Ka minu juured on siin. Mu vanaema ja vanaisa kasvasid Anijal üles ja käisid siin koolis,“ sõnas ta.