Tuleval aastal on kavas sisse seada muuseum-klassiruum.
Anija mõisas on viimase aasta jooksul remonditud toetuste abil mitu ruumi. Oktoobris avati teisel korrusel mõisalapse mängutuba. Selle korda tegemiseks ja sisustamiseks eraldas Harju maavalitsus kevadisest Kohaliku Omaalgatuse Programmist (KOP) toetust 1592, 40 eurot.
Mängutoa projekti eestvedajad Merle Kink ja Jaana Nurmik tegid vabatahtlike abiga kulunud ja rohelist värvi ruumist heledate seinte ja põrandatega hubase toa, sisustuses on kasutatud restaureeritud mööblit, kaltsuvaipu ja patju. Lastele on toas loodussõbralikud mänguasjad, suure hulga isetehtud puidust mänguloomi kinkis Jüri Lillsoo.
Toas saab pidada laste sünnipäevi. Mõisas toimuvate ürituste ajal on lastel võimalik seal põnevalt aega veeta.
SA Anija Mõisa Haldus arendusjuht Kaiti Kartusov ütles, et mängutoa projekti kirjutanud naised ja vabatahtlikud on ära teinud suure töö. Sel sügisel on toas peetud juba mitme lapse sünnipäevapidu.
Uuem väljanägemine on nüüd ka Anija mõisa saalil. Vanad roosad seinad on valged ning uuel aastal värvitakse ka saali põrand heledaks.
„Tuleb nii palju ise ära teha kui võimalik, kuni ootame Euroopa Liidu fondidest uusi rahasid. Võtsime ükskord paari naisega kätte ja värvisime kahe päevaga kogu saali üle. Saali lage puutuda ei saanud, sest seda ootavad ees muinsuskaitselised uuringud. Võimalik, et krohvikihi all on peidus laemaal. Mõned vanemad inimesed on rääkinud, et mäletavad oma lapsepõlvest, kuidas mõisa saali laes olid maalitud inglid,“ jutustab Kaiti Kartusov.
Saalis on ka uued toolid. Õigemini on tegu Kehra gümnaasiumi endiste aulatoolidega, mis toodi mõisa. Kuna mõisaperele meeldib taaskasutus, paigaldati eelmisel nädalal saali valgustiteks Estonia teatrisaali vanad kuplid.
Viimasel ajal on edasi arendatud mõisaköögi rajamist. Mõisaköögis on nüüd samuti uued valgustid ja elektrisüsteem. Ka ülemisel korrusel on paar ruumi saanud uue värvikuue ning mõisaperel on oma kohvituba, kus külalisi võõrustada.
Alates oktoobrist toimusid igal pühapäeval restaureerimise õpitoad, mille käigus restaureeriti Leader programmi abil mõisa tagaküljes asuvale verandale viiv vana uks.
Järgmisel aastal on kavas renoveerida teisel korrusel kaks ruumi ja teha nendest muuseum-klassiruum.Ühte ruumi tulevad vanad renoveeritud klassipingid, pruun koolitahvel kaetakse tahvlivärviga ning seintele tulevad praeguse kodulootoa eksponaadid.
„Plaanime ruumi 20-30 pinki. Sellest valmib seminariruum, kus saab läbi viia koolitusi, kuid ühtlasi jääb ta muuseumi eksponaadiks, kus saab näha vanaaegset klassiruumi,“ rääkis mõisa arendusjuht.
Klassiruumi kõrvaltuba tehakse päris muuseumitoaks, kuhu tuuakse esimesel korrusel asuva kodulootoa eksponaadid.
„Kavas on seinad, lagi ja põrand värvida. Muuseum-klassiruumi pannakse uued valgustid ning vitriinkapid eksponaatide jaoks. Samuti laseme trükkida erinevad infomaterjalid, tahvlid seintele ja sildid eksponaatide juurde. Praegu otsime tudengeid, kes on huvitatud kodulootoa eksponaatide kaardistamisest ning võib juhtuda, et sellest projektist kasvab välja ka kursuse-või lõputöö,“ selgitas Kaiti Kartusov.
Muuseumitoa tarbeks sai MTÜ Anija Mõis KOPi viimasest taotlusvoorust 2746 eurot. Toad on kavas sisse seada tuleva aasta kevadeks.
Kaiti Kartusov: „Mõis muutub iga päevaga aina hubasemaks. Ootame kõiki huvilisi külla ning vabatahtlikke kaasa lööma mõisaelu edendamisel.“