Anija Lions klubi kuulutas reedel, 10. märtsil Tallinnas Viru varietees toimunud pidulikul õhtusöögil välja valla 2022. aasta inimese. Tiitli pälvis Raudoja külas elav filmirežissöör Raimo Jõerand, kes on Anija valla lõvide valitud aasta inimestest 27. Traditsioonilise meene, nimelise kella, andis Raimo Jõerannale üle Anija Lions klubi president Aivar Urva.
„Lõviklubi soovib aasta inimese tiitliga tunnustada Raimo Jõeranda seni tehtud töö eest Eesti ajaloo ja kultuuriloo jäädvustamisel. Meil on suur au ja rõõm, et selline inimene elab Anija vallas,“ lausus Aivar Urva.
Ta märkis, et möödunud aastal valmis režissööril, kes on Eesti kultuuriavalikkuses paremini tuntud kui koduvallas, kaks tähelepanuväärset filmi – armastatud ansamblist kõnelev „Kukerpillide rapsoodia“ ning „Gorikaturist“, mis avab endisaegse karikaturisti elutraagika uudsel moel, tõmmates paralleele Eesti saatusega.
„Oma koduvalla toetus on väga armas ja liigutav, olen selle eest väga tänulik,“ ütles Tallinnast pärit Raimo Jõerand, kes Anija vallas elanud paarkümmend aastat.
Ta sõnas, et 2022 oli tema jaoks tõesti väga tegus, sest valmisid kaks filmi.
Tallinna ülikooli dokumentaalfilmide režissöör-operaatorina lõpetanud Raimo Jõerand on alates 1996. aastast osalenud 27 filmi tegemises. Alustas tudengifilmi operaatori assistendina, edaspidi on olnud režissöör, stsenarist, monteerija, toimetaja, helirežissöör ning mullu sügisel linastunud „Kukerpillide rapsoodia“ peaprodutsent. Oma filmiloomingus on käsitlenud Eesti ajaloo jaoks olulisi sündmusi – oma riigi loomist teleseriaalis „Hetk ajaloos“, selle langemist filmis „Sinimäed“ ja taasloomist filmis „Rodeo“ ning ühiskonna lõhestumist filmis „Sea aasta“. Film „Sinimäed“ pälvis 2006. aastal Eesti Kultuurkapitalilt audiovisuaalse kunsti aastapreemia. Lisaks on Raimo Jõerand juhendanud kursusi Eesti kõrgkoolides, olnud mitmete dokumentaal- ja mängufilmide konsultant, algatanud iga-aastase Eesti dokumentalistide suvekooli.
Raimo Jõerand lausus, et on ka koduvallas teinud kinoõhtuid: „Aastal 2010, kui kõikjal hakkasid kogukonnad koonduma, kutsusime kohalikke inimesi, kel polnud aastaid olnud kooskäimiskohta, Raudoja kõrtsi. Seal oli esimene filminäitamine, näitasime Jaan Tootseni filmi „Uus maailm“, külas olid ka Tallinnast Uue Maailma linnaosa aktivistid.“
Lisaks Raudoja kõrtsile tegi Raimo Jõerand aastaid tagasi kinoõhtuid ka mujal, sealhulgas Aegviidus. Viimastel aastatel on ta teinud koostööd Kehra muuseumiga. Ka tema uut filmi „Gorikaturist“ on kavas aprillis näidata Kehra muuseumis.
Raimo Jõerand kuulub siht-asutuse Anija Mõisa Halduse nõukokku. Kodukülas on ta ka lippur – heiskab tähtpäevadel vabadussõjas langenute Priske mälestusmärgi juures riigilipu.