Anija, Kuusalu ja Loksa koolitavad võlanõustajaid

904

MTÜ Restart Koselt plaanib hakata Harju omavalitsustes osutama võlanõustamisteenust.

MTÜ Restart juhatuse liige, Kose vallavolikogu esimees Astrid Ojasoon on saatnud Harjumaa omavalitsustele kirja ettepanekuga planeerida käesoleva aasta eel­­arvesse summad hättasattunud kodanike abistamiseks võlanõustamisteenuse abil.

MTÜl on plaanis Kodaniku Hariduse Sihtkapitali toel  alustada 1. juunist 2010 võlanõustamisteenusega.
Pakutavas hinnakirjas on teenuse tunnihind ligi poole väiksem, kui Tallinna Sotsiaaltöö Keskusel – Tallinnas on teiste omavalitsuste elanike võlanõustamisteenuse hind 300 krooni  tunni eest. MTÜ Restart pakutud variantides tasuks omavalitsus kahe nõustamispäeva eest kuus ligi 5000 krooni, pluss käibemaks või kolme korra eest kuus veidi üle 7000 krooni, millele lisandub käibemaks.

Omavalitsused tagaksid kohapeale sõitvale võlanõustajale vastuvõturuumi soovitavalt mitte vallamajas ning tasu MTÜle elanike nõustamise eest.

Projekti esimene osa hõlmab teenuse vajalikkuse väljaselgitamist ja äriplaani koostamist ning sellele on rahastus sihtkapitalilt saadud. Kui on huvitatuid, käivitatakse projekti teine osa ehk võlanõustajatele töövahendite ostmiseks, ning valmistutaks teenuse osutamiseks. 

Astrid Ojasoon tõdes sel esmaspäeval, et pakkumisele on vastanud praeguseks üksikud omavalitsused. Käesole-val  nädalal on kavas hakata neile helistama ja selgitama. 

Astrid Ojasoon: „Mitmelt poolt on meile öeldud, et ei teata, kas vallas on võlgadega hädas olevaid inimesi. Kuid teenust ei tulda vallamajast küsima enne, kui seda pole välja kuulutatud. Võlgade reguleerimine on pikk protsess, võib kesta aastaid, seetõttu peaksid teenust osutama professionaalsed nõustajad. Kui nõustaja tuleks kaugelt ning poleks tuttav, on ka seepärast parem, et kohalikele inimestele ei julge hädasolijad kõike ära rääkida.”

Ta lisas, et töö kaotanud ja võlgades inimestel puuduvad vahendid kodukohast kaugemale nõustamisele sõitmiseks, ka seetõttu on mõttekas osutada teenust valdades-linnades kohapeal kindlal kokkulepitud nädalapäeval. Lähtudes elanike arvust ja kokkuleppest teenindaks üks spetsialist mitme omavalitsuse elanikke. Kliendile on teenus tasuta. Sotsiaalministeeriumi info kohaselt muutub võlanõustamine kohalikele omavalitsustele kohustuslikuks teenuseks 2011. aastast, selle arendamiseks, osutamiseks või ostmiseks eraldatakse raha riigieel­arvest.

Kuusalu, Raasiku ja Anija vallas ning Loksa linnas otsitakse muid lahendusi, MTÜ Restart teenust ei ole esialgu plaanis tellida.

Kuusalu valla hoolekandespetsialist Pilleriin Rembel ütles, et võlanõustamise vajadust on arutatud koos Loksa linnavalitsuse esindajatega ning otsustatud, et võlanõustamiskoolitusele saadetakse psühholoogiline nõustaja Marika Lahe. Tema ametikoha eest tasuvad juba aastaid Kuusalu vald ja Loksa linn, nõustamisteenus on mõlema omavalitsuse elanikele tasuta. Viimasel ajal on psühholoogilise nõustaja jutule mindud üha enam töökaotuse ja muude sellest tulenevate probleemidega, ka võlgade küsimuses. Marika Lahe läheb koolitusele veebruari lõpus.

Anija vallast käib juba võlanõustamiskursustel sotsiaaltöö spetsialist Marianne Leis, et täiendada end ameti­­-alaselt ning osata vallamajja tulevatele abivajajatele võlgade küsimuses nõu anda.

Raasiku valla juhtiv sotsiaaltööspetsialist Liivi Puumets rääkis, et praegu on üksikud vallaelanikud käinud Tallinnas võlanõustajate jutul ning vald tasunud selle eest. Tänavu on kavas jätkata samamoodi.

Eelmine artikkelEesti saalijalgpalli esiliiga meistrivõistlused
Järgmine artikkelASHWANI SHARMA: „Kehra tehas säilis tänu positiivsele mõtlemisele“