Ida-Harju Koostöökoda tänavusse taotlusvooru Leader-programmist toetuse saamiseks esitati kokku 29 taotlust, neist 12 elukeskkonna arendamise ja 17 ettevõtluse meetmesse. Elukeskkonna arendamise meetmest on jagada 150 000 eurot, kokku taotletakse 269 371 eurot. Ettevõtluse meetmes on 100 000 eurot, taotluste kogusumma on 213 100 eurot.
Ida-Harju Koostöökoja projektikoordinaator Anneli Põldra selgitas, et taotletavad summad võivad veidi muutuda, sest projektide tehniline kontroll veel käib.
Taotlusvoor avati 1. märtsil, taotlusi sai esitada 2. aprillini. Elukeskkonna arendamise meetmesse esitatud 12 projektist 3 on Anija, 3 Raasiku ja 6 Kose vallast, ettevõtluse meetmesse esitatud 17 projektist on Anija vallast 7, Raasiku vallast 7 ja Kose vallast 3.
Projekte esitati sel korral rohkem kui eelmistes taotlusvoorudes. Anneli Põldra oletas, et kaasa aitas seekordne suurem reklaam ja teavitustöö: „Projektid on hästi kirjutatud, taotlejad on juba kogenud. Kuid oli ka uusi taotlejaid. Kuna sõel on tihe, jäävad selles voorus mitmed projektid paraku toetusest ilma.“
Elukeskkonna arendamise meetmest said toetust taotleda MTÜd, sihtasutused, omavalitsused ning nende hallatavad asutused. Ühele projektile antakse maksimaalselt 30 000 eurot, toetusmäär on kuni 80 protsenti projekti maksumusest. Sel aastal esitati elukeskkonna meetmesse mitu projekti välijõusaalide ja madalseiklusparkide rajamiseks.
Ettevõtluse arendamise meetmest said toetust taotleda OÜd, FIEd, tulundusühistud, MTÜd ja sihtasutused kuni 20 000 eurot ühele projektile. Meetme maksimaalne toetusmäär on 60 protsenti projekti maksumusest.
Lisaks projektide tehnilisele kontrollile moodustatakse praegu hindamiskomisjoni. Enne projektide hindamist läheb komisjon kohapeale paikvaatlusi tegema.
„Eelmisel aastal oli selleks ajaks viiruse levik möödas ja saime minna ühise bussiga. Kas sel aastal nii õnnestub, veel ei tea. Taotlusi on palju, tänavu kõiki kohti ühe päevaga üle vaadata ei jõua. Paikvaatlused on enamasti õues, kuid hinnete kinnitamise ja otsustamise koosolek tuleb teha ikkagi siseruumis,“ rääkis Anneli Põldra.
Ta lisas, et otsused tuleb teha juuni lõpuks, kuid plaanitakse jõuda kiiremini. Toetuse saanud projektid tuleb ellu viia 2022. aasta lõpuks.