„Anija mõis on täna värav Eestimaa kõikidele mõisatele,“ sõnas mõisakultuuri festivali avanud Anija vallavanem ARVI KAROTAM.
KÜLLI KOPPELMAA
Koos 9. korda toimunud pärtlipäevalaadaga oli pühapäeval, 20. augustil Anija mõisas esimest korda mõisakultuuri festival, kuhu olid kutsutud Eestimaa mõisaid end tutvustama-reklaamima. Mõisa saalis olid festivali raames ettekanded, pargis avati õpperada, aidas oli Kõrvemaa filmiõhtute filmiprogramm.
Anija raamatukoguhoidja Pille Kulla tegi huvilistele mõisas ekskursiooni, laval peahoone esisel muruplatsil esines Kaire Vilgats, Anija naisansambel ning tantsijad Pärnumaalt. Mõisa peahoone ümbruses olid ka laadatelgid, kus müüdi kodumaist toitu ja käsitööd.
Mõisaid veel vähe
Kuigi mõisakultuuri festivali idee autor ja peakorraldaja, Anija mõisa arendusjuht Janne Kallakmaa saatis kutsed osaleda ligi 300 mõisale ning käis külastusprogrammi „Unustatud mõisad“ raames 17 mõisas infot jagamas, tulid neist end Anijale tutvustama üksikud – Vääna mõisakool Harku vallast, Sagadi mõis Lääne-Virumaalt, Kärstna mõis Viljandimaalt. Naabervallast Raasikult olid kohal suured stendid Pikavere mõisa tutvustusega.
„Neid oli rohkem, kes tulid esimesel korral lihtsalt vaatama ja lubasid osaleda tuleval aastal,“ ütles Janne Kallakmaa.
Viljandimaalt Tarvastu vallast oma telgiga kohale tulnud Kärstna mõisa rahvas rääkis, et tulid Anijale üldse esimest korda.
„Osalesime sel aastal „Unustatud mõisate“ projektis, Janne käis meil vaatamas, talle meeldis kangesti meie mõis ja veenis meid siia tulema,“ rääkis Kärstna mõisa perenaine Urve Kass.
Anija mõisaga samast ajastust pärit Kärstna mõisa saatus on olnud üsna sarnane – ka Kärstna mõisas tegutses kool, see suleti 2014. aastal ja pärast seda on mõis olnud külakeskus, tegutsenud sisuliselt rahvamajana, kus käivad huviringid, kuid ruume renditakse ka pidudeks. Anijale tuldi end reklaamima, et rendituludest mõisa ülalpidamiskulusid pisutki tagasi teenida. Et mõisa ära ei müüdaks, sõnasid nad.
Kärstna mõisarahvas jagas Anijal oma mõisa tutvustavaid materjale ning oletasid, et mõisakultuuri festivalil osalemisest on kasu, kuna mitmed inimesed, kellele oma mõisast kõneldi, lubasid neile külla minna.
Mõisapargis avati õpperada
Anija mõisapargis avati festivalipäeval 2,2 kilomeetri pikkune õpperada „Meelte ja kogemuste tee“, millest väiksemat ringi said soovijad avamisel läbida koos Pille Kulla ning õpperaja valmistanud OÜ Revatrin Grupp juhi Tarmo-Reigo Soidlaga.
Rada algab pargi servast peahoone ees. Seal on nüüd suur Anija mõisa ajalugu tutvustav infotahvel ja väiksem, millel õpperaja kaart. Edasi kulgeb rada mõisa eest läbi, siis peahoone tagant piki uut õunapuualleed tagaparki ja sealt lõpuks peahoone juurde tagasi.
Raja ääres on 24 kohas kokku 33 väiksemat ja 2 suurt teadetetahvlit. Mõnel neist on kirjas info Anija mõisa ja pargi kohta, paljudel tutvustatakse loodust – näiteks taimi, loomi või linde. Puuliikide tundma õppimiseks on eraldi stend, kus eksponeeritakse peamisi Eestis kasvavaid puuliike. Raja äärde jäävad ka kolm pesa – linnupesi imiteerivaid suured okstest punutud peatuspaigad, kuhu mahub korraga näiteks väiksema klassi jagu lapsi. Tavalise jalgteega vaheldumisi on rajal vaheldumisi osaliselt käbidest, puiduhakkest või oksarisust kate, mida soovitakse läbida paljajalu, et erinevaid materjale tunnetada. Pargis on ka kiik, tuulelipp ja linnulaulu kuulamise koht – pink, millel istudes on võimalik kuulda salvestisi 20 linnu häältest. Tagapargi eesservas, endise võrkpalliplatsi asukohas on lõkkeplats, selle kõrval aiapaviljon. Lähiajal paigutatakse parki ka päikesekell.
Õpperaja ehitas OÜ Revatrin Grupp, infotahvlid valmistas MTÜ Koolitus- ja Nõustamiskeskus HARED. Kokku läks see maksma 44 250 eurot, sellest 20 768 eurot saadi Leader-programmist, ülejäänu Anija vallaeelarvest.
Anija mõis loodab, et õpperada hakkavad külastama nii koolide kui lasteaedade lapsed, aga ka pered või lihtsalt loodus- või ajaloohuvilised inimesed.
Anija mõis renoveeritakse
Anija mõisa saalis olid festivali ajal ettekanded nii Anija mõisast kui Eesti mõisatest laiemalt, samuti toidukultuurist mõisates. Kuna hiljaaegu sai sihtasutus Anija Mõisa Haldus rõõmusõnumi, et EAS otsustas toetada Anija mõisa rekonstrueerimist tutvustasid Janne Kallakmaa ning sihtasutuse nõukogu esimees, Anija vallavanem Arvi Karotam, millised on järgmised plaanid Anija mõisaga.
EAS toetab Anija mõisa 1,75 miljoni euroga, Anija vallaeelarvest lisatakse kuni 400 000 eurot. Selle eest tehakse maja korda ja avatakse seal mõisaajastu keskus „Mõisa aja lugu“.
„Meie mõisa moto on „Lihtsuse võlu“. Inimesed, kes siin käivad, ütlevad – siin on hea aura, säilitage seda,“ lausus Janne Kallakmaa.
Mitmete ajurünnakute tulemusena otsustati, et mõis tehakse korda avatud renoveerimisega, milles kõik saavad osaleda: „See tähendab, et me ei pane mõisale ehitustööde ajaks kilet ümber, vaid hakkame siin tegema töötubasid. Näiteks – kuidas taastada treppi, leida laemaalinguid või ehitada ahju. Töötubade läbiviimiseks on kokkulepped mitme ülikooliga.“
Esimesele korrusele tulevad mõisaajastut tutvustavad väljapanekud, teisele eri teemadega töötoad, näiteks ajalootuba, pargi- ja toidukultuuri tutvustavad toad. Renoveeritakse ka mõisa ait, sinna tehakse aastaringselt kasutatav kontserdisaal, teisele korrusele kunstigalerii.
Sel sügisel hakatakse koostama renoveerimistööde põhiprojekti, ehitustööd algavad järgmise aasta juunis ning uuenenud Anija mõis peaks uksed avama 2020. aasta alguses.