
„Lastekaitsetöötajatel pole võluvitsa, mis kõik probleemid lahendab, kõige tõhusam on last toetada tema pere kaudu,“ märgivad Anija valla laste ja perede spetsialistid SVETLANA LASS ja LYDIA KRUUSMANN.
Anija vallavalitsuse laste ja perede spetsialistid Svetlana Lass ja Lydia Kruusmann tõdevad, et sageli on lastekaitsetöö kohta kuulda negatiivseid eelarvamusi, justkui nad tegeleksid peamiselt laste vanematelt ära võtmisega. Tegelikkuses see nii ei ole, lapsi saab vanematest eraldada kohus ning seda tehakse vaid juhul, kui ühestki muust meetmest laste ja pere toetamisel ei ole olnud abi.
Anija valla laste ja perede spetsialistid selgitavad, et nende peamine ülesanne on märgata ja aidata abivajavat last. Mõnikord annab kool, lasteaed või noortekeskus teada, kui on märgatud, et lapse käitumine on muutunud – ta on kas sageli kurb, apaatne või isegi agressiivne, puudub koolist, suhted on läinud halvaks või kodus tülitsetakse. Teatajad võivad olla ka naabrid, sõbrad, hoolivad kodanikud või teised lapsevanemad.
„Reageerime alati, kui meile on lapse murest teada antud. Lapsed võivad ka ise meie juurde tulla, mõnel korral on seda juhtunud,“ ütleb Lydia Kruusmann.
Laste ja perede spetsialistid tõdevad, et laste põhimured saavad enamasti alguse kodust, mistõttu pole lastekaitsjate töö tulemuslik ilma pere kaasamiseta ning enamasti tegelevadki nad kogu pere toetamisega.
„Meie töös peredega ongi kõige olulisem koostöö ja pere valmisolek selleks,“ lausub Svetlana Lass.
Probleemid võivad olla peidetud
Kõige lihtsamini on lastekaitsjate sõnul näha, kui lapse esmavajadused on jäänud rahuldamata, ta on kasimata ja toitmata. Sellisel juhul sekkutakse, suunatakse vanemad perekonda toetavatele tugiteenustele, vajadusel leitakse perele tugiisik, kes toetab, juhendab ja jälgib, et lastele oleks tagatud vajalik hoolitsus. Raskem on märgata, kui lapse mure on emotsionaalset laadi ja varjatud.
„Oma töös puutume sageli kokku lastega, kes on stressis, mille tagajärjel võib välja kujuneda depressioon, tekkida käitumishäired, suitsiidimõtted. See on väga murettekitav,“ kõneleb Svetlana Lass.
Anija valla lastekaitsjate hinnangul võivad laste emotsionaalsete probleemide põhjused olla kiire elutempo, edukultus, vanemate kõrgenenud nõudmised ja ootused lastele. Osa lapsi võivad olla liigselt ülekoormatud, teised seevastu aga ei leia endale huvipakkuvat ja sisukat tegevust.
Svetlana Lass: „On olukordi, kus vanemad suunavad lapsi väga paljude huvitegevuste juurde ja laps on üsna hõivatud, aga samas kodus omavahel peaaegu ei räägita. Laste jaoks on just vanematega suhtlemine ja millegi koos tegemine väga oluline.“
Lydia Kruusmann lisab: „Vanemate tähelepanu ja emotsionaalne side annab lapsele turvatunde, tugevuse ning vastupidavuse elus edaspidi hakkama saada. Kui varases lapsepõlves seda kontakti ei saavutata, siis puberteedieas võib see olla palju keerulisem.“
Vanemad ei pruugi lapse stressi sellisel kujul märgatagi, kool märkab reeglina selle kaudu, et lapse õppeedukus langeb, ta hakkab koolist puuduma, käitumine on muutunud. Kui laps jõuab oma probleemidega laste ja perede spetsialistide juurde, on nende sõnul olulisel kohal lisaks vanematega suhtlemisele ka lapse arvamuse väljaselgitamine, tema soovide ja mõtetega arvestamine probleemi lahendamisel.
Paljud lapsed jõuavad lastekaitsetöötajate juurde peredest, kus vanemate omavahelised suhted on läinud väga pingeliseks. Lastekaitsetöötajad näevad sageli, et vanemad püüavad teineteist lapse kaudu mõjutada.
„Mõlemad justkui võitlevad lapse eest, aga selle võitluse keskel unustatakse lapse heaolu ja vajadused. Lapse jaoks on nii ema kui isa võrdselt olulised, ta armastab oma mõlemat vanemat ja soovib mõlemaga koos olla,“ sõnab Svetlana Lass.
Selliste murede lahendamisel saavad lastekaitsetöötajad aidata leida kompromissi lastega suhtlemise osas ja vajadusel suunata vanemad perenõustamisele.
Lydia Kruusmann selgitab, et kahjuks unustatakse sageli, et lahkuläinud vanemate puhul säilivad mõlemal nii kohustused kui õigused, hoolimata sellest, kumma juures laps elab.
Lastekaitsetöötajad märgivad, et paljusid probleeme saab ennetada vanemate teadlikkuse tõstmisega nende rollist laste elus, vanemlike oskuste parandamisega, nõustamise ja juhendamisega. Sel eesmärgil on Lydia Kruusmanni initsiatiivil käivitatud Anija vallas väikelaste vanematele Lastevanemate kool, kus mitmed spetsialistid on käinud pidamas loenguid laste kasvatamisega ja pere parema toimimisega seotud teemadel.
Delikaatsus ja konfidentsiaalsus
„Kogukonna ootused lastekaitsetöötajatele on sageli väga kõrged – eeldatakse, et parandame katkised suhted ja muudame kohe laste elu. Kui seda ei juhtu, küsitakse, kus on lastekaitse silmad. Aga ei saa eeldada, et üks pere hakkab päevapealt teistmoodi elama. Eelarvamused tulevad sageli sellest, et meie töö sisu ei ole kõigile nähtav,“ räägib Lydia Kruusmann.
Laste ja perede spetsialistid selgitavad, et mõnikord soovib abivajavast lapsest teatanu hiljem teada, mida on ette võetud ja kuidas asi lahenenud. Kui seda ei järgne, võib tekkida mulje, et lastekaitsjad ei hooli ega tee midagi. Nad selgitavad, et see soov on inimlik, kuid kolmandatele isikutele nad infot anda ei saa, sest nende töös on olulisel kohal delikaatsus ja konfidentsiaalsus. Ühtegi last abita ei jäeta, kinnitavad nad ning panevad kõigile südamele, kui avalikkuse ees tõstatatakse teemasid, mis võivad olla seotud lastega või probleemidega perekonnas, ei tohiks nimetada kellegi nimesid ega lisada fotosid, kus lapsed on äratuntavad. Lastekaitseseadus ütleb, et abivajavast lapsest on kohustus teada anda igal kodanikul, aga mitte lapse heaolu häirides.
„Selleks tuleks pöörduda meie poole või helistada lasteabi numbril 116111. Kui laps on hädaohus, tuleb viivitamatult helistada häirekeskuse numbril 112,“ ütleb Svetlana Lass.
Laste ja perede spetsialistid kinnitavad, et tagavad ka alati nende inimeste anonüümsuse, kes on andnud neile infot abivajavate laste kohta: „Oleme tänulikud igasuguse märkamise eest.“