Anija vallavolikogu avaldas umbusaldust aseesimees PEEP KASELE ja valis volikogule uued juhid.
Anija vallavolikogu neljapäeval, 17. oktoobril toimunud istungi esimesed päevakorrapunktid olid aseesimehele ning keskkonna- ja turvalisuse komisjoni esimehele Peep Kasele umbusalduse avaldamine. Peep Kask on volikogu reformifraktsiooni esimees. Umbusalduse algatasid septembris 10 volinikku Anija-Aegviidu Ühendusest ja 2 Keskerakonna fraktsioonist. 19liikmelises vallavolikogus on Anija-Aegviidu Ühendusel 11, Keskerakonnal 5 ja Reformierakonnal 3 kohta.
Volikogu esimees Toomas Tõnise Anija-Aegviidu Ühendusest luges ette umbusalduse teksti. Selles on öeldud, et valla efektiivsema ning jätkusuutlikuma arengu tagamiseks on vajalik laiapõhjaline koostöö, vastastikune austus ja usaldus, kuid kahjuks ei ole Peep Kask aseesimehena aidanud kaasa koostöö edendamisele ning Anija valla eesmärkide saavutamisele. Umbusaldusavaldusele allakirjutanud heitsid ette, et ta on volikogu aseesimehena korduvalt kritiseerinud ning halvustanud volikogu ja vallavalitsuse tööd sotsiaalmeedias, esitanud väärteokahtlusega avaldusi vallavalitsusele ja revisjonikomisjonile ning volikogu tööd halvustavaid seisukohti Sõnumitoojas.
„Igal kodanikul on õigus avaldada oma arvamust, kuid volikogu aseesimehena on ka kohustus tagada volikogu ja komisjonide sujuv töö ning jätkusuutlik koostöö volikogu fraktsioonide vahel. Seoses eelmainitud tegevustega on Peep Kask kaotanud usalduse, mis on hea koostöö eelduseks,“ kirjutasid nad ja teatasid, et algatavad umbusalduse Peep Kasele kui volikogu aseesimehele ning keskkonna- ja turvalisuse komisjoni esimehele.
Enne hääletamist andis volikogu esimees sõna Peep Kasele, kes vastas umbusalduse algatajate esitatud etteheidetele. Ta rääkis, et on Facebookis volikogu tööst kirjutanud kolmel korral: 14. ja 20. märtsil ning 25. aprillil. 14. märtsil kommenteeris, miks ei ole tema arvates põhjendatud arengu- ja eelarvekomisjoni ettepanek lisada volikogu päevakorda ametist lahkuvale vallavanemale 5 kuupalga suuruse hüvitise maksmine. 20. märtsil jagas infot volikogu istungist kommentaariga: „Juba homme hommikul saab Anija vallavolikogu endale uue esimehe ja ilmselt ka uue vallavanema. Lisaks on päevakorras muidki huvitavaid punkte. Youtube kanalilt on võimalik ka otsepilti jälgida.“ 25. aprillil jagas volikogu istungi linki ja kommenteeris, et istungi lõpus võttis volikogu esimees ära õiguse ja võimaluse küsida küsimusi, tõstatada aruteluks teemasid.
Etteheitele, et ta on esitanud väärteokahtlusega avaldusi vallavalitsusele ja revisjonikomisjonile, soovis Peep Kask täpsustust, kuna ütles, et talle meenub vaid üks pöördumine revisjonikomisjoni esimehe poole – kui palus informatsiooni, kas ja millistel alustel majutatakse Kehra sotsiaalmajas Anija mõisa ehitustöölisi. Oma seisukohtade avaldamise kohta Sõnumitoojas tõi Peep Kask välja 27. veebruari ajalehes ilmunud kommentaari, kus märkis, et kahe vallajuhi lahkumine juba valitsemisaja esimesel poolel viitab Anija-Aegviidu Ühenduse motivatsioonikriisile valda juhtida ning oletas, et valimisliit ei ole üksi valmis valijate ootusi täitma ning tuleks vaadata peeglisse ja tõdeda, et ei ole valla juhtimisega hakkama saanud.
„Võtke palun hetk enne hääletamist ja mõelge iseseisvalt, mille vastu te mind umbusaldate? Sõnavabaduse? Sellise umbusaldusavaldusega lähete vastuollu Eesti Vabariigi põhiseaduse paragrahviga 45, mis ütleb, et igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. Seda õigust võib seadus piirata avaliku korra, kõlbluse, teiste inimeste õiguste ja vabaduste, tervise, au ning hea nime kaitseks. Seadus võib seda õigust piirata ka riigi ja kohalike omavalitsuste teenistujatel neile ameti tõttu teatavaks saanud riigi- või ärisaladuse või konfidentsiaalsena saadud informatsiooni ning teiste inimeste perekonna- ja eraelu kaitseks, samuti õigusemõistmise huvides. Tsensuuri ei ole,“ rääkis Peep Kask.
Volikogu esimees Toomas Tõnise lausus, et volikogu liikmed valivad endale juhid ning kui nad otsustavad, et valitakse uued juhid, siis seda ka tehakse: „Ja selleks, et eelmised juhid ei oleks enam juhid, on kaks võimalust – nad astuvad ise tagasi või neile avaldatakse umbusaldust.“
Umbusaldushääletuste ajal oli istungil 18 volinikku. Neist hääletasid aseesimehele umbusaldamise poolt 14 – Anija Ühendusest 10 ja Keskerakonnast 4. Vastu hääletas Inga Koitla Reformierakonna nimekirjast. Aasta tagasi oma volitused peatanud ning nüüd volikokku naasnud Marina Petrova Keskerakonnast jäi erapooletuks. Peep Kask ja Kalle Saarmas Reformierakonna nimekirjast ei hääletanud. Peep Kasele kui keskkonna- ja turvalisuse komisjoni esimehele umbusaldamise poolt olid 13 volinikku, vastu Inga Koitla ja Kalle Saarmas, Marina Petrova ja Hannes Pikkel keskfraktsioonist jäid erapooletuks, Peep Kask hääletamises ei osalenud.
Volikogule uued juhid
Samal istungil valiti volikogule aseesimees ja ka uus esimees. Volikogu senine esimees Toomas Tõnise teatas, et kirjutas mõni nädal varem avalduse esimehe kohalt alates 18. oktoobrist tagasi astumiseks. Ta selgitas, et tal pole midagi volikogu juhtimise vastu, kuid see pole tema jaoks peamine.
„Minu jaoks on kõige olulisem, et seltskond, kes istub ümber laua, töötab ühe eesmärgi nimel ja ühe meeskonnana. Teiseks üritan siiani anda oma panust spordimaailmas – nii Anija Valla Spordimaailmas, kui Eesti spordimaailmas, täidan seal päris palju rolle ja tunnetan vastutust. Kolmandaks saan varsti 67, pean jälgima ka oma tervist ja ajabilanssi ning lähen enne järgmist volikogu operatsioonile, mis tähendab, et olen vähemalt kolm kuud „kargurežiimil“ ja siin olla ei saa,“ põhjendas ta.
Toomas Tõnise tegi ettepaneku valida volikogu esimeheks volikogu keskfraktsiooni juht Jaanus Kalev, kes on ka varem Anija vallavolikogu juhtinud.
Kalle Saarmas soovis Jaanus Kalevilt teada, kas vastab tõele jutt, et ta lubas volikogu esimeheks saades valda raha tuua. Jaanus Kalev vastas, et Anija valla eelarvesse laekub tema töötasust maksutulu.
Jaanus Kalevi volikogu esimeheks valimise poolt olid salajasel hääletusel 17 kohalolnud volinikust 15, 1 oli vastu, 1 jäi erapooletuks. Kuna volikogu otsustas, et tema volitused algavad järgmisest päevast ehk 18. oktoobrist, juhatas volikogu istungit edasi Toomas Tõnise.
Volikogu aseesimehe kohale seadis Margus Nõlvak Anija-Aegviidu Ühendusest üles Toomas Tõnise kandidatuuri. Tema poolt oli salajasel hääletusel 16 volikogu liiget, 1 jäi erapooletuks.
Keskkonna- ja turvalisuse komisjoni esimehe kohale esitas Margus Nõlvak komisjoni senise aseesimehe Priit Raudkivi, Jaanus Kalev ka varem komisjoni kuulnud Marina Petrova. Salajasel hääletusel toetas Priit Raudkivi 11 ja Marina Petrovat 4 volinikku, 1 jäi erapooletuks, 1 hääletussedel oli rikutud. Seega valiti komisjoni esimeheks Priit Raudkivi, aseesimeheks Marina Petrova. Komisjoni esimehe Margus Nõlvaku ettepaneku nimetati Priit Raudkivi Peep Kase asemel ka arengu- ja eelarvekomisjoni liikmeks.