Umbusaldusavaldusele on alla kirjutanud Anija-Aegviidu Ühendusest 10 ja Keskerakonna fraktsioonist 2 liiget.
Anija vallavolikogu eelmisel neljapäeval, 12. septembril toimunud istungi alguses andis volikogu esimees Toomas Tõnise teada, et volikogu 12 liiget on algatanud umbusalduse volikogu aseesimehele, keskkonna- ja turvalisuse komisjoni esimehele, Reformierakonna nimekirjas volikokku kandideerinud Peep Kasele. Umbusaldusele olid alla kirjutanud Aare Nurm, Rene Kaalo, Priit Raudkivi, Ranno Soots, Katrin Roomere, Heli Karu, Viktor Kropatšjov, Sven Luks, Margus Nõlvak ja Toomas Tõnise valimisliidust Anija-Aegviidu Ühendus ning Jaanus Kalev ja Inga Leoke-Bosenko Keskerakonna fraktsioonist. Vallavolikogus on Anija-Aegviidu Ühendusel 11, Keskerakonnal 5 ning Reformierakonnal 3 kohta.
Umbusalduse algatajad kirjutavad, et Anija valla efektiivsema ning jätkusuutlikuma arengu tagamiseks on vajalik laiapõhjaline koostöö, vastastikune austus ja usaldus, seetõttu valiti Peep Kask vallavolikogu aseesimeheks.
„Kahjuks ei ole Peep Kask kaasa aidanud koostöö edendamisele ning Anija valla eesmärkide saavutamisele,“ märgivad umbusalduse algatajad.
Nad heidavad ette, et volikogu aseesimehena on Peep Kask sotsiaalmeedias korduvalt kritiseerinud ning halvustanud volikogu ja vallavalitsuse tööd, esitanud väärteo kahtlusega avaldusi vallavalitsusele ja revisjonikomisjonile ning volikogu tööd halvustavaid seisukohti ajalehes Sõnumitooja.
„Igal kodanikul on õigus avaldada oma arvamust, kuid volikogu aseesimehena on ka kohustus tagada volikogu ning komisjonide sujuv töö ning jätkusuutlik koostöö volikogu fraktsioonide vahel. Seoses eelmainitud tegevustega on Peep Kask kaotanud usalduse, mis on hea koostöö eelduseks,“ leiavad umbusaldusavaldusele alla kirjutanud ning teatavad, et algatavad umbusalduse avaldamise Peep Kasele kui volikogu aseesimehele ning keskkonna- ja turvalisuse komisjoni esimehele.
Veel teatavad umbusaldusavaldusele allakirjutanud, et valimisliit Anija-Aegviidu Ühendus ja Keskerakonna fraktsioon volikogus soovivad jätkuvalt kaasata valla juhtimisse volikogu kõiki fraktsioone.
Uus koalitsioon?
Volikogu esimees Toomas Tõnise ütles Sõnumitoojale: „Meie arvates peaks volikogu aseesimees mõtlema volikogu võimalikult heale koostööle, mitte külvama usaldamatust ja kahtlustusi vallavalitsuse suhtes. Valisime Peep Kase aseesimeheks heas usus teha koostööd. Ootasime, et ka tema soovib ühise eesmärgi nimel sama, mitte ei otsi seinas pragusid, et neid suuremaks kangutada.“
Toomas Tõnise lisas, et Anija-Aegviidu Ühendus soovib sellist vallajuhtimist, kuhu on kaasatud kõik koostöövalmis inimesed, kes on usaldatavad ning kelle suhtes ei peaks keegi pead raputama ega õlgu kehitama: „See ei tähenda, et me ei sooviks edaspidi kedagi kaasata, leian, et volikogu kõik liikmed peaksid valla arengusse panustama.“
Keskfraktsiooni juht Jaanus Kalev kinnitas – kuigi keskfraktsiooni viiest liikmest kirjutasid Peep Kasele umbusalduse avaldamise algatamisele alla vaid kaks, olid kõik viis volikogu aseesimehe umbusaldamisega nõus.
Volikogu aseesimees Peep Kask lausus Sõnumitoojale, et on Facebookis kahel korral volikogu tegevuse kohta oma arvamust avaldanud, mitte kedagi halvustanud: „Kui ma pole millegagi või kellegagi nõus, olen pidanud õigeks öelda oma seisukoht välja või vaielnud, sest kriitika viib ju edasi.“
Ta vaidleb vastu süüdistusele, et on vallavalitsuse suhtes esitanud väärteokahtlusi: „Olen ainult ühe korra pöördunud selguse saamiseks revisjonikomisjoni poole – kui kuulsin, et Kehra sotsiaalmajas elavad Anija mõisa ehitajad, kuid oma valla elanikule seal elamispinna andmisest keelduti.“
Peep Kask oletas, et tema umbusaldamise põhjus on hoopis selles, et keeldus end volikogu aseesimehe kohalt taandamast: „Keskerakond ja valimisliit pakkusid ka Reformierakonnale koostööd, aga mis koostöö see on, kui ähvardatakse umbusaldusega juhul, kui ma vabatahtlikult ei loobu kohast, mida Anija-Aegviidu Ühendus soovib endale.“
Seni on Anija vallas võimul valimisliit Anija-Aegviidu Ühendus, kas ühine avaldus keskfraktsiooniga tähendab uue võimuliidu sündi?
Toomas Tõnise: „Ma ei nimetaks seda koalitsiooniks, vaid üksteist austavas vaimus koostööks volikogu kõikide liikmete vahel, kuid ei välista, et lisaks aseesimehe vahetumisele tuleb volikogu juhtimises veel muutusi.“
Jaanus Kalev kommenteeris: „Kõik on võimalik, oleme Anija-Aegviidu Ühendusega koos ühe valimisperioodi valda edukalt juhtinud, minu meelest hakkas vald sellel ajal kiiresti ja jõudsalt arenema. Kuna meil on valimisliiduga päris palju ühiseid vaatenurki, on mõlema osapoole tahtmine, et tekiks uuesti sarnane koalitsioon. Koostöö eelduseks on kindlasti koalitsioonilepe. Kuna rahakott pole põhjatu, peame kokku leppima prioriteedid ja üldsuunad, kuhu liigume. See annab ka vallavalitsusele konkreetsed tööülesanded.“
Umbusaldamine on kavas päevakorda võtta vallavolikogu järgmisel istungil, mis peaks toimuma 17. oktoobril.