
Vihasoo algkooli õpetaja Tiina Trolla kirjutas hiljuti Facebooki-lehel Juhani koduloomuuseumi väljapaneku kohta avaldatud foto juurde, et Gorbatšovi nõukaaegne portreepilt leidis lõpuks õige koha. See Nõukogude Liidu viimase riigipea ametlik portreefoto rippus Loksa kolhoosi kontoris, mis nüüdseks on seisnud aastakümneid tühjalt. Foto jõudis kontorimaja vastas asuvasse endisesse autogaraaži tehtud Juhani koduloomuuseumi Trollade pere kaudu.
Juhani koduloomuuseumi rajas Andreas Piibemann, kes aasta tagasi kolis koos oma perega Vihasoo kolhoosikontori vastu ridamajja. Ta on pärit Viinistult, vahepeal õppis ja töötas Tallinnas. Vihasoos elama asudes paigutas maja juurde kuuluvasse kaheosalisse garaažiboksi oma vanade jalgrataste kogu, mida oli täiendanud alates poisiajast. Kokku oli laste- ja täiskasvanute jalg- ja tõukerattaid selleks ajaks kolmekümne ringis. Ent praeguseks on rattaid alles kümmekond ja Juhani koduloomuuseumis saab näha paljusid muid nõukogudeaegseid esemeid.
Andreas Piibemann: „Ratastele sai saatuslikuks Kasispeal elava vanaisa Raul Põldmaa otsus kinkida mulle oma vana roheline Zaporožets. Vanaisa on samuti koguja, peab Kasispeal hobuniidukite muuseumi. Rohelisele sapakale oli vaja teha ruumi. Otsustasin muuseumis keskenduda rataste asemel muudele esemetele, mida oli kogunenud päris palju. Osa rattaid andsin Eesti Jalgrattamuuseumile, mille omanik on Valdo Praust, ja mõned läksid isikutele, kes soovisid sõitmiseks vana jalgratast.“
Muuseum on tehtud ehitajana töötava Andreas Piibemanni sõnul ta emapoolse vanavanaisa Johannes Kesküla mälestuseks: „Kõik kutsusid teda Juhaniks, ta töötas Kuusalus ja hiljem Valgejõel gaasitrassi valvurina. Lõpuks tulid vanavanaisa ja vanavanaema elama Kasispeale. Juhan oli mulle üks kõige olulisemaid inimesi ja suuremaid eeskujusid. Enamik muuseumi asju on sellest ajast, kui mäletan oma lapsepõlve koos vanavanaisaga, ja on ka tema tehtud asju. Vanavanaisale mõeldes panin muuseumile nimeks Juhani koduloomuuseum.“
Muuseumisse on antud esemeid Andreas Piibemanni sugulastelt ja tuttavatelt, ka vanadest majadest, mida koristatakse ja tühjendatakse ning teda kutsutakse vaatama, mis võib huvi pakkuda. Palju on toodud Loksa jäätmejaamast, kus ta käib paaril korral nädalas.
„Konsulteerimas käisin oma muuseumi tegemiseks Virve kuurimuuseumi omaniku Mare Tammeranna juures, samuti uurisin Võsu raadiomuuseumi omanikult. Olen loonud muuseumi selliselt, nagu lapsepõlvest mäletan. On kööginurk, tööriistu, mitmesuguseid tarbeasju. Ühed väärtuslikumad esemed on mu Viinistu vanaema ja Kolgaküla vanavanaema antud kettaga telefonid, ka ema Monika esimene jalgratas ja kõige väärtuslikum on vanaisa Zaporožets. Siin on Gorbatšovi pildi kõrval ENSV lipp, sest needki olid osa tollasest elust. Ma ei propageeri neid, vaid näitan seda aega, kui mu ema oli laps ja mille järelmõjude ajal mina kasvasin,“ kõneles ta.
Eriline on ka Leesi rannamurde koguja, kalur Evald Lindströmi meesteratas Minsk, mis on samuti hoiul Juhani koduloomuuseumi, seda ei raatsinud Andreas Piibemann oma kollektsioonist ära anda.
Nagu teistegi eramuuseumide puhul, saab ka tema koduloomuuseumi külastada, kui eelnevalt kokku leppida. Möödunud laupäeva õhtul oli Juhani koduloomuuseum avatud muuseumiöö ürituse raames. Andreas Piibemanni hinnangul käis õhtu jooksul tema väikeses koduloomuuseumis sadakond huvilist. Muusikat tegi lõõtspillimängija Rauno Koorts Kolgakülast.
Alguses oli rahvast ja masinaid nii palju, et kippus kitsaks jääma, märkis muuseumiomanik. Käis ka välismaalasi, kes vaatasid osasid nõukaaegseid asju imestusega. Hispaanlased uurisid vana süstalt ja arvasid, et sellisega küll ennast vaktsineerida ei laseks.
Muuseumiöö külastajatelt piletiraha ei võetud, paluti annetada vähiravifondi heaks. Õhtuga kogunes 124 eurot, mille Andreas Piibemann kannab edasi vähiravifondile.