Vallavalitsus puhastab Leader-programmi toetusel Alavere kinnikasvanud tiigi ja selle ümbruse.
Anija vallavalitsus esitas Leader-programmi tänavusse vooru projekti Alavere mõisapargi servast sõiduteeni ulatuva tiigi puhastamiseks. Ühele poole tiiki on kavas rajada liivakaldaga supluskoht ning teisele poole ehitada väike lauter, kust oleks võimalik kala püüda ja ka paadiga sõitma minna. Projekti kogumaksumuseks arvestati 98 163 eurot. Ida-Harju Koostöökoda tegi PRIAle ettepaneku eraldada Anija vallavalitsusele 62 824 eurot, valla omaosalus peab olema 35 369 eurot.
Tiik on osa pargist
Neli aastat tagasi tegi OÜ Sfäär Planeeringud Anija vallavalitsuse tellimusel detailplaneeringu Alavere 7,5 hektari suurusele pargialale. Anija vallale kuuluv Alavere mõisapark on looduskaitse all ja selle keskel on muinsuskaitsealune asulakoht. Planeeringuga kavandati parki kohalike elanike jaoks korrastatud puhkeala ning nähti ette tegevused ajaloolise mõisapargi kasutusele võtmiseks külaplatsina. Eelnevalt oli kohalikult rahvalt küsitud, mida nad parki soovivad. Küsitlusest selgus, et kõige rohkem soovitakse külaplatsi koos vabaõhulava ja kiigega ning valgustatud jooksu- ja suusaradu, kuid inimesed tegid ettepaneku korrastada ka pargis asuv tiik, rajada suplus- ja kalapüügikohad. Praegu on Alaverele lähim ujumiskoht umbes 15 kilomeetri kaugusel, Järvamaal Valgehobusemäe lähedal Lehtmetsa karjääris.
„Kogu pargi ulatuslikku planeeringut saab ellu viia jupikaupa, soovime sellest teha külarahvale atraktiivse puhkekoha. Tänu Leader-programmile on võimalik alustada tiigiga, mis puhastatakse mudast ning rajatakse uuesti paisregulaator, et veetaset hoida,“ ütles Anija vallaarhitekt Inga Vainu.
Pargi servas asuv umbes poole hektari suurune paistiik on aastatega sedavõrd kinni kasvanud, et vett on taimede alt näha enamasti vaid kevadise suurvee ajal.
„Ametlikult on tegu Vilamaa peakraaviga. Majandite ajal kasutati seda maaparanduseks, tiiki paisutati põldude niisutamiseks. Kevadeti regulaatori varjad suleti ja vesi paisutatud niisutamiseks üles, sügisel lasti vesi alla. Kuid paisu regulaatorid lagunesid juba Vene ajal, pärast seda pole keegi neid parandanud,“ rääkis Inga Vainu.
Ehitusspetsialist Viljo Leis lisas, et lagunenud paisregulaatori asemele ehitatakse uus, selleks on valla tänavuses eelarves 45 000 eurot. Peale selle puhastatakse PRIA toetusraha kaasabil tiigi põhi settest, rajatakse lõunakaldale liivaribaga ujumiskoht ning selle vastaskaldale, pargi äärde väike paadisild. Tiigi lõunakallas on eramaal ning maaomaniku soovil eraldatakse supluskoht tootmismaast aiaga.
Alavere kinnikasvanud tiigist multifunktsionaalse veesilma rajaja leidmiseks tehtud riigihankele esitati kaks pakkumist, osalesid OÜ Kaurits ja OÜ Nordpoint. Kuna mõlemad ületasid vallavalitsuse eeldatavat maksumust, peetakse ettevõtetega läbirääkimisi, et saada plaanitud tööde hinda odavamaks. Lisaks tiigi süvendamisele-puhastamisele ja ranna-ala rajamisele tuleb ettevõttel, kellega leping sõlmitakse, rekonstrueerida lüüs, luua kaasaegne veetaseme reguleerimissüsteem ning rajada tiigi teepoolsesse serva tuletõrje veevõtukoht.
„Veekogu juurde praegu teed ei lähe. Et tiigi puhastamiseks sinna masinatega ligi pääseks, tuleb kõigepealt puhastada tiigi põhjast ja kallastelt võsa Paisregulaatori ehitamise ajaks tuleb jõele teha pinnasest ajutine pais,“ selgitas Inga Vainu.
Kavakohaselt peaksid tööd tehtud saama käesoleva aasta jooksul.
Viljo Leis: „Suvel oleks tiigi puhastamine ning supluskoha rajamine ideaalne. Kui on kuiv sügis, pole samuti probleeme, aga tugevate sadudega läheb keeruliseks.“