Alavere kinnikasvanud tiik on puhastatud.
Anija vallavalitsuse tellimusel puhastas OÜ Kaurits Alavere mõisapargi servast sõiduteeni ulatuva tiigi ja selle ümbruse ning rajas sinna rannariba puhkajaile. Tööd läksid maksma 102 015 eurot, sellest 62 824 euroga toetab PRIA – vallavalitsus esitas Ida-Harju Koostöökoja kaudu projekti Leader-programmist toetuse saamiseks.
Tiik süvendati, veekogu kaldad ja ümbrus puhastati võsast ja mahalangenud puudest, remonditi maanteealune truup, tiigi veetaseme hoidmiseks mõeldud vana katkine paisregulaator lammutati ja ehitati uus, bussipeatuse juurde paigaldati tuletõrjehüdrant.
„Tiik puhastati taimedest ja settest, süvendati kuni põhjas oleva mineraalpinnaseni. Väljakaevatud sete laotati kallaste peale laiali. Rohkem kulus seda tiigi idapoolsesse serva, kus olid suured lohud. Tiigi samal kaldal teepoolses osas on nüüd umbes 20 meetri pikkune rannariba – liivakallast on veidi üle 200 ruutmeetri,“ rääkis vallavalitsuse ehitusspetsialist Viljo Leis.
Tiik on keskmiselt 1,5 meetrit sügav, tagapool kohati kuni 2 meetrit, paisu juures madalam, kuni 1,10 meetrit.
Kui töödega augustis alustati, avaldas ta lootust, et sügis tuleb kuiv ega hakka segama: „Õnneks said töömehed tiigi süvendatud ajal, kui ei olnud veel tilkagi sadanud. Aga edaspidi läks keeruliseks, siis tuli neil lausa vees sumbata. Nad tõid regulaatori ehitamise ajaks kohale suure pumba, kuna omavooluga ei jõudnud nii palju vett ära voolata, kui tuli taevast peale. Aga siiski jõudsid nad töödega täpselt tähtajaks valmis, see oli oktoobri lõpus. Kevadel silutakse vahepeal tahenenud kaldad ja pannakse sinna ka muruseemet.“
Tiigi pargipoolsele kaldale hakkab OÜ Enco-Est sel nädalal tegema lautrit, kus oleks mugav tiigist kala püüda ning saaks minna paadiga sõitma.
Suplemiseks-päevitamiseks tuleb oodata uut hooaega, Viljo Leis oletas, et ka talverõõme ei saa väga nautida – uisutamiseks vajaliku jää tekkimist võivad segada Alavere veekogus aktiivselt tegutsevad koprad: „Kõik tiigiäärsed suured puud on ära näritud. Kobras pidi sügisel märgistama puid, mida tahab maha võtta ja talvel viib töö lõpule. Kui kobras on tiigis, võivad jääs olla väga õhukesed kohad.“
Alavere tiigi ametlik nimi on Vilamaa peakraav. Majandite ajal kasutati seda maaparanduseks, tiiki paisutati põldude niisutamiseks. Soovi oma supluskoha järele avaldas kohalik rahvas aastaid tagasi, kui neilt küsiti, mida nad Alavere mõisapargis näha sooviksid. Kõige rohkem taheti vabaõhulava ja kiigega külaplatsi ning valgustatud terviseradu, kuid tehti ka ettepanek korrastada pargis asuv tiik, rajada suplus- ja kalapüügikohad. Umbes poole hektari suurune paistiik oli aastatega sedavõrd kinni kasvanud, et vett on taimede alt näha enamasti vaid kevadise suurvee ajal. Alaverele lähim ujumiskoht oli umbes 15 kilomeetri kaugusel, Järvamaal Valgehobusemäe lähedal Lehtmetsa karjääris.