Alavere lasteaias olid kahel eelmisel nädalal lahtiste uste päevad – kuna Mõmmila sai 50aastaseks, pakuti huvilistele võimalust poolesaja aasta vanust lasteaeda uudistada. Samal ajal oli majas asjade näitus lasteaia kappidest leitud aastakümnete vanustest esemetest: mänguasjad, riided, stendid, aukirjad-diplomid, albumid ja üht-teist muud.
Sünnipäevapidusid oli kaks – üks lastele, teine kutsutud külalistele. Teisipäeval, 14. märtsil mängisid lastega karumõmmideks kehastunud Kelly Kruusmann ja Julika Hänni. Pakuti torti ja rühmad said kingiks puidust autorajad.
Nädal hiljem, 21. märtsil oli pidu kutsutud külalistele ja koostööpartneritele. Mõmmila direktor Eda-Mai Tammiste tegi kokkuvõtte 50aastase lasteaia ajaloost. Esmaettekandele tuli „Mõmmila laul“, mille sõnad kirjutas direktor, viisi Heli Karu. Kontserdil esinesid Mõmmila praegused lapsed ja õpetajad ning vilistlased – Sandra Nurmsalu koos tütrega ja Kadri-Liis Remmelgas.
Oma tööaastaid Alavere lasteaias meenutas Sate Raagul, kes töötas seal juba enne avamist ning kokku 45 aastat. Tänati endiseid kauaaegseid töötaid ja koostööpartnereid. Lasteaiaperet õnnitlesid Anija vallavolikogu esimees ning Alvar MÜ juht Jaanus Kalev, Anija abivallavanem Marge Raja ja vallavalitsuse teised töötajad, naaberlasteaedade ja koolide ning valla teiste asutuste esindajad.
50 aasta jooksul 3 nime
45le lapsele mõeldud lastepäevakodu hakkas Alavere sovhoos ehitama 1964. aastal, valmis sai 1967. Enne avamist ja juhataja töölevõtmist oli juhataja ajutine kohusetäitja 15. detsembrist 1966 11. jaanuarini 1967 Sate Raagul.
Ta meenutas: „Sovhoosi direktor oli siis Enn Sihv. Ta ütles, et rahad on määratud ja tuleb ära kasutada, tuua voodipesu ja mänguasju. Kauples siit Belarusi, sõitsime traktoriga, järelkäru taga, Arukülla, seal oli kooperatiivi kauplus, kust sai arvega osta. Mäletan, et oli igavene kolin-mürin ja bensiinilõhn.“
17. märtsil 1967 avatud Alavere sovhoosi lastepäevakodu juhatajana asus tööle Maria Mullo, kasvatajad olid Elts Nurmsalu ja Leida Veski, meditsiiniõde Helda Harmipaik, kes asendas vajadusel juhatajat. Aiarühma võeti 25, sõime 20 last, neist noorim vaid 3kuune. Aiarühma kasutada oli üks ruum, sõimerühmal eraldi mängutuba ja magamistuba. Lasteaia õueala sisustamisel tegid suure töö ära lapsevanemad.
Aastatel 1970-1973 töötas lasteaia juhatajana Tiina Liiv ning 1973. aastal sai juhatajaks Salme Söönurm, kes töötas selles ametis 39 aastat.
„Tänu temale teame lasteaia ajalugu väga täpselt, sest ta on kõik olulisema pannud kirja lasteaia kroonikaraamatusse,“ märkis Eda-Mai Tammiste.
Kuna lasteaia järjekorras oli kahe rühma jagu lapsi, alustati 1977. aastal juurdeehitust. See valmis aasta hiljem ning 1978 oli lasteaias 4 rühma: „Paranesid laste mängu- ja personali töötingimused. Kööki paigaldati kaks elektripliiti ja gaasipliit. Valmis metoodikakabinett, kuid endiselt puudus lasteaial saal. Kõik soovijad said lasteaiakoha ning igal aastal läks kooli 14-15 last.“
Lasteaia kauaaegseim töötaja Sate Raagul, kes 45st tööaastast suurema osa oli kokk, jutustas, et enne juurdeehitust oli lasteaia köök praeguses Naerukarude rühma magamistoas. Köögis oli puupliit ning kokad pidid käima õues puid saagimas ja tõid need majja kuivama: „Läksin ise hommikul nii vara tööle, et saaks pliidi söögitegemise ajaks tuliseks.“
Ülejäänud maja köeti sel ajal oma katlamajast, mis asus kohas, kus praegu on lasteaia 1988. aastal valminud saal.
Kroonikaraamatus on kirjas, et lasteaia töötajad tegid igal aastal konkursi korras õppe- ja mänguvahendeid, parimad said aukirja ja sovhoosilt rahalise preemia. Suvepuhkuse ajal asendasid töötajaid kooliõpilased.
1986/87. aastal töötas lasteaias 3 rühma kõrval 1. klass 6aastastele. Kokku oli majas siis 89 last. Kui valmis uus koolimaja, läksid koolilapsed sinna. 1998. aastal avati kolme tavarühma kõrval puuetega laste rühm, kus oli 6 last. See rühm suleti 2000. aastal.
Kuna toiduained kallinesid, hakkas lasteaed 1990. aastal juurvilju kasvatama, osales kogu personal. Juurvilju müüdi, et osta lasteaiale vajalikke asju. Tehti ka hoidiseid ja kasvatati kartuleid, mida aitasid üles võtta lapsevanemad.
1. jaanuarist 1992 läks lasteaed Anija valla hallata ning uueks nimeks sai Anija valla Alavere lasteaed, 13. jaanuarist 2005 kannab see Mõmmila nime. 2015. aasta lõpust on nimed ka lasteaia rühmadel: kõige pisemad ehk kuni 3aastased on Kaisukarud, keskmine, 3-5aastaste rühm Mürakarud ning 5-7aastased Naerukarud.
Pärast Salme Söönurme pensionile jäämist töötas Mõmmila direktorina alates 2012. aastast Egle Nõmper, 2015. aasta sügisest on direktor Eda-Mai Tammiste.
Kapitaalremondi ootel
50 aasta jooksul on Alavere lasteaed kooli saatnud 614 õpilast. Praegu käib Mõmmila kolmes rühmas 47 last, töötajaid on lasteaias 15.
„Järjekorda ei ole, aga vabu kohti ka eriti mitte, keskmisesse rühma saaksime paar last juurde võtta,“ ütles Eda-Mai Tammiste.
Kõige suurem nõudlus on sõimekohtadele, seetõttu viiakse kolmeaastaseks saanud lapsi aastaringselt keskmisesse rühma üle, et anda sõimekoht järgmisele soovijale.
Möödunud aastal sai lasteaiamaja uued aknad, nüüd on Anija vallavalitsus esitanud KIKile taotluse saada Euroopa Liidu CO2 meetmest toetust, et kogu 50aastane lasteaed renoveerida. Kavas on välja vahetada kütte- ja elektrisüsteemid, vee- ja kanalisatsioonitorustik, maja soojustada. Tööde kogumaksumus on 432 00 eurot, sellest toetusena küsitakse 185 610 eurot. Eelmisel nädalal tegi Anija vallavolikogu otsuse, millega tagatakse Mõmmila renoveerimise omafinantseering summas 246 390 eurot. Otsust toetas ka Aegviidu vallavolikogu.