Juuni keskpaigas käisid Eesti meediaväljaannete paarkümmend ajakirjanikku ning suhtekorraldajat ringsõidul maitsete aasta tänavuses piirkonnas Põhja-Eestis tutvumas sealsete ettevõtete, nende toodete ja teenustega.
„Kutsusime teid meie maitsetepiirkonda avastama. Põhja Eesti toiduettevõtjad on aastaid võrgustikuna tegutsenud ja toiduprojekte teinud juba aastast 2010,“ selgitas Põhja-Eesti maitsete aasta projektijuht Eha Paas.
Ta rääkis ka 2014. aastal ellu kutsutud Põhja-Eesti toidumärgisest, mida on välja antud 58 toiduettevõtjale.
Ringreis algas Habaja viinavabrikus, kus omanikud Julia Maria Linna ja Willy Paimets toodavad alates 2018. aastast veine. Põhja-Eesti toidumärgis on kahel nende tootel, kihiseval rabarberiveinil ja magusal nõgeseveinil. Eelmisest aastast on Habajal ka väike hoovikohvik, kus oma pitsaahjus küpsetatakse pitsasid.
Kehra mesinik, OÜ Mardikate omanik ja Ida-Harju mesindusklubi eestvedaja Heiki Kruusalu tutvustas lisaks erinevate maitsetega meele ja meesaadustele matkamett, mida nimetas oma uueks innovatsiooniks: „See sündis enda vajadusest. Minu lubadus on, et see on alati pehme ja kreemjas, ei lähe kunagi kõvaks, seetõttu on seda alati mugav kasutada.“
Heiki Kruusalu rääkis ka, et koostöös Anija mõisaga plaanib hakata tegema api- ehk mesilasteraapiat. Projekti toetatakse Leader-programmist.
Habajal tutvustasid oma tooteid veel kaks Põhja-Eesti toidumärgise kandjat Kose vallast – meekomme ja meemarmelaadi valmistav OÜ Laastu Mesi ning Võtikvere hobikoda, kes toodab maisijahust ning kanepi- ja linaseemnetega krõpse.
Kose vallas viidi ajakirjanikud veel üle 550 aasta vanusesse Ravila mõisa, kust kaheksa aasta eest koliti välja hooldekodu, nüüd on mõis erakätes, seal on majutus- ja toitlustusasutus.
LääneVirumaal külastasid ajakirjanikud Moe viinavabrikut, juustu- ja jäätisetooteid valmistavat Hõbeda kitsefarmi ning Väike-Maarja taluturgu, kus Eha Paas andis sealse taluseltsi esindajatele üle maitsete aasta sümboolse kahvli.
Projektijuht jutustas, kui 29. mail maaeluministeeriumilt ja maitsete aasta eelmiselt piirkonnalt Läänemaalt sümboolne rändkahvel Põhja-Eesti toidupiirkonda vastu võeti, otsustati, et seda ei jäeta aastaks kusagile kontorisse seisma, vaid kahvel rändab piirkonnas ringi. Esialgu oli Sagadi restoranis, sealt viidi vineerist kahvel 10. juunil avatud Rakvere talupoodi. Ajakirjanike ringreisi ajal, 15. juunil anti Väike-Maarja taluturul hoiule Väike-Maarja Taluseltsile, sealt viiakse 10. juulil Kunda Sõbralaadale, kus toimub räimeküpsetamise võistlus.
Ringreis lõppes Kuusalu vallas Valgejõe veinivillas, kus oma veinitootmist ja tooteid tutvustas perenaine Tiina Kuuler: „Valgejõe veinivilla on Eesti esimene ametlik puuvilja-marjaveinitalu. Meil on alanud seitsmes hooaeg. Valmistame eri veine, müügil on 20 nimetust, kokku oleme teinud 78 nimetust erinevaid veine.“
Tiina Kuuler on ka „Koduveini aabitsa“ autor, äsja ilmus viies trükk, mis on võrreldes kümme aastat tagasi ilmunud esmatrükiga tunduvalt paksem: „Olen juurde kirjutanud asju, mida kümme aastat tagasi ei olnud, näiteks veini tegemise äpid ja veinisupid ja igasugu muud veiniga kokkamised.“
Valgejõel oli oma tooteid tutvustamas ka Kuusalu OÜ Koduleivad omanik, leivaküpsetaja Kai Valdmann.
Eha Paas lubas kutsuda ajakirjanikud aprillis 2022 Põhja-Eesti uutesse toiduettevõtetesse, kes koostöövõrgustikuga vahepeal liitunud. Siis on kavas esitleda Põhja Eesti toiduraamatut.
„Ene Lill Viimsi terviseedenduskeskusest Harmoonikum on palju uurinud toidupärimust ja toidu tervislikkusega seotut. Tema eestvedamisel otsustasime teha raamatu, mis avab meie piirkonna põnevaid toite. Sealt leiab retsepte, aga ka mõtteid, kuidas toituda tervislikult,“ selgitas projektijuht.
Augustis peaksid valmima neli lühivideot Põhja-Eesti toidu nelja peamise tooraine kohta: kartul, oder, kala ja viin. Videod pannakse koos retseptidega Põhja-Eesti kohaliku toidu veebilehele.