Äpunäpu headuse sõnum Raasiku vallas volbriõhtul

4036

Nukustuudio Äpunäpp mängis Arukülas ja Raasikul „Väikest Nõida“.


Äpunäpu lavastuse nõiad HENRI REEDER, ANDRUS RÄHNI, tädi Rumpumpel ALARI KRUUSVALL, nõid ANDRA  ALLIK ja Väike Nõid ANGELA ALLIK.

Laupäeval, 30. aprillil kogunevad keskpäevaks Aruküla katlamaja juurde suure kivi äärde nukustuudio Äpunäpp liikmed, et valmistuda laste­etenduseks „Väike Nõid“. Kohale tuuakse sirmid, parukad, kunstninad, tugitool, nukk ning muid vajalikke rekvisiite.

Äpunäpu asutaja ning paljude etenduste lavastaja, Raasiku noorsootöötaja Angela Allik on kohal esimesena. Ta on õppinud Viljandi Kultuurikolledžis huvijuhiks ning nukuetenduste pisiku sai enda sõnul just sealt.

„Osalesin Viljandis õppides ühel loengul ja sealt see meelde mõlkuma ka jäi,“ selgitab ta. Raasiku valda tööle asudes püüdis Angela Allik esialgu asutada väikeste tüdrukute nukuringi, kus loetaks kokku tulles üks muinasjutt ning hiljem see ka lavastataks. Mõte jäi aga soiku. Veidi hiljem teatas ta Aruküla noortekoori lauljatele, et nüüd asutame nukustuudio ja lavastame lastele naljakaid tükke. 2005. aasta lõpus hakkas Äpunäpp tegutsema.

Huvialakeskuse Pääsulind kasvandikud
Praeguseks on Äpunäpp lõbustanud omalaadsete etendustega Raasiku valla rahvast kümneid kordi. Jõuluks etendati Raasiku jõululaadal ja ka Aruküla mõisas „Muinasjututuba“. Lavastus oli lahendatud nelja kohvri kaudu – igast kohvrist avanes lastele uus nukuetendus-muinasjutt.

Isadepäeval ja pensionäride sügispeol mängiti lõbusat tükki „Vanamemmed omavahel“, kus  kehastuti  pensionärideks ning mängiti lõbusaid memmesid.
Esinemas on käidud ka Viljandis  nukuteatrite festivalil.

„Kõige paremini on õnnestunud esinemised oma rahvale ning parimad mälestused on jäänud koduvalla ülesastumisest,“ kinnitab Angela Allik.

Paljud harrastusnäitlejad on Äpunäpus  kaasa löönud üsna algusest – näiteks trupi üks nooremaid liikmeid Jürnas Rähni või igapäevatööna valla keskkonnaspetsialisti ametit pidav Alari Kruusvall.

Esitamisele tulevad tükid on Äpunäpul rahvapärased ning tavaliselt ka humoorikad. Angela Allik peab oluliseks spontaansust ning mitteformaalset õhkkonda: „Proovid on meil tavaliselt loovad ning kuigi tõsiste tükkidega tuleb ka rohkem tööd teha, ei puudu meie esinemistest päevakajalised naljad ja kohapeal sündinud koomika.“

Nukustuudio kasutab etendustel erinevaid tehnikaid. On esinetud sirmi tagant väikeste nukkudega, tehtud varjuteatrit, kehastatud ka ise muinasjututegelasteks.

Tihti tuleb veel vahetult enne esinemist trupiliikmetel mõni hea idee, kuidas etendust toredamaks muuta. Enne, kui Angela Allik Aruküla suure ja nõidusliku kivi  juures volbriõhtul end Väikeseks Nõiaks riietab, jõuab ta pakkuda teistele trupiliikmetele idee: „Mängime hoopis teisel pool kivi, seal on hubasem ja moodustub parem ruum.“

Ligi poolteist tundi hiljem on kümned lastega pered kogunenudki suure kivi taha, kus rullub ligi tunni jooksul lahti südamlik lugu väikesest nõiast, kes keeldub pahategusid tegemast ning osutub tõeliselt heaks.

Nõidade rollis on Henri Reeder, Andrus Rähni ja Andra Allik. Alari Kruusvall mängib tädi Rumpumpelit, Jürnas Rähni peanõida.

Raasiku volbriõhtu läks korda
Kaks tundi hiljem, kell 16 etendatakse sama lugu Raasiku rahvale rahvamaja taga platsil. Rahvamaja juhataja Helle Vaga sõnul oli Raasikul etendust vaatama tulnud ligi 80 inimest ning neid ei seganud ka korraks tibutama hakanud vihm.

„Suurepärane ja hea sõnumiga näidend. Võlusime etenduse vaimust lähtudes kõik koos Raasiku vallale veelgi paremat tulevikku,“ selgitab Helle Vaga.

Etenduseks kasutatav helitehnika organiseeriti Aruküla kultuuriseltsilt, Raasiku rahvamaja poolt pakkus Helle Vaga pärast etendust Äpunäpu rahvale õhtusöögi.

Volbriõhtu jätkus Raasikul rahvamajas diskoga, kus astusid üles valla tantsutüdrukute trupp Carisma ning Raasiku sõutantsijad.

Eelmine artikkelSõiduauto põleng
Järgmine artikkelTeeme Ära talgutel osales Ida-Harjus üle 500 inimese